Pierwszy płocki medal w seniorskim judo

Pierwszy płocki medal w seniorskim judo - Zdjęcie główne

SportDorota Smorzewska z UKS Sensei Płock wywalczyła trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski seniorów w judo. To pierwszy medal dla Płocka w tej kategorii wiekowej

Dorota Smorzewska z UKS Sensei Płock wywalczyła trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski seniorów w judo. To pierwszy medal dla Płocka w tej kategorii wiekowej.

Rozgrywane już po raz 57. MP tym razem odbywały się w Gdańsku. Na liście uczestników tej imprezy znalazła się Dorota Smorzewska reprezentująca Uczniowski Klub Sportowy Sensei Płock. 21-letnia zawodniczka, która do imprezy przygotowywała się pod okiem Łukasza Smorzewskiego, swojego brata i trenera w jednej osobie, wystartowała w wadze – 52 kg.

Wcześniej młoda płocczanka dwukrotnie sięgała po młodzieżowe wicemistrzostwo kraju, była brązową medalistką Mistrzostw Polki Juniorek. Teraz stanęła do walki z seniorkami i spisała się rewelacyjnie, trzykrotnie zwyciężając przed czasem i ponosząc tylko jedną porażkę.

Dało jej to brązowy medal. Pierwszy wywalczony przez reprezentantkę Płocka w barwach płockiego klubu. Warto przypomnieć, że w 2001 rok Rafał Wróblewski stanął na podium MP jako zawodnik AZS AWF Gdańsk, a w 2012 r. Łukasz Smorzewski walczył w barwach Olimpijczyka Włocławek.

Dorota Smorzewska w pierwszej rundzie miała wolny los. W drugiej stanęła do walki z rutynowaną Martynowicz z Gwardii Opole. Wielokrotna medalistka MP seniorek okazała się lepsza od płocczanki. Na szczęście pokonała również swoją półfinałową rywalkę Karolinę Pieńkowską, dzięki czemu Dorota zyskała prawo do walki w repasażach.

Zawodniczka UKS Sensei przez tę część zawodów przeszła dosłownie jak burza. Najpierw rozprawiła się z Moniką Zabrocką z Gwardii Bielsko Biała. Później nie dała szans Patrycji Witoń z AZS WSPiA Poznań. Walcząc o miejsce na najniższym stopniu podium z Klaudią Szczepańczyk (Gwardia Bielsko-Biała), popisała się fantastycznym rzutem sasae tsurikomi ashi ocenianym na waza-ari. Dołożyła do tego skutecznie wykonaną dźwignię i wygrała przed czasem.

– Ten medal to nie tylko praca Doroty i moja, ale również wsparcie kolegów i koleżanek z Senseia, którzy pomagali w przygotowaniach do najważniejszej imprezy w sezonie oraz zaprzyjaźnionego klubu MMKS Olimpijczyk Włocławek – powiedział Łukasz Smorzewski.