Wisła zdobyła Mistrzostwo Polski Juniorów!

Wisła zdobyła Mistrzostwo Polski Juniorów! - Zdjęcie główne

SportPiłkarze ręczni Wisły zostali Mistrzami Polski Juniorów. Aż czterej płoccy zawodnicy otrzymali nagrody indywidualne.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Juniorów rozgrywane były po raz pierwszy według nowej formuły. Dotychczas w finałowym turnieju walczyło osiem zespołów podzielonych na dwie grupy. Dwie pierwsze ekipy każdej z nich trafiały do strefy medalowej. Trzecie i czwarte drużyny pierwszej fazy rywalizowały o miejsca 5-8.
W tym roku zmagania finałowe rozgrywane były systemem Final Four z udziałem najlepszej czwórki. Trzy turnieje niższej rangi (1/8, ¼ i ½ finału), które odbywały się w Płocku podopieczni trenerów Andrzeja Wolano i Bogdana Janiszewskiego kończyli z kompletem zwycięstw.

Młodzi nafciarze przystępowali do turnieju finałowego jako zdecydowani faworyci. Już w pierwszym meczu, w którym zmierzyli się z MTS-em Kwidzyn, udowodnili, że nie jest to określenie na wyrost.

Ubiegłoroczni mistrzowie Polski od początku musieli przyjąć bardzo ciężkie warunki gry, jakie postawiła im Wisła. Młodzi płocczanie doskonale spisywali się w defensywie, szczególnie mocno dając się we znaki drugiej linii MTS-u. Przewaga nafciarzy rosła powoli, ale systematycznie, aby na koniec pierwszej części meczu sięgnąć pięciu bramek.

Druga połowa to jeszcze bardziej zdecydowana dominacja Wisły, w której doskonale spisywali się Marcin Ruciński, Maciej Skibiński i Adrian Turkowski. Kwardans przed końcem meczu stało się jasne, że MTS nie ma szans na odniesienie zwycięstwa w pojedynku z doskonale usposobionym zespołem z Płocka. Ostatecznie ekipa trenerów Andrzeja Wolano i Bogdana Janiszewskiego wygrała wyraźnie, różnicą aż jedenastu bramek.

Orlen Wisła Płock – MTS Kwidzyn 32:21 (14:9)

Wisła: Ruciński, Góral – Moryń 8, Bronowski 7, Turkowski 4, Kondracki 3, Skibiński 2, Haliński 2, Chosik 1, Lemaniak 1, Janiszewski 1, Waluch 1, Brzeziński 1, Gawski 1, Morawski

W finale Wisła stanęła do walki z Siódemką Miedzią Legnica. Gospodarze turnieju finałowego w pierwszym meczu odprawili z kwitkiem Vive Tauron Kielce, który przegrał również – po dogrywce – pojedynek z MTS-em Kwidzyn decydujący o trzecim miejscu w Polsce.

Bój o złoto okazał się niesamowicie emocjonującym widowiskiem. Legniczanie w rozgrywkach juniorskich jeszcze nigdy nie grali na tak wysokim szczeblu. Ale niesieni dopingiem swoich kibiców udowodnili, że w pełni zasłużyli na grę o złoty medal MPJ.

Niemal cała pierwsza połowa upłynęła pod znakiem dominacji gospodarzy, którzy chwilami prowadzili nawet różnicą trzech bramek. Młodzi nafciarze pokazali jednak swoją klasę. Mimo niekorzystnego wyniku nie tracili zimnej krwi. I to do nich należała końcówka pierwszej połowy, wygrana ostatecznie jedną bramką.
Przez 20 minut drugiej połowy na świetlnej tablicy wielokrotnie pojawiał się wynik remisowy. W końcówce dało jednak o sobie znać większe doświadczenie młodych nafciarzy, którzy zdołali wreszcie przełamać świetnie dotychczas spisującą się defensywę miejscowych i odskoczyć na cztery bramki.

Legniczanie do ostatnich chwil nie dawali za wygraną, walcząc jak lwy o każdy kawałek parkietu. Ich jedynym zyskiem było jednak tylko zniwelowanie strat z czterech do trzech bramek. Wisła odzyskała więc utracony rok temu tytuł Mistrza Polski juniorów, dodając do tego nagrody indywidualne dla Jakuba Morynia, Marcina Rucińskiego, Macieja Skibińskiego i Wiktora Bronowskiego.

Złoto wywalczone przez juniorów to na pewno powód do radości. Ale jednocześnie do zastanowienia się, ilu zawodników z zespołu prowadzonego przez trenerów Andrzeja Wolano i Bogdana Janiszewskiego ma szansę w przyszłości trafić do pierwszej drużyny seniorów.

Siódemka Miedź Legnica – Orlen Wisła Płock 24:27 (12:13)

Wisła: Ruciński, Góral – Moryń 6, Skibiński 5, Kondracki 5, Bronowski 5, Chosik 3, Haliński 2, Brzeziński 1, Waluch