Reklama

2 mld zwolnień składek i 600 mln postojowego dla Mazowsza. Ile w Płocku?

Opublikowano:
Autor:

2 mld zwolnień składek i 600 mln postojowego dla Mazowsza. Ile w Płocku? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co miesiąc do kasy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływają ogromne pieniądze z tytułu opłacania różnych składek. W związku z pandemią koronawirusa ZUS z części z nich zwolnił, a na Mazowszu kwota z tytułu zwolnienia z opłacania składek i wypłacania świadczenia postojowego sięgnęła aż 2,6 mld złotych. To 17 proc. środków z całego kraju.

Co miesiąc do kasy Zakładu Ubezpieczeń  Społecznych wpływają ogromne pieniądze z tytułu opłacania różnych składek. W związku z pandemią koronawirusa ZUS z części z nich zwolnił, a na Mazowszu kwota z tytułu zwolnienia z opłacania składek i wypłacania świadczenia postojowego sięgnęła aż 2,6 mld złotych. To  17 proc. środków z całego kraju.

W samym  Płocku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwolnił przedsiębiorców z obowiązku opłacania składek na kwotę ponad 265 milionów złotych. Wnioski można było złożyć do 30 czerwca. Dotyczyły one umorzenie składek za trzy miesiące - od marca do maja 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Składki są traktowane tak, jakby zostały opłacone, dzięki czemu ubezpieczeni nie tracą prawa do późniejszych świadczeń. Z pełnego zwolnienia od płacenia składek mogły skorzystać tylko firmy zatrudniające do 9 pracowników. 

Z kolei z tytułu świadczenia postojowego płocki oddział ZUS wypłacił nieco ponad  81 milionów złotych. Ten rodzaj pomocy przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub wykonujących umowy cywilnoprawne, których dotknęły problemy finansowe spowodowane pandemią COVID-19. Wsparcie takie wypłacane jest w maksymalnej kwocie 2080 zł, ale może zostać ono wypłacone nawet trzykrotnie, czyli 6240 zł. W przypadku przedsiębiorców taki wniosek jest składany osobiście, natomiast w przypadku osób pracujących w ramach umów cywilnoprawnych wniosek powinien być złożony przez zleceniodawcę bądź zamawiającego.

- Wciąż można składać wnioski o świadczenie postojowe. Można również wnioskować o przyznanie dodatku solidarnościowego - to nowe świadczenie dla osób, które straciły pracę w wyniku pandemii COVID-19. Przypominamy, że od niedawna wnioski związane z pomocą z tarczy antykryzysowej można składać wyłącznie poprzez platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli ktoś chce założyć takie konto, zapraszamy na salę obsługi klienta - pracownicy pomogą - mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim. 

Płock pod względem wypłat świadczeń postojowych oraz zwolnień z obowiązku opłacania składek uplasował się na drugim miejscu w województwie mazowieckim. Na pierwszym miejscu są warszawskie oddziały, która zwolniły z opłaty składek na łącznie 1,4 mld złotych. Radomski oddział zwolnił z opłat na 172 mln złotych, a siedlecki 157 mln złotych. 

Więcej informacji o wsparciu realizowanym można znaleźć na stronie ZUS.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE