Reklama

Barwny korowód, Majunia, Rock Tower. Co jeszcze na Pikniku Europejskim?

Opublikowano:
Autor:

Barwny korowód, Majunia, Rock Tower. Co jeszcze na Pikniku Europejskim? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za kilkanaście dni rusza kolejny, dwudziesty Piknik Europejski. - To doroczne święto Płocka i miast partnerskich. Nie zmienia się idea - to popularyzacja integracji europejskiej wśród płocczan. Tegoroczny piknik będzie obfitował w różnorodne atrakcje - zapowiadał na konferencji prasowej prezydent Andrzej Nowakowski.

Za kilkanaście dni rusza kolejny, dwudziesty Piknik Europejski. - To doroczne święto Płocka i miast partnerskich. Nie zmienia się idea - to popularyzacja integracji europejskiej wśród płocczan. Tegoroczny piknik będzie obfitował w różnorodne atrakcje - zapowiadał na konferencji prasowej prezydent Andrzej Nowakowski.  

Oficjalnie piknik odbywa się 12-13 maja, ale towarzyszy mu mnóstwo imprez towarzyszących. A zaczyna się już 9 maja, czyli w Dzień Europy, grą miejską organizowaną przez Książnicę Płocką. Uczniowie przystąpią do rywalizacji w II turach - uczniowie szkół podstawowych do klas VI wystartują o 9:00, a VI klasy, a także II i III gimnazjum o 12:00.

- Zawsze było duże zainteresowanie grą, więc stąd podział na grupy - wyjaśniała Joanna Banasiak, dyrektorka Książnicy. - Wartością dodaną do każdej takiej gry jest to, że odbywa się na ulicach naszego miasta i obiekty Płocka są przybliżane młodym ludziom. Trochę nastawiliśmy się na szyfry, więc nie będzie tak łatwo. 

W sobotę 12 maja o 16:00 spod teatru po raz szósty wyruszy Parada Europejska, która przejdzie ul. Tumską aż do "Przedwiośnia". Zaprezentuje się około 20 szkół, a najlepiej oceniona zyska dofinansowanie na wybraną przez siebie wycieczkę. 

- Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości będzie specjalny akcent. Szkoła Podstawowa nr 6 stanie na głowie, żeby Polskę pokazać jak najpiękniej. Paradę, jak co roku, poprowadzi Mariusz Pogonowski - mówiła Litosława Koper, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury. 

Nie zabraknie też akcentów muzycznych. W sobotę o 20:00 na Starym Rynku wystąpi Margaret. Od 19:00 trwać będzie za to Majunia, a dzień później o rozpocznie się Rock Tower. Obie imprezy odbędą się w ogródkach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy placu Dąbrowskiego 2a. Wstęp kosztuje 10 złotych, a bilety dostępne są w kasie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. 

[ZT]18762[/ZT]

Płocka Galeria Sztuki przygotowała wystawę "Nabytki". Została stworzona z prac przekazanych przez artystów z Płocka i miast partnerskich. Otwarcie w piątek 11 maja o 17:30. Wstęp bezpłatny. 

Miasta partnerskie będą szeroko gościć podczas Pikniku Europejskiego. Prezydent Andrzej Nowakowski potwierdził dziś, że do Płocka przyjadą delegacje z miast partnerskich: Darmstadt (Niemcy), Fort Wayne (Stany Zjednoczone), Auxerre (Francja), Żytomierza (Ukraina), Mytiszczi (Rosja), Możejek (Litwa), Huai'an (Chiny), Pleven (Bułgaria), Rustawi (Gruzja) czy Loznicy (Serbia). Pojawią się też goście z Bayanzurkh (Mongolia), z którym Płock współpracuje. Zabraknie za przedstawicieli Veszprem (Węgry), z którymi władze chcą nawiązać współpracę. 

- Mamy małego pecha, bo w terminie Pikniku Europejskiego u nich jest święto miasta - mówił prezydent. - Otrzymaliśmy wiadomość, że bardzo chcieliby, ale w tym terminie nie mogą. Ja gościłem w Veszprem, czekamy na rewizytę. Poza bliskimi związkami z piłką ręczną, bogata historia miasta sprawia, że bez wątpienia że możemy podjąć współpracę. W Veszprem znajduje się też jeden z nielicznych ogrodów zoologicznych na terenie Węgier. 

Niektórzy z przedstawicieli zagranicznych delegacji wezmą też udział w konferencji, na którą władze zaprosiły również prezydentów polskich miast, m.in. Łodzi, Słupska, Opola, Lublina, Sopotu i Gdańska. Konferencja będzie dotyczyła budżetów partycypacyjnych. - Będziemy rozmawiać o naszych doświadczeniach i dzielić się nimi z naszymi miastami partnerskimi - poinformował Andrzej Nowakowski. 

W niedzielę o 13:00 na Borowiczkach wystartuje VI Bieg Europejski. Główny bieg odbędzie się na dystansie 5 km, ale dzieci i młodzież mogą rywalizować na 100 i 500 metrów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE