Reklama

Andrzej Nowakowski z wotum zaufania. Jak wyglądał Płock w 2019 roku?

Opublikowano:
Autor:

Andrzej Nowakowski z wotum zaufania. Jak wyglądał Płock w 2019 roku? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czerwcowa sesja to w dużej mierze podsumowanie 2019 roku w mieście. Prezydent Andrzej Nowakowski w 21-rozdziałowej prezentacji streścił, co działo się w mieście w ubiegłym roku, a po około godzinie głosami 15 radnych otrzymał wotum zaufania.

Czerwcowa sesja to w dużej mierze podsumowanie 2019 roku w mieście. Prezydent Andrzej Nowakowski w 21-rozdziałowej prezentacji streścił, co działo się w mieście w ubiegłym roku, a po około godzinie głosami 15 radnych otrzymał wotum zaufania

Andrzej Nowakowski, podsumowując ubiegły rok, podparł się prezentacją. W 21 rozdział opowiedział o Płocku w liczbach i o tym, co się działo i co się zmieniło w Płocku. 

- Rok 2019 to bez wątpienia bardzo dobry rok dla Płocka - zaczął Nowakowski. 

Prezydent chwalił, że tempo rozwoju nie spadło, mimo iż był to rok powyborczy. 

Zacznijmy od podstawowej informacji. W 2019 roku Płock oficjalnie zamieszkiwało 119 425 mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 1356 osób na kilometr kwadratowy. Płock pod względem liczby ludności zajmuje 30. miejsce wśród 66 miast na prawach powiatu. 

- Atrakcyjność Płocka jest wysoka. Jeśli mieszkańcy opuszczają Płocka, osiedlają się wokół miasta zachowując dostęp do wszystkich usług i dóbr jakie oferuje miasto. Często w nim pracują - przedstawiał prezydent. 

W Płocku obowiązują 52 plany zagospodarowania przestrzennego, to 38,2% powierzchni miasta.

- Na koniec 2019 roku obowiązywało 9 uchwał o przystąpieniu do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Łączna powierzchnia to prawie 1000 hektarów - wyliczał Nowakowski. 

Prezydent wskazał, że w 2019 roku wybrano miejsce i koncepcję sali koncertowej, a także podpisano umowę na budowę nowego stadionu Wisły Płock 

- Jesteśmy na etapie postępowania, które ma sfinalizować umowę na budowę sali koncertowej - mówił Nowakowski. 

W 2019 roku remontowano most im. Legionów Piłsudskiego, a także ulice 3-go Maja, Mostową, Kolejową, Tysiąclecia oraz aleję Kilińskiego. Prezydent chwalił też rozbudowę sieci ścieżek rowerowych (22% długości dróg publicznych). 

- Cały czas lobbujemy na rzecz powstania drogi ekspresowej S10 w pobliżu Płocka. Wszystkie apele adresujemy do odpowiednich służb. Pewne nadzieje rozbudził Centralny Port Komunikacyjny, ale dziś wiemy, że ani w jednej, a nie drugiej sprawie niewiele się dzieje. Uczestniczymy cały czas w rozmowach - zapewniał włodarz. 

W 2019 roku z usług Komunikacji Miejskiej skorzystało 18,3 mln pasażerów. Na 54 liniach jeździły 112 autobusy. 

Sieć wodociągowa w Płocku liczyła 504,5 km, sanitarna 213 km, sieć ciepłownicza 178 km. Trwa gazyfikacja lewobrzeżnej części miasta. 

- Realizujemy kolejne etapy rozdziału kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową. Prace są uciążliwe dla mieszkańców, ale bardzo potrzebne, co pokazują chociażby ostatnie ulewy. W ostatnich dniach nie spowodowały takich zagrożeń, z jakimi mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat temu. Oczywiście mogą przyjść takie ulewy, z którymi kanalizacja sobie nie poradzi, ale jest dużo, dużo lepiej - podkreślał prezydent Nowakowski. 

Przypomniał też o Mieszkaniach na start - w 2019 roku oddano je w dwóch lokalizacji. Miasto posiada 4284 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 175 tys. metrów kwadratowych. Pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej było 3571 rodzin (5865 osób). W Płocku w 2019 roku było 28 tzw. mieszkań chronionych, przeznaczonych dla osób starszych, niepełnosprawnych, wychodzących z bezdomności czy doświadczających przemocy w rodzinie. 

W 2019 roku nasadzono 915 drzew, a wszystkich roślin blisko 25 tysięcy. Prezydent nie wspomniał jednak o wyciętych drzewach. 

Ubiegły rok w edukacji to 68 szkół i placówek oświatowych, 914 oddziałów i 20 039 dzieci i młodzieży. Działo 12 żłobków, w tym 4 miejskie. Trwa budowa żłobka przy ul. Kazimierza Wielkiego. 

- W tej chwili w Płocku aż 85% dzieci w wieku przedszkolnym jest objętych opieką w miejskich placówkach. Dzięki zaangażowaniu, także państwa, udało nam się uniknąć problemów społecznych związanych z podwójnym rocznikiem w szkołach ponadpostawowym - chwalił Nowakowski. 

Imprezy sportowe w 2019 roku to przed wszystkim wydarzenia cykliczne - mecze piłkarzy nożnych Wisły Płock i ręcznych SPR Wisły Płock, Półmaraton Dwóch Mostów, XIV Triathlon o Puchar Prezydenta Miasta Płocka, ale też PGNIG Summer Superliga, Mistrzostwa Polski Skuterów Wodnych czy zawody Drift Masters Grand Prix. Ze względu na pandemię koronawirusa imprezy masowe w Płocku zostały odwołane (wyjątek to mecze piłkarzy nożnych). Wydarzenia kulturalne to przede wszystkim letnie festiwale - Audioriver, Polish Hip-Hop Festival, Disco nad Wisłą czy Summerfall Festival. 

- Dochody budżetu po raz drugi przekroczyły miliard złotych, wydatki również. Dochody były wyższe od wydatków, więc zadłużenie nie wzrosło - zakończył prezydent. 

Po prezentacji prezydenta zaczęła się krótka dyskusja. Ze strony opozycji drobne uwagi zgłaszał tylko Jerzy Seweryniak.

- Chciałbym przypomnieć, że miasto jest też w Ciechomicach i Górach. Mieszkańcy pytają się: kiedy będzie ulica Ziołowa? Dziękuję za kilka załatwionych spraw, ale są jeszcze duże problemy - mówił Jerzy Seweryniak (PiS). 

Radnemu chodziło o utwardzenie 300-metrowego odcinka ul. Janówek, oświetlenie na ul. Stawowej, kanalizację na ul. Browarnej czy chodnik na ul. Góry. 

Wychodzący na mównicę przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej chwalili zarządzanie miastem w 2019 roku. 

- Materiał udowadnia, że idziemy w dobrym kierunku - powiedziała Iwona Krajewska, przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. 

Zaangażowanie na rzecz zwierząt chwaliła Marta Krasuska (KO), która wyliczała, że co drugi Polak jest posiadaczem zwierzęcia domowego. 

Niespodzianki w głosowaniu nie było - za wotum zaufania dla prezydenta zagłosowało 15 (z 25) radnych, w tym Jerzy Seweryniak z PiS. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE