Na co dzień niewiele osób myśli o Urządzie Dozoru Technicznego. A to ci inspektorzy UDT wykonują okresowe i doraźne badania techniczne urządzeń przemysłowych, ale też takich, z których korzystamy na co dzień - wind, schodów ruchomych czy wózków widłowych. Przez ostatnich 7 lat w Płocku funkcjonowało tylko biuro Urzędu Dozoru Technicznego. Decyzją ministra Krzysztofa Paszyka od 1 czerwca 2025 roku w Płocku będzie Oddział Urzędu Dozoru Technicznego.
Co to oznacza? Płock stanie się ośrodkiem decyzyjnym, co znacznie skróci biznesowi drogę. Jeszcze przez 2 dni wszystkie decyzje wydaje oddział w UDT w Bydgoszczy.
- Można powiedzieć "cóż to za zmiana z inspektoratu na oddział". Kiedy rozmawialiśmy ze starostą płockim i ministrem Paszykiem, że jest potrzeba, nie tylko z rozmów z przedsiębiorcami, ale i wyzwań [budowa kompleksu Nowa Chemia w Orlenie - red.], aby płockiego UDT miał wyższą formę organizacyjną. Ministra nie trzeba było długo namawiać i za to chciałbym podziękować
- mówił Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu.
- W Płocku bije serce polskiego przemysłu. Nie ma mowy o rozwijającej się gospodarce bez silnego przemysłu - mówił minister Krzysztof Paszyk. - Dzisiaj racją stanu jest rozwój polskiej gospodarki. Jeśli nie będzie rozwoju gospodarki, nie będzie bezpiecznego kraju. Każde tego typu wsparcie jest rzeczą oczywistą.
Minister zapewniał, że "będzie wsparcie finansowe i instytucjonalne" dla inwestycji. Zapewniał, że w najbliższych latach ruszą wielkie inwestycje, m.in. w Centralny Port Komunikacyjny.
Urząd Dozoru Techicznego w Płocku póki co zatrudnia 56 osób. Prezes Paweł Urbańczyk wskazywał, że konieczne będzie dotrudnienie kolejnych inspektorów.
- Gwarantujemy, że będzie uruchamiać procesy naboru pracowników. Potrzebujemy ich w Płocku, potrzebujemy inżynierów i inżynierek, żeby obsłużyć czynności wykonywane w naszym największym zakładzie, czyli Orlenie
- mówił prezes Urbańczyk.
UDT świadczy też usługi konsultacyjne dla przedsiębiorców, którzy zakupują maszyny do przemysłu.
Płocki UDT pełnie nadzór nad:
- 145 tys. urządzeń transportu bliskiego i urządzeń ciśnieniowych,
- 16,5 tys. urządzeń zarejestrowanych w ORLENIE,
- ok. 10 tys. urządzeń jest do rejestracji w ramach budowy Nowej Chemii,
- ok. 600 urządzeń niestandardowych.
Komentarze (0)