Reklama

116 milionów złotych na inwestycje w Płocku i okolicznych powiatach

Opublikowano:
Autor:

116 milionów złotych na inwestycje w Płocku i okolicznych powiatach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tegoroczne dochody Mazowsza mają wynieść nawet 3,2 mld zł. Na jaką kwotę może liczyć subregion płocki? Na ponad 116 mln zł.

Tegoroczne dochody Mazowsza mają wynieść nawet 3,2 mld zł.  Na jaką kwotę może liczyć subregion płocki? Na ponad 116 mln zł.

Drogi, służba zdrowia i kultura – na te trzy obszary w 2019 r. przypadnie jedna trzecia budżetu województwa mazowieckiego.

– Myślę, że w dwudziestoletniej historii naszego regionu to najlepszy budżet – stwierdził w piątek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podczas konferencji prasowej w płockiej delegaturze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. – Przełamaliśmy czasy kryzysowe związane z janosikowym. W tym budżecie na inwestycje przeznaczymy  ponad 1,2 mld zł, najwięcej na transport, następnie na ochronę zdrowia, kulturę, edukację, programy wsparcia dla samorządów lokalnych.

Na tę ostatnią pozycję zaplanowano 24,5 mln zł. Marszałek wspomniał, że trwają prace nad dodatkową formą wsparcia dla działkowców (poprzez małe granty), bowiem w całym województwie znajduje się 450 ogrodów działkowych. Na więcej szczegółów przyjdzie poczekać do marca. – Mamy nadwyżkę z 2018 r. i chcemy te pieniądze w racjonalny sposób podzielić – dodał. Ponadto w 2019 r. 355 mln zł wyniesie wsparcie dla dwóch spółek - Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, natomiast na renowację zabytków ustalono pulę środków na poziomie 14,9 mln zł. Będą fundusze dla organizacji pozarządowych i mazowieckich jednostek OSP.

82 mln na modernizację i budowę dróg

Wśród największych inwestycji drogowych planowanych na 2019 r. w subregionie płockim (m. Płock, powiat płocki, gostyniński i sierpecki) znalazły się:

- budowa obwodnicy Gąbina (4,2-kilometrowy odcinek) w ciągu drogi wojewódzkiej 577 relacji Łąck – Ruszki – 38,5 mln zł (inwestycja współfinansowana ze środków unijnych); planowany termin oddania to koniec września 2019 r.,

- rozbudowa drogi wojewódzkiej 539 (2,3 km) na odcinku Blinno (powiat sierpecki) – granica województwa – 13,4 mln zł; planowany termin oddania to koniec września 2019 r.,

- stworzenie ronda w miejscowości Wymyśle Polskie w ciągu drogi wojewódzkiej 575 – 7 mln zł;
- przebudowa ul. Płockiej w Sierpcu w ciągu drogi wojewódzkiej 560 (od ronda do torów) – inwestycja dwuletnia. Wartość 3,2 mln zł (1,1 mln zł w 2019 r. i 2,1 mln zł w 2020 r.);
- rozbudowa drogi wojewódzkiej 583, w tym przejście przez Lwówek o długości 0,6 km (powiat gostyniński) – inwestycja dwuletnia. Wartość 4 mln zł (300 tys. zł w 2019 r. i 3,7 mln zł w 2020 r.), do tego dwuletnia inwestycja w Pacynie o wartości 4 mln zł (odcinek o długości 0,5 km)

- rozbudowa drogi wojewódzkiej 577 przejście przez Brzozów Stary, dł. 0,9 km – inwestycja dwuletnia za 10 mln zł (2 mln zł w 2019 r. i 8 mln zł w 2020 r.);
- przebudowa drogi wojewódzkiej 573, w tym rozbudowa skrzyżowania na rondo w Gostyninie (ul. Legionów Polskich i ul. Kościuszki) – 3 mln zł; a także w ramach budowy ścieżki rowerowej i kanalizacji deszczowej, dł. 0,9 km na odcinku Kaleń – Szczawin Kościelny – 1 mln zł, natomiast w Lucieniu przewidziano na odcinku o dł. 0,2 km budowę chodnika, odwodnienia i przebudowy zjazdów – 300 tys. zł;

- przebudowa drogi wojewódzkiej nr 574 w zakresie ścieżki pieszo-rowerowej i utwardzenia, budowy kanalizacji deszczowej, przebudowy zjazdów i sieci telekomunikacyjnej, dł. 0,3 km – 600 tys. zł.

Trwają również prace nad rozbudową drogi wojewódzkiej 559 w km 45+135 do 46+700 przejście przez Maszewo Duże (powiat płocki). Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2019-2021. Wartość to 5 mln zł.

Prowadzone prace remontowe obejmą w sumie ok. 11 km dróg wojewódzkich, w tym w powiecie płockim będzie to remont półkilometrowego odcinka drogi 559 na odcinku Srebrna – Mańkowo (600 tys. zł) i na odcinku drogi 573 Duninów – Lipianki. Remonty obejmą drogę 575 na odcinku Uderz – Łady i w Przesławicach, 560 na odcinku Gorzewo (powiat gostyniński) – Susk (powiat sierpecki), fragmenty dróg 265 (ul.Kowalska) i 573 w Gostyninie, drogę 581 w Sokołowie (powiat gostyniński), 561 na dwóch odcinkach w m. Zgagowo – Wieś i w m. Zawidz Kościelny (powiat sierpecki) oraz 615 na odcinku od m. Zamość do Sierpca (powiat sierpecki).

– Przez te 20 lat samorząd województwa zainwestował w 470 projektów w Płocku o łącznej kwocie 610 mln zł pozyskanych z Unii Europejskiej i 210 mln zł z budżetu Mazowsza – przypominał płocki radny, Tomasz Kominek.

Szef delegatury Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego przypominał także o 200 tys. zł dla ogrodów działkowych w Płocku. – Bo to zielone i bardzo nam w Płocku potrzebne płuca.

Kultura

Nie zapomniano o kulturze, zwłaszcza o Muzeum Mazowieckim (7,1 mln zł na odtworzenie i rewaloryzację budynku zabytkowego przy ul. Kolegialnej oraz przebudowę przynależnych oficyn), Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (blisko 1 mln zł w 2019 r. oraz 5,5 mln zł w 2020 r. na modernizację i adaptację, cele wystawiennicze obiektów Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu). Jednym z beneficjentów środków stanie się Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku – to 3,6 mln zł na modernizację osprzętu elektro-akustycznego (etap II).

Zdrowie

Inwestycje nie ominą szpitali. W tym roku Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku kupi aparaturę oraz zmodernizuje infrastrukturę Ambulatoryjnej Pomocy Specjalistycznej i Podstawowej Opieki Zdrowotnej (11,2 mln zł, przewidziano wsparcie unijne - cały projekt za 17 mln zł). To również inne projekty z unijnym dofinansowaniem. Jeden ma poprawić jakość udzielanych świadczeń dla osób z chorobami układu krążenia i w stanach krytycznych (z budżetu Mazowsza 2,1 mln zł, całość warta 10 mln zł), drugi dotyczy rozbudowy systemów informatycznych E-zdrowie 2.0 (projekt warty 6,5 mln zł, z budżetu Mazowsza 699 tys. zł). Pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego znajdą się także na zakup sterylizatorów parowych z wytwornicą pary, wyposażeniem i oprogramowaniem wraz z przyłączem elektrycznym i klimatyzatorami – ponad 718 tys. zł. W tym roku płocki szpital wojewódzki przeznaczy 1,8 mln zł na dostosowanie do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych budynku A (część wysoka i część niska), a 890 tys. zł na rozbudowę i modernizację budynku oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Z kolei szpital w Gostyninie-Zalesiu otrzyma środki na: przebudowę, nadbudowę istniejącego budynku warsztatów i garaży. Zmieni się sposób użytkowania części budynku, który zostanie dostosowany do potrzeb mycia i dezynfekcji środków transportu – 2,5 mln zł. Szpital w Gostyninie-Zalesiu otrzyma 56 tys. zł na dostosowanie łazienek do potrzeb osób niepełnosprawnych w całodobowym oddziale terapii uzależnienia od alkoholu oraz 50,6 tys. zł na wykonanie dokumentacji pod budowę nowej instalacji wodociągowej zewnętrznej.

Budżet Unii Europejskiej

Pojawił się temat przyszłego budżetu Unii Europejskiej. – Przedstawiona przez Komisję Europejską propozycja budżetu, w tym budżetu dla Polski, nie jest korzystna z naszego punktu widzenia. Zaproponowano redukcję wydatków w polityce spójności o ponad 10 proc. – wyjaśniał Adam Struzik. Dodatkowo redukcja miałaby objąć wspólną politykę rolną (o ponad 16 proc.). Kiedy dojdzie do zakończenia negocjacji budżetu? Zdaniem Struzika raczej nie ma to szans przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, co oznacza, że kształt przyszłego budżetu ostatecznie zatwierdzą już nowi eurodeputowani. – Propozycje Paramentu Europejskiego w obecnej kadencji zmierzają raczej do zwiększenia środków w budżecie, dlatego z naszego punktu widzenia istotny jest wybór, kogo wybierzemy 26 maja. Z jednej strony powinni to być ludzie opowiadający się za umacnianiem Unii Europejskiej, a z drugiej zdecydowanie opowiedzą się za zwiększeniem budżetu unijnego, utrzymaniem wydatków na politykę spójności, wspólną politykę rolną przynajmniej na dotychczasowym poziomie. W tej chwili koperta dla Polski to ok. 104 mld euro, a ta zaproponowana przez Komisję Europejską opiewa na niecałe 65 mld euro. Mówię o tym dlatego, bo wydaje się, że w tej chwili zawiązuje się dyskusja, czy będzie koalicja, czy będzie PiS, czy może anty PiS, kto będzie startował w wyborach. A to wyborcy powinni oceniać, co ci kandydaci chcą zrobić dla Polski, dla polskich samorządów i przedsiębiorców, ponieważ, przy pełnej determinacji, jest szansa na znaczącą poprawę unijnego budżetu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE