Reklama

Apelują, aby się zgłaszać. Do podziału ponad pół miliona złotych

Opublikowano:
Autor:

Apelują, aby się zgłaszać. Do podziału ponad pół miliona złotych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wnioski o pozyskanie dofinansowania można składać do 10 września. Na jedną jednostkę maksymalnie przypada kwota 5 tys. zł.

Wnioski o pozyskanie dofinansowania można składać do 10 września. Na jedną jednostkę maksymalnie przypada kwota 5 tys. zł.

W Sejmie funkcjonuje parlamentarny zespół strażaków.

– Jestem członkiem tego zespołu - przyznał poseł Marek Opioła. – OSP pełni ważną rolę w systemie bezpieczeństwa kraju. Część jednostek jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co powoduje, że pełnią codzienną służbę przeciwpożarową, pomagają ofiarom wypadków drogowych. Rząd co roku przeznacza środki na modernizację jednostek. 31 lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy ochronie przeciwpożarowej, dopisując zdania realizowane przez OSP. Nowelizacja otwiera ścieżkę do dofinansowania działań innych niż zakup sprzętu.

Chodzi o organizację przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystanej w działaniach ratowniczych, a także organizację przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej. To również upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej czy też propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia. W tym roku na program z tym związany przeznaczono 82 mln zł. – W przypadku powiatu płockiego chodzi o 560 tys. zł. Zgodnie z zasadami na każdą jednostkę może przypadać kwota 5 tys. zł – wyjaśniał Opioła.

Wniosek jest zamieszczony na stronie internetowej komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, podobnie na stronie komendy wojewódzkiej.

– Wniosek jest dwustronicowy. Umieszcza się podstawowe dane składającego wniosek: nazwę jednostki OSP, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, adres, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, osoby do kontaktu, krótki opis przedsięwzięcia, czy będą to zawody sportowe, a może funkcjonowanie orkiestry dętej. Możliwości jest wiele - mówił Jacek Starczewski, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku.

Należy podać na jaki cel mają być przeznaczone pieniądze i w jakiej kwocie. Ważne, aby dana jednostka w swoich zamierzeniach nie przekroczyła kwoty 5 tys. zł (chyba że może dołożyć z własnych środków). – Osoba, która się pod tym wnioskiem podpisze, powinna być upoważniona do podejmowania decyzji w imieniu OSP. Do systemu będzie wprowadzana opinia komendanta Państwowej Straży Pożarnej – dopowiadał Starczewski. Podkreślał, że należy wyrobić się w terminie. A czasu jest niewiele, wnioski w komendzie PSP w Płocku składa się do 10 września.

– Stąd apel do jednostek z powiatu płockiego, a jest ich 116, o to, by te wnioski złożyły. Z tego, co wiemy każda jednostka zgłaszająca będzie pozytywnie rozpatrzona. Jeśli oczywiście wszystkie te wymogi zawarte we wniosku spełni – dodał senator Marek Martynowski.

Czy program jest jednorazowy, czy też będzie co roku? Opioła twierdził, że w programie zawarto te elementy, na które wskazywali druhowie. – Dotychczas nie mogli na nie wydatkować pieniędzy. Będziemy wnosić o to, aby był to stały program. Tak, by było zapewnione dofinansowanie dla OSP w zakresie, jakiego dotyczy nowelizacja ustawy.

– A jaką kwotę będzie w danym roku przedstawiało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, to już będzie uregulowane w rozporządzeniu - wyjaśniał senator.

W momencie, kiedy w płockiej komendzie dowiedzieli o tych środkach, rozesłano do każdej OSP pismo z informacją, wymogami, wzorem wniosku, aby był czas na przygotowanie.

Fot. Karolina Burzyńska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE