Reklama

Apelują: Przejrzyjcie archiwa i pomóżcie uzupełnić naszą historię

Opublikowano:
Autor:

Apelują: Przejrzyjcie archiwa i pomóżcie uzupełnić naszą historię - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na najbliższej sesji płoccy radni zdecydują, czy ustanowią 2019 r. rokiem Polskiego Czerwonego Krzyża. – Przez wiele lat swojej działalności organizacja zyskała ogromny autorytet oraz zaufanie mieszkańców Płocka – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Na najbliższej sesji płoccy radni zdecydują, czy ustanowią 2019 r. rokiem Polskiego Czerwonego Krzyża. – Przez wiele lat swojej działalności organizacja zyskała ogromny autorytet oraz zaufanie mieszkańców Płocka – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Polski Czerwony Krzyż obchodzi w nadchodzącym nowym roku 100-lecie swojego istnienia. Pokrótce historia PCK została przedstawiona radnym w projekcie do uchwały przygotowanej na najbliższą sesję 28 grudnia:

–  PCK to najstarsza organizacja humanitarna w Polsce, powstała niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w dniu 18 stycznia 1919 r., wtedy pod nazwą Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Zmiana nazwy organizacji znanej do dnia dzisiejszego nastąpiła w 1927 r. Polski Czerwony Krzyż działa nieprzerwanie już od prawie 100 lat, niosąc pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Angażuje się w wiele działań, w tym udzielanie pomocy humanitarnej w czasie klęsk żywiołowych i wojen, udziela pomocy socjalnej, uczy jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, propaguje ideę honorowego krwiodawstwa. Pierwszym zadaniem tuż po powstaniu była pomoc powstańcom wielkopolskim oraz ofiarom walk o granice niepodległej Polski. W okresie międzywojennym PCK zajmował się szkoleniem nowej kadry pielęgniarskiej, podejmował wszelkie akcje opiekuńcze, pomagał repatriantom, jak również walczył z epidemiami.

W okresie Powstania Warszawskiego to właśnie PCK organizował pomoc dla obrońców Warszawy, podczas walk tworzył m.in. szpitale polowe i punkty opatrunkowe, z kolei w czasie okupacji prowadził tajne szkolenia sanitarne, opiekował się jeńcami wojennymi oraz więźniami obozów koncentracyjnych. Ponadto organizacja w czasie wojny prowadziła Biuro Informacji i Poszukiwań.

Płocki oddział PCK powstał bardzo szybko od momentu założenia organizacji - 8 marca 1919 r. Pamiętajmy też, że w 1920 r. płocczanie ruszyli do walki, aby obronić miasto przed bolszewikami. Oddział płocki PCK brał czynny udział w tamtych wydarzeniach, co zostało zresztą uhonorowane Krzyżem za Męstwo i Odwagę 206. Pułku Piechoty Armii Ochotniczej i Obrony Płocka.

Od 1958 r. PCK w Płocku promuje honorowe krwiodawstwo. Ratusz wsparł organizację poprzez kupno ambulansu. Od 1965 r. PCK świadczy również usługi opiekuńcze dla osób nie mogących samodzielnie egzystować w społeczeństwie. – Przez te wszystkie lata PCK niósł pomoc tym, którzy z różnych powodów znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Docierał ze wsparciem do ludzi biednych, chorych, samotnych, zagubionych. Pod znakiem Czerwonego Krzyża pracowało mnóstwo zaangażowanych i ofiarnych ludzi, realizując humanitarną misję PCK – przypominają w płockim PCK nie bez przyczyny. Proszą o pomoc. Nie o krew, nie o pieniądze na akcję, tylko o to, co ocalało z minionych lat. – Dziś z okazji jubileuszu pragniemy zgromadzić jak najwięcej materiałów – dokumentów, starych zdjęć, które pomogą nam odtworzyć piękne karty historii 100-letniej działalności płockiej organizacji i ocalić od zapomnienia dorobek Polskiego Czerwonego Krzyża.

Podarowane pamiątki staną się częścią wystawy, która zostanie przygotowana w przyszłym roku.

Osoby, które posiadają jakiekolwiek dokumenty dotyczące ich działalności i zechciałyby je przekazać, są proszone o  kontakt z Biurem Oddziału  Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża mieszczącym się w Płocku przy ul. Misjonarskiej 22, (tel. 24 364 76 11).

Plakat - PCK
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE