Reklama

Akcyza na papierosy i alkohol ostro w górę. Szykujcie się na podwyżkę

Opublikowano:
Autor:

Akcyza na papierosy i alkohol ostro w górę. Szykujcie się na podwyżkę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Rząd przyjął w czwartek w trybie obiegowym i wysłał do Sejmu projekt przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe - poinformowała Polska Agencja Prasowa. O ile mogą wzrosnąć ceny?

- Rząd przyjął w czwartek w trybie obiegowym i wysłał do Sejmu projekt przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe - poinformowała Polska Agencja Prasowa. O ile mogą wzrosnąć ceny?

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o akcyzie już na początku przyszłego roku możemy zapłacić więcej za alkohol i papierosy. Akcyza na wyroby tytoniowe i alkohol etylowy miałaby wzrosnąć o 10 procent. Dzięki takiej zmianie, jak wynika z oceny skutków regulacji, do państwowej kasy w 2020 r.  wpłynie dodatkowe 1,7 mld zł (ok. 552,9 mln zł w przypadku napojów alkoholowych, z wyłączeniem cydru i perry, oraz ok. 1145,9 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich), podobnie byłoby w kolejnych latach.

- Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie o podatku akcyzowym, których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie - wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Takim obrotem sprawy zaskoczony jest Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

- Jesteśmy - zapewne tak, jak wszystkie branże - zaskoczeni skalą proponowanej podwyżki. Nie była ona ani konsultowana, ani nawet komunikowana - projekt ustawy został przyjęty bardzo szybko, w trybie obiegowym, co w przypadku tak ważnych ustaw, pociągających za sobą finansowe konsekwencje dla gospodarki, jest trybem niecodziennym - cytuje słowa Włodarczyka dziennikarz PAP.

Zdaniem prezesa ZPPPS podwyżka dotknie różnych producentów w różny sposób. Chodzi o to, że taka sama ilość alkoholu etylowego zawarta w piwie zostałaby objęta mimo wszystko mniejszą podwyżką niż podobna ilość tego alkoholu w whisky czy wódce. - Źle się stało, że rząd nie wykorzystał okazji do wprowadzenia polityki równego traktowania wszystkich alkoholi - komentował Włodarczyk. Przestrzega przed "wzmocnieniem" szarej strefy, co dotyczyłoby przemytu i wzrostu nielegalnej produkcji alkoholu z wykorzystaniem odkażanego spirytusu technicznego, który stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia nabywców.

W jaki sposób zmiana miałaby przełożyć się na ceny? Jeśli nowe przepisy zaakceptują posłowie, wkrótce zapłacimy o 1,4 zł więcej z VAT-em (bez podatku VAT - 1,14 zł) za pół litra wódki o mocy 40 proc., piwo w półlitrowej puszcze o zawartości 12 stopni Plato zdrożeje około 6 groszy z VAT-em, a butelka wina, wliczając podatek VAT, o 15 gr. Z zakresu projektowanej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

Palacze są w gorszej sytuacji. Paczka zawierająca 20 szt. papierosów może kosztować drożej o ponad złotówkę (1,02 zł.). Jedno cygaro podrożeje o 40 gr, natomiast kilogram suszu tytoniowego o około 22,93 zł (100 gram - 2,29 zł). Akcyza na e-papierosy i płyny do nich (liquidy) również wzrośnie, tyle że od 1 lipca 2020 r. Zamiast obecnej zerowej stawki byłoby 50 groszy za mililitr.

Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE