Reklama

10 kwietnia to wyjątkowa data w historii Płocka

Opublikowano:
Autor:

10 kwietnia to wyjątkowa data w historii Płocka  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Płock jest obok Lwowa jednym z dwóch miast, które za bohaterską postawę w wojnie z Bolszewikami w 1920 roku zostały odznaczone przez Józefa Piłsudskiego.

Płock jest obok Lwowa jednym z dwóch miast, które za bohaterską postawę w wojnie z Bolszewikami w 1920 roku zostały odznaczone krzyżem walecznych przez Józefa Piłsudskiego. 

18 sierpnia 1920 roku płocczanie musieli stawić czoło bolszewickiemu najeźdźcy. Armia Czerwona planowała zdobyć Warszawę, a do tego potrzebne był mosty na Wiśle, w tym ten w Płocku. Około 14:00 wtargnęli do miasta, a do bohaterskiej obrony stanęło wojsko, policja i mieszkańcy. Bolszewicy dotarli już do Placu Kanonicznego (dzisiejszego Placu Narutowicza), ale zajęli się rabunkiem. 19 sierpnia przybyły posiłki i udało się wyprzeć nieprzyjaciela z miasta. 

10 kwietnia 1921 roku do Płocka przyjechał marszałek Józef Piłsudski. 

- Za zachowanie męstwa i siły woli w ciężkich i nadzwyczajnych okolicznościach, w jakich się znalazło miasto, za męstwo i waleczność – mianuję miasto Płock kawalerem Krzyża Walecznych - powiedział Piłsudski i przypiął order do specjalnie wykonanej poduszki. 

Marszałek nieco wyprzedził bieg wydarzeń, bo formalnie decyzję o przyznaniu miastu odznaczenia generał Józef Leśniewski, minister spraw wojskowych, podpisał dopiero 18 maja 1921 roku. Miasto zrewanżowało się nadaniem Józefowi Piłsudskiemu tytułu honorowego obywatela miasta. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE