Reklama

120 mln zł dla zawodówek. Będą nowe oferty staży i praktyk

Opublikowano:
Autor:

120 mln zł dla zawodówek. Będą nowe oferty staży i praktyk - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach programu "Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego" realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego, do szkół zawodowych z terenu Mazowsza trafi blisko 120 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na organizację praktyk oraz staży. Wsparcie finansowe otrzyma osiem szkół z subregionu płockiego.

W ramach programu "Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego" realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego, do szkół zawodowych z terenu Mazowsza trafi blisko 120 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na organizację praktyk oraz staży. Wsparcie finansowe otrzyma osiem szkół z subregionu płockiego.

Wartość wsparcia w subregionie płockim to blisko 5 mln zł, z czego 1 mln zł otrzyma powiat sierpecki oraz powiat gostyniński, a prawie 3 mln zł powiat płocki. 

- Potrzebujemy wykwalifikowanej kadry pracowniczej, nie tylko z wykształceniem wyższym, tutaj Mazowsze jest liderem, jeśli chodzi o poziom wykształcenia młodych obywateli, ale jest nam też potrzebne szkolnictwo zawodowe - mówił marszałek Adam Struzik. - Produkcja i procesy technologiczne uległy unowocześnieniu, a nauka zawodu jest już na takim poziomie, że wymaga dostępu do nowoczesnej aparatury, urządzeń i technologii. 

Projekt ma za zadanie wspierać zawody, na które jest zapotrzebowanie w danym regionie. Środki będą dysponowane w sposób celowany, zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem przedsiębiorców. Dodajmy, że na Mazowszu funkcjonuje blisko 800 tys. firm i w tej kwestii region jest liderem.  

- 40 proc. budżetu tego projektu to innowacje, które zostaną przebadane i zrealizowane w pięcioletnim cyklu realizacji projektu. [...] W każdym z regionów Mazowsza mamy jakieś inteligentne specjalizacje, czy jest to Płock, czyli pewien udział Orlenu, w Sierpcu przemysł mleczarski i spożywczy, czy Gostynin i prace nad innowacjami w zakresie transportu samochodowego i kształcenia kierowców zawodowych - mówił Artur Andrysiak, członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza. - Są to takie specjalizacje, które można zuniwersalizować w całym województwie.

Wsparcie finansowe otrzyma osiem szkół zawodowych z subregionu płockiego. Dla każdej ze szkół zostanie opracowany i wdrożony program innowacji pedagogicznej, w ramach którego placówki mają oferować nowe kierunki kształcenia oraz modernizować już istniejące, pojawi się także nowy sprzęt, a środki umożliwią realizację staży i praktyk.

- Dla mnie osobiście najważniejsze jest, by młodzi ludzie nie wątpili w instytucje publiczne jeśli chodzi o możliwość pomagania im w odnajdywaniu pracy dla siebie - powiedział starosta płocki Mariusz Bieniek. - Jeśli ich odpowiednio wyedukujemy, damy możliwość pod kontrolą szkoły i samorządu powiatowego odbycia praktyk i współpracy z przedsiębiorcami, wówczas tacy młodzi ludzie będą w stanie sobie poradzić, co jest kluczowe dla ich kariery zawodowej i jakości życia.

W powiecie płockim dofinansowanie otrzymają: Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, Zespół Szkół im. St. Staszica w Gąbinie, Zespół Szkół im. St. Staszica w Wyszogrodzie.

Projektem objęte będą również szkoły z powiatu sierpeckiego: Zespół Szkół nr 1, gdzie już funkcjonuje klasa o innowacyjnym profilu logistycznym oraz Zespół Szkół nr 2. 

- Powiat sierpecki oprócz tego, że ma nowoczesną mleczarnię i przemysł spożywczy na bardzo wysokim poziomie, ma też wiele firm transportowych, dlatego nasi uczniowie nie mają problemów z odbyciem praktyk i staży [...] Chcemy poszerzyć bazę szkolenia przyszłych kierowców, dobrze wyposażonych w kompetencje w zakresie transportu, który w naszym powiecie obsługuje wiele dużych firm, niektóre mają nawet ponad 300 pojazdów - mówił Jan Laskowski, starosta sierpecki.

W powiecie gostynińskim wsparcie finansowe otrzyma m.in. Technikum Elektroniczne, w którym innowacją będą drony.

- Dzisiaj jest ogromne zapotrzebowanie na tych, którzy mają kwalifikacje i potwierdzone formalnie umiejętności obsługi dronów do wszelakich zadań - powiedział Tomasz Matuszewski, starosta gostyniński.

Wartość projektu to blisko 120 mln zł, z czego 108 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Projekt zakłada ponad pięcioletni okres realizacji do 31 marca 2023 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE