reklama
reklama

Będą rekrutować także w Płocku. Jakie są wymagania?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MW

Będą rekrutować także w Płocku. Jakie są wymagania? - Zdjęcie główne

foto MW

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMinisterstwo Sprawiedliwości postawiło kolejny cel - promowanie udziału obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości. Na początku lipca, porozumienie w tej sprawie podpisał także prezydent Andrzej Nowakowski. Przypomina przy tym, że chętni mogą zgłaszać się również do płockiego sądu.
reklama

Zarówno miniser sprawiedliwości, jak i część samorządów zaanagażowała się w promocję funkcji ławników.

-  Wraz z przedstawicielami Łodzi, Lublina, Białegostoku i Ciechanowa podpisałem z Ministrem Sprawiedliwości Adamem Bodnarem porozumienie o promowaniu funkcji ławnika wśród lokalnej społeczności płocczan. Wierzę, że ta inicjatywa przyniesie oczekiwane efekty - mówił prezydent Andrzej Nowakowski.

Pomimo tego, iż ławnicy nie są zawodowymi pracownikami sądu ich rola w egzekwowaniu prawa jest istotna. Choć nie mogą przewodniczyć rozprawom, na równi z sędziami biorą udział w procesie orzekania. Ich obecność ma na celu wniesienie bardziej "życiowej" i praktycznej perspektywy przy rozstrzyganiu spraw karnych, pracowniczych czy rodzinnych.

reklama

Kto może zostać ławnikiem?

Ławnikiem może zostać osoba, która spełnia następujące kryteria:

  1. Posiada polskie obywatelstwo,
  2. Ma między 30-70 lat,
  3. Jest zatrudniona, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania min. rok,
  4. Posiada wykształcenie co najmniej średnie/ średnie-branżowe,
  5. Ma nieposzlakowaną opinię, 
  6. Nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji,
  7. Nie jest zatrudniona w: sądzie, prokuraturze, policji, wojsku, służbie więziennej, radzie gminy/powiatu/województwa, nie jest prawnikiem bądź aplikantem ani duchownym.

Jak zostać ławnikiem?

W pierwszej kolejności kandydat musi wypełnić kartę zgłoszeniową, dostępną na stronie sądu.

reklama

Do zgłoszenia należy również dołączyć informację z KRK, oświadczenie, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe oraz oświadczenie, że nie jest ani nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, ani że ta nie została mu ograniczona lub zawieszona. Konieczne jest także zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia i dwa zdjęcia w formacie takim, jak do dowodu osobistego.

Kandydata na ławnika mogą zgłaszać: prezesi sądów, stowarzyszenia i organizacje społeczne lub zawodowe (poza partiami politycznymi) lub grupa co najmniej 50 obywateli. 

- Wyboru ławników w przypadku naszego miasta dokonuje Rada Miasta Płocka i jest to przykład współpracy samorządu lokalnego z sądownictwem - przekazuje UMP.

reklama

Ile można zarobić?

Ławnicy nie mają wypłacanej stałej pensji, a otrzymują jedynie rekompensatę pieniężną za czas wykonywania czynności w sądzie. Jego wysokość to 2,64% wynagrodzenia zasadniczego sędziego. W 2024 r. wynosiła więc 184, 95 zł. Ławnik może zostać wyznaczony w roku maksymalnie do 12 spraw, a więc jego wynagrodzenie wyniesie ok. 2 tys. 200 zł. 

Oprócz rekompensaty, przysługuje im także zwrot kosztów dojazdu do sądu oraz dieta lub zwrot kosztów noclego w przypadku, gdy zamieszkują poza siedzibą sądu. 

Jeśli ławnicy pracują zawodowo, przysługuje im zwolnienie od pracodawcy na czas pełnienia obowiązków w sądzie, niestety, bez prawa do wynagrodzenia za ten czas.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo