Reklama

Europejskie medalobranie drifterów Budmatu

Opublikowano:
Autor:

Europejskie medalobranie drifterów Budmatu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Piotr Więcek zajął drugie miejsce w europejskim cyklu Drift Allstars. Trzecia pozycja przypadła Dawidowi Karkosikowi. Drużynowo najlepsza okazała się ekipa Budmat Auto Drift Team.

Piotr Więcek zajął drugie miejsce w europejskim cyklu Drift Allstars. Trzecia pozycja przypadła Dawidowi Karkosikowi. Drużynowo najlepsza okazała się ekipa Budmat Auto Drift Team.

Drift Allstars to najważniejszy drifterski cykl na starym kontynencie, nieoficjalnie uznawany za Mistrzostwa Europy. W klasyfikacji generalnej sezonu 2014 najlepszy okazał się James Deane (Falken MotorSport, Irlandia), wyprzedzając Piotra Więcka i Dawida Karkosika. Drużynowo bezkonkurencyjny okazał się Budmat Auto Drift Team, w którym oprócz dwóch medalistów indywidualnych jeżdżą również Artur Opiela i Maciej Bochenek.

Odbywająca się w Kownie szósta i zarazem ostatnia runda Drift Allstars była jedyną w tym sezonie rundą uliczną. Po pięciu zawodach rozgrywanych na specjalnie w tym celu przygotowanych torach tym razem trzeba było demonstrować umiejętności jazdy w kontrolowanym poślizgu na ulicach w centrum miasta.

Bezkonkurencyjny w kwalifikacjach okazał się Piotr Więcek, zdobywając 93 punkty. Za plecami płocczanina czaił się jego największy w tym roku rywal – Irlandczyk James Dean. Świetne jazdy w eliminacjach stały się w tym sezonie „znakiem firmowym” obu kierowców. Zazwyczaj tuż za nimi plasowali się Nigel Colfer z Irlandii lub Janis Eglite z Łotwy. W finałach znalazło się miejsce dla reszty ekipy Budmatu: Macieja Bochenka, Dawida Karkosika i Artura Opieli.

Dawid Karkosik, startując tym razem pożyczonym od Piotra Więcka Nissanem S14 zakwalifikował się do TOP 16. Niestety, wyeliminowany został po potrąceniu słupka. Pokazał się jednak z jak najlepszej strony.

Piotr Więcek w półfinale zmierzył się ze swoim odwiecznym rywalem Janisem Eglite. Obaj znają się doskonale, bo w tym sezonie walczyli ze sobą wyjątkowo często. Po nieprawdopodobnych pojedynkach płocczanin okazał się lepszy, zapewniając sobie możliwość walki o zwycięstwo. Jego rywalem miał być Jamesem Deane z Irlandii, który w półfinale wygrał ze swym rodakiem Nigelem Colferem.

Chociaż wydaje się to niemal nieprawdopodobne, Piotr i jego irlandzki rywal w tym sezonie jeszcze nie zmierzyli się w bezpośredniej walce. W pierwszym biegu Piotr Więcek uciekając przed swoim rywalem, jechał w pełnym uślizgu, z niesamowitym wręcz wychyleniem. Irlandczyk przez całą trasę był niemal przyklejony do płocczanina.

W drugim biegu uciekał Dean, również pokazując się z jak najlepszej strony. Zdaniem sędziów to właśnie on zasłużył ostatecznie na wyższe oceny i końcowe zwycięstwo w Kownie. Piotr Więcek zasłużył jednak również na słowa najwyższego uznania, bo wraz z Irlandczykiem stworzył widowisko na niezwykle rzadko oglądanym poziomie.

W sezonie 2014 odbyło się sześć rund organizowanych przez Ligę Extreme Drift Allstars: w Anglii, Czechach, Szwecji, na Łotwie, w Estonii i na Litwie. W zawodach startowali zawodnicy z różnych zakątków Europy, a nawet z USA. Ekipa Budmat Auto Drift Team doskonale spisywała się w całym sezonie. Płocczanie nie wystartowali jedynie w Szwecji, ścigając się w tym samym czasie na toruńskiej MotoArenie.

Wicemistrzostwo Europy to największy sukces w karierze Piotra Więcka, który nie zamierza jednak spoczywać na laurach i zapowiada, że w sezonie 2015 chciałby stanąć na najwyższym stopniu podium. To samo marzenie ma również trzeci w tym roku Dawid Karkosik.

Mniej eksponowane miejsca zajęli Artur Opiela i Maciej Bochenek, ale bez nich trudno byłoby marzyć o złocie ekipy Budmatu w klasyfikacji zespołowej.

Budmat zaprasza do obejrzenia finałowego przejazdu Piotra Więcka z Jamesem Deanem i dekoracji zawodników na podium w Kownie:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE