Reklama

500 zł na pierwsze dziecko od lipca. Co jeszcze może się zmienić w programie "Rodzina 500+"?

Opublikowano:
Autor:

500 zł na pierwsze dziecko od lipca. Co jeszcze może się zmienić w programie "Rodzina 500+"?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmieniają się zasady dotyczące świadczeń z programu "Rodzina 500 plus". Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy, zgodnie z którym prawo do świadczenia zacznie przysługiwać także jedynakom do 18 roku życia i co istotne w tym przypadku, zrezygnowano z kryterium dochodowego.

Zmieniają się zasady dotyczące świadczeń z programu "Rodzina 500 plus". Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy, zgodnie z którym prawo do świadczenia zacznie przysługiwać także jedynakom do 18 roku życia i co istotne w tym przypadku, zrezygnowano z kryterium dochodowego.

Od 1 lipca 2019 r. świadczenie będzie przysługiwało na każde dziecko do 18 roku życia bez względu na dochody rodziny, przewidziano również dodatek dla dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przyznawany na wniosek dyrektora placówki. Podkreślono, że dodatek miałby służyć rozwojowi zainteresowań wychowanków, zwiększeniu ich szans edukacyjnych i rozwojowych. Projekt ustawy przekazano do konsultacji międzyresortowych i społecznych. Potrwają 21 dni. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska stwierdziła, że z programu skorzysta 6,8 mln polskich dzieci. Dotychczas program obejmował pół miliona jedynaków. Teraz ma się to zmienić, świadczenie zacznie przysługiwać na kolejne dwa miliony dzieci, które nie mają rodzeństwa.

Przypomnijmy, że zgodnie z dotychczasowymi zasadami wsparcie w postaci 500 zł miesięcznie otrzymywało się na drugie i kolejne dziecko, w przypadku pierwszego brano pod uwagę kryteria dochodowe - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością. Program "Rodzina 500 plus" wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r. Od momentu uruchomienia na program "Rodzina 500 plus" przeznaczono prawie 68 mld zł (stan na luty 2019 r.). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci (52 proc. wszystkich dzieci do 18 lat).

Wniosek o świadczenie wychowawcze - zgodnie z nowymi zasadami projektu ustawy - będzie można złożyć z zachowaniem trzymiesięcznego terminu liczonego od dnia narodzin dziecka. Złożenie wniosku w ciągu trzech miesięcy ma skutkować przyznaniem świadczenia wraz z wyrównaniem od dnia narodzin niemowlęcia. Obecnie nie było takiego wyrównania, otrzymywało się świadczenie począwszy od miesiąca złożenia wniosku. Ponadto zaproponowano rozwiązanie na wypadek śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane, bądź rodzica, który złożył wniosek i zmarł przed jego rozpatrzeniem. W takiej sytuacji będzie zachowana ciągłość, świadczenie na dziecko miałoby zostać przyznane drugiemu z rodziców. Co jeszcze może się zmienić? Od 2021 r. znacząco przesunięty zostanie moment składania wniosków – z lipca na luty, a także sam okres świadczeniowy (prawo do tej formy wsparcia ustalane jest bowiem na rok) – dzisiaj trwa 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku, a proponowany okres to czerwiec-maj.

W 2019 r. wnioski o świadczenie na okres od 1 lipca 2019 r. będzie można składać online od 1 lipca, a drogą tradycyjną – od 1 sierpnia. Złożenie wniosku do końca września br. będzie gwarantowało wypłatę świadczenia z wyrównaniem od 1 lipca, a w przypadku rodzin pobierających już świadczenie – zapewni ciągłość wypłat. 

Dodatkowo przewidziano uproszczenie - zamiast decyzji o przyznaniu świadczenia byłaby informacja o przyznaniu świadczenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE