reklama
reklama

Alert RCB i II stopień alertu dla całego regionu! Ryzyko trąb powietrznych, zacznie się niebawem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Miecznik

Alert RCB i II stopień alertu dla całego regionu! Ryzyko trąb powietrznych, zacznie się niebawem - Zdjęcie główne

foto Tomasz Miecznik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł stopień ostrzeżenia przed burzami w Płocku i powiecie płockim z I na II. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert. Chodzi gwałtowne burze i towarzyszące im ulewne deszcze.
reklama

Zaledwie kilka dni cieplejszej pogody, a już pojawiły pierwsze ostrzeżenia o burzach. Początkowo IMGW informowało o lekkich burzach, ale wczesnym popołudniem synoptycy zmienili stopień alertu pogodowego. Od godz. 16:00 w piątek 18 kwietnia m.in. w Płocku i powiecie płockim obowiązuje II stopień ostrzeżenia przed burzami.

-  Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm, lokalnie do 40 mm, oraz porywy wiatru do 85 km/h, lokalnie do 100 km/h. Lokalnie grad. Istnieje ryzyko trąb powietrznych - ostrzega IMGW.

Ostrzeżenie II stopnia przed burzami obowiązuje m.in. w Płocku, powiecie płockim, a także gostynińskim, sierpeckim, płońskim, sochaczewskim, łowkim, nowodworskim, warszawskim zachodnim, grodziskim, grójeckim, piaseczyńskim, otwockim, garwolińskim, kozienieckim, radmskim, Radomiu i w Warszawie. 

reklama

Z kolei w powiatach ciechanowskim, mławskim, pułtuskim, makowskim czy wyszkowskim obowiązuje alert I stopnia przed burzami.

Ostrzeżenie obowiązuje do soboty 19 kwietnia do godz. 1:00. 

Burza nad Płockiem? Sprawdź, jak się przygotować

Gwałtowne burze to zjawiska, które mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, życia oraz mienia. W ostatnich latach obserwujemy coraz częstsze i silniejsze nawałnice, którym towarzyszą intensywne opady, silny wiatr, a nawet grad. Warto wiedzieć, jak się zachować – zarówno przed burzą, jak i w jej trakcie.

Co zrobić przed nadejściem burzy?

  • Śledź prognozy pogody – regularnie sprawdzaj komunikaty meteorologiczne, zwłaszcza gdy planujesz aktywności na zewnątrz.
  • Usuń z balkonów i ogrodów luźne przedmioty – donice, meble ogrodowe, parasole czy zabawki mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie.
  • Zabezpiecz samochód – jeśli to możliwe, zaparkuj go w garażu lub z dala od drzew i słupów energetycznych.
  • Naładuj telefon – w razie przerwy w dostawie prądu, kontakt ze światem może być utrudniony.

Jak zachować się w czasie burzy?

  • Zostań w budynku – najlepiej w domu lub innym solidnym schronieniu. Unikaj przebywania na zewnątrz.
  • Nie korzystaj z urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci – odłącz komputer, telewizor czy ładowarki z gniazdek.
  • Nie stój w pobliżu okien – gwałtowny podmuch wiatru może je rozbić.
  • Unikaj kontaktu z wodą i metalem – nie bierz kąpieli, nie zmywaj naczyń, nie dotykaj kaloryferów czy rur wodociągowych. Pioruny, które uderzą w budynek, mogą przemieszczać się przez instalacje wodno-kanalizacyjne. To rzadkie, ale może się zdarzyć. 

Gdy burza zaskoczy Cię na zewnątrz

  • Nie chowaj się pod drzewami – piorun często uderza w najwyższy punkt w okolicy.
  • Unikaj otwartych przestrzeni – przykucnij ze złączonymi stopami, nie kładź się na ziemi.
  • Nie korzystaj z telefonu komórkowego – zwłaszcza na otwartej przestrzeni.
  • W samochodzie? – Zatrzymaj się, zamknij okna i pozostań w środku. Auto działa jak klatka Faradaya i może zapewnić ochronę.

Podsumowanie

Zdrowy rozsądek i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa mogą uratować życie. Nie lekceważ zagrożenia – nawet z pozoru niegroźna burza może przerodzić się w silne zjawisko atmosferyczne. Dbaj o siebie i swoich bliskich.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo