Reklama

Aparat kryształowy – najważniejsze informacje

Opublikowano:
Autor:

Aparat kryształowy – najważniejsze informacje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Większość wad ortodontycznych leczy się poprzez zastosowanie aparatów na zęby. Ich wybór jest naprawdę bardzo duży. Dobry ortodonta, do którego wybierze się osoba z problemami uzębienia, na pewno usłyszy przynajmniej o kilku rodzajach aparatów. Czy aparat kryształowy na zęby to dobre rozwiązanie?

Większość wad ortodontycznych leczy się poprzez zastosowanie aparatów na zęby. Ich wybór jest naprawdę bardzo duży. Dobry ortodonta, do którego wybierze się osoba z problemami uzębienia, na pewno usłyszy przynajmniej o kilku rodzajach aparatów. Czy aparat kryształowy na zęby to dobre rozwiązanie?

Rodzaje aparatów na zęby

 Aparaty na zęby można podzielić na ruchome i nieruchome, a więc stałe. Aparaty ruchome zakładane są przede wszystkim dzieciom i młodzieży, którym nie wyrosły jeszcze stałe zęby. Aparaty tego typu można od czasu do czasu zdejmować, stąd nazwa – ruchome. Z kolei stałe aparaty na zęby zakładane są na okres ok. 2 lat osobom starszym, z poważniejszymi wadami. Do wyboru jest wiele rodzajów aparatów stałych, m.in. aparaty ortodontyczne metalowe, tytanowe, a także aparaty estetyczne, do których zalicza się aparat kryształowy.

 Cechy charakterystyczne aparatów estetycznych

 Aparat kryształowy, podobnie jak aparat ceramiczny, porcelanowy czy szafirowy, należy do grupy aparatów estetycznych. Cechą charakterystyczną tych aparatów jest kolor – nie rzuca się w oczy gdyż dopasowany jest do naturalnego koloru zębów. Niestety, decydując się na aparat estetyczny, należy pamiętać o diecie białej. Oznacza to, że trzeba uważać na produkty, które farbują. Zafarbowany aparat na zęby wygląda nieestetycznie. Jednak, co istotne, aparat wykonany z kryształu, chociaż należy do aparatów ortodontycznych estetycznych, nie podlega farbowaniu, dlatego jest o wiele łatwiejszy w użytkowaniu.

 Zalety aparatu kryształowego

 Aparat z kryształu jest estetyczny i prezentuje się znacznie ładniej i naturalniej niż aparat metalowy. Aparaty metalowe wybierane są zwłaszcza przez ludzi młodych, dla których aparat poprzez kolorowe ligatury może być traktowany jako biżuteria. Osoby nieco starsze, pracujące, chętnie wybierają aparaty na zęby estetyczne, które po prostu nie rzucają się w oczy. I taki właśnie jest aparat kryształowy. Zamki tych aparatów mają doskonałą przezroczystość i polecane są przede wszystkim tym osobom, które mają bardzo białe żeby i każdy inny aparat bardzo rzucał by się w oczy.

 Aparat kryształowy – komfortowy, czy nie?

 Trudno określić, który z aparatów ortodontycznych jest najwygodniejszy i najbardziej komfortowy. Rzadko zdarza się, aby ktoś zmieniał aparaty i ciężko o porównanie. Natomiast, należy zdawać sobie sprawę, że noszenie aparatu, bez względu na to z czego jest wykonany, zawsze przez pierwsze dni będzie niekomfortowe. Obecność obcego materiału w ustach nie jest czymś naturalnym i organizm musi się do tego przyzwyczaić. Przez pierwsze dni może występować też ból. Nie powinien być jednak bardzo intensywny, a osoby o niskim progu bólu mogą zażyć ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Taki stan nie powinien utrzymywać się dłużej niż przez kilka dni. Jeżeli jest inaczej lub ból jest o bardzo dużym nasileniu, należy udać się do prowadzącego ortodonty.

 Kontrole, kontrole, kontrole…

 Oprócz tego, że aparat na zęby założony jest na długi okres i czasy czas wykonuje swoja pracę prostując zęby, to nie należy zapominać o kontrolach ortodontycznych. Kontrola może odbywać się raz w miesiącu lub rzadziej, ale powinna to być decyzja ortodonty. Każdy przypadek jest inny. Jedno jest pewne, nie można zaniedbywać zaplanowanych wizyt.

 Odpowiednia pielęgnacja

 Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. Każdy aparat na zęby, bez względu czy jest to aparat kryształowy czy metalowy, wymaga właściwej pielęgnacji.  Pod aparatem mogą bowiem zbierać się zanieczyszczenia i resztki pokarmów, które oczywiście źle działają na szkliwo zęba. Zęby bezwzględnie należy czyścic po każdym posiłku. Należy również używać specjalnych nici dentystycznych i szczoteczek oraz płynów i past do zębów. Dzięki temu po zdjęciu aparatu żeby będą zdrowe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE