Reklama

Zawody na Tajwanie. Płock na podium

Opublikowano:
Autor:

Zawody na Tajwanie. Płock na podium - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport W organizowanych już po raz 50. Międzynarodowych Igrzyskach Szkolnych na Tajwanie wzięli udział również płocczanie jako jedyni reprezentanci Polski. Osiągnięciami pochwalili się zawodnicy taekwondo olimpijskiego.

W organizowanych już po raz 50. Międzynarodowych Igrzyskach Szkolnych na Tajwanie wzięli udział również płocczanie jako jedyni reprezentanci Polski. Osiągnięciami pochwalili się zawodnicy taekwondo olimpijskiego.

W  dniach 11-16 lipca w New Taipei City na Tajwanie zorganizowane zostały tegoroczne International Children’s  Games(Międzynarodowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej). Była to jubileuszowa, 50. edycja tego największego cyklicznego turnieju  w tej kategorii wiekowej. Turniej zgromadził ponad tysiąc zawodników i zawodniczek  z 80 miast reprezentujących 30 krajów z całego świata. Prawo startu mieli zawodnicy i zawodniczki w wieku 12-15 lat.

Turniej, począwszy od jego pierwszej edycji ,co roku odbywa się w innych miastach znajdujących się na wszystkich kontynentach. W roku 1993 zadebiutowali na nim również płocczanie. Jedna z edycji w roku 2002 odbyła się również w Polsce, gospodarzem był wówczas właśnie Płock.

Niektóre z dyscyplin rozgrywanych na IMSZ są obecne na każdej z edycji, natomiast o pozostałych decyduje organizator. W  tym roku współzawodnictwo odbywało się w następujących dyscyplinach: piłka ręczna, lekkoatletyka, pływanie, tenis stołowy, taekwondo olimpijskie, piłka nożna, koszykówka, tenis ziemny, siatkówka.

Płocczanie współzawodniczyli w pierwszych pięciu wymienionych dyscyplinach. W Igrzyskach zawodnicy nie reprezentują swoich macierzystych klubów(stowarzyszeń) tylko barwy miast uczestniczących w IMSZ. Dlatego w szeregach reprezentacji Płocka byli zarówno mieszkańcy Płocka, jak i innych pobliskich miasteczek czy wsi znajdujących się w innych gminach, wszyscy jednak dumnie zrzeszeni byli pod jednym wspólnym logiem i barwami miasta Płocka, które z pełnym zaangażowaniem reprezentowali.

Tegoroczny Płocki Team składał się z 23 zawodników, pięciu trenerów i dwóch przedstawicieli władz miasta. Po raz pierwszy w składzie znaleźli się przedstawiciele widowiskowej dyscypliny taekwondo olimpijskiego, które jako dyscyplina na IMSZ występuje sporadycznie. Byli nimi zawodnicy: Bartosz Duszyński w kat. wag. -48kg i Łucja Oleszczuk w kat. wag. -52kg. Opiekunem, a tym samym sekundantem i trenerem zawodników na tym turnieju był Piotr Maślanka, jedyny w Płocku licencjonowany trener z uprawnieniami w taekwondo olimpijskim.

Rywalizacja w tej dyscyplinie odbywała się w okazałej hali Banshu Gymnasium. Podobnie jak w tenisie stołowym, Azjaci, a także gospodarze Tajpejczycy są dużą siłą i stawiają bardzo wysoko poprzeczkę konkurentom z innych krajów. Dlatego o każdą wygraną walkę, każde zwycięstwo i każdy medal jest niezmiernie ciężko. Współzawodnictwo w dyscyplinie taekwondo w zależności od kategorii wagowych odbywało się w dniach 13 i 14 lipca. Bartek, który walczył pierwszego dnia, swoją pierwszą ćwierćfinałową walkę po rozpoznawczej pierwszej rundzie zakończonej werdyktem  3:0 w efekcie zadanej przez niego techniki nożnej na głowę. Ostatecznie efektownie wygrał przed czasem werdyktem 14:0, pokonując w niej zawodnika z Austrii Floriana Mellitzera. Mniej szczęścia miał w półfinale, w którym nie udało mu się niestety pokonać przeciwnika, którym był zawodnik gospodarzy Kang-Chun Fan i tym samym to on przeszedł do finału. Bartek jednak nie pozwolił pokonać się przed czasem i w końcówce to on zdobył kolejne dwa punkty. Po trzech rundach walki i niekorzystnym dla niego werdykcie 4:13 zasłużenie zdobył cenny brązowy medal.

Łucja po najgorszym możliwym losowaniu w ćwierćfinale spotkała się z zawodniczką gospodarzy Chia-Ling Lo, najwyższą w tej kat. wag. i to głównie warunki fizyczne wyższej o półtorej głowy zawodniczki podobnie jak u Bartka w półfinale okazały się barierą nie do pokonania. Łucja przegrała walkę werdyktem 4:16 i ostatecznie zajęła 5. miejsce, a jej rywalka zwyciężyła w tej kat. wag., jedną z walk wygrywając nawet 69:0.

Oboje jednak dali z siebie wszystko i wspięli się na szczyty swoich możliwości, twardo walcząc do końca i to napawało dumą obserwujących ich walki rodaków i innych sympatyków. Do grona tegorocznych medalistów IMSZ z pośród Polsków dołączyli jeszcze piłkarze ręczni, którzy po remisie z jednym z zespołów  gospodarzy i przegranej z Słoweńcami wygrali naprawdę trudne dwa ostatnie mecze z Koreańczykami Południowymi i drugim z zespołów z Tajwanu, zajmując drugie miejsce w turnieju. Srebrni Płoccy medaliści w handballu prowadzeni byli pod wodzą trenera Łukasza Świątka. - Pod względem bezpieczeństwa, jak i organizacyjnie Igrzyska były perfekcyjne - oceniają płocczanie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE