Reklama

4 mln zł na pogłębienie dna rzeki. Wisła przestanie zalewać?

Opublikowano:
Autor:

4 mln zł na pogłębienie dna rzeki. Wisła przestanie zalewać? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Parlamentarzyści PiS z okręgu płocko-ciechanowskiego złożyli poprawkę do budżetu państwa w sprawie pogłębiania dna Wisły na odcinku Wyszogród - Świniary. W tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 4 mln zł.

Parlamentarzyści PiS z okręgu płocko-ciechanowskiego złożyli poprawkę do budżetu państwa w sprawie pogłębiania dna Wisły na odcinku Wyszogród - Świniary. W tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 4 mln zł.

- Chcemy zrobić wszystko, żeby nigdy więcej nie powtórzył się dramat, jaki mieszkańcy Świniar, Troszyna i okolic przeżyli w roku 2010 [wtedy mieszkańcy zostali zalani przez Wisłę - przyp. red.] - mówił Maciej Małecki, poseł na Sejm RP - Od szeregu lat interweniujemy w tej sprawie, jesteśmy w kontakcie z lokalną społecznością - dodał. - Dziś te środki, które udało nam się zapisać w budżecie na rok 2018, to jest wymierne działanie dla podniesienia bezpieczeństwa ludzi, którzy tam zbudowali swoje domy - podsumował. 

Prace związane z usuwaniem osadu z rzeki były prowadzone systematycznie do połowy lat 70. XX wieku. Później działania wstrzymano, by wznowić je po powodzi w lutym 1982 roku. Kontynuowano je jednak jedynie przez cztery lata, a kolejne prace, związane z pogłębianiem dna Wisły, przywrócono dopiero po powodzi z 2010 roku.

- Mamy świadomość, że jeden, nawet wytężony rok działań w zakresie pogłębiania Wisły nie zmieni jej stanu - mówił senator Marek Martynowski, szef okręgu płockiego PiS. - Tu jest potrzebna systematyczna praca - dodał.  

Według danych z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie – Inspektorat we Włocławku, ilość osadu, spływającego każdego roku z górnego biegu rzeki szacowana jest na 1,5 mln metrów sześciennych. Zalegający osad powoduje wypiętrzanie się dna Wisły, co zwiększa groźbę powodzi.

- Liczymy na to, że niezwłocznie po podpisaniu ustawy budżetowej przez prezydenta RZGW ogłosi przetarg na wykonanie prac oraz, że zostaną one wykonane w pełnym zakresie przekazanych środków - dodał Maciej Małecki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE