Reklama

Ekstraklasa rozlicza się z klubami. Ile dostała Wisła?

Opublikowano:
Autor:

Ekstraklasa rozlicza się z klubami. Ile dostała Wisła?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport Sezon skończony, miejsca w tabeli doskonale znane, więc przyszedł czas na rozliczenie finansowe z Ekstraklasą. Ile pieniędzy za sezon 2018/19 należy się Wiśle Płock?

Sezon skończony, miejsca w tabeli doskonale znane, więc przyszedł czas na rozliczenie finansowe z Ekstraklasą. Ile pieniędzy za sezon 2018/19 należy się Wiśle Płock?

Jest skromnie. Wisła Płock pod względem przychodów z Ekstraklasy nie jest co prawda najbiedniejsza, ale ex aequo z Arką Gdynia trzecia od końca. Za miniony sezon do kasy klubu wpłynie (lub w części już wpłynęło) łącznie 6 692 220 złotych. Do podziału między 16 klubów było 155 mln złotych. 

Nafciarze wyprzedzają pod tym względem tylko spadkowiczów. Najmniej pieniędzy dostaną Zagłębie Sosnowiec i Miedź Legnica, niewiele ponad 6 mln złotych. Najwięcej dostaną wicemistrzowie Polski - konto Legii Warszawa zasili blisko 15,9 mln złotych. Skąd takie dysproporcje? 

Nieco ponad połowa (55%) ogólnej kwoty jest dzielona po równo na wszystkie 16 klubów. Daje to kwotę podstawową 5,26 mln złotych. Drugim ważnym kryterium jest ranking historyczny (17,5%), czyli miejsce zajmowane przez zespół w pięciu ostatnich sezonach, oczywiście w Ekstraklasie. Dobry wynik z sezonu 2017/18 pozwolił nieco poprawić ten wskaźnik - z tego tytułu do Płocka trafiło 677 tys. złotych. Warto podkreślić, że dla Nafciarzy był to dopiero trzeci sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej, więc w dwóch pozostałych sezonach ma wpisaną po prostu kreskę. 

Trzecią największą składową (17,5%) jest wynik sportowy  z poprzedniego sezonu i to wielkiego zaskoczenie nie ma. 14. miejsce w tabeli dało 468 tys. złotych. Spadkowicze dostali po 262 tys. złotych, a mistrzowie Polski z Gliwic ponad 3,2 mln złotych. Ponadto Wisła, tak jak pozostałe kluby które sezon kończyły w dolnej ósemce, może liczyć na tzw. solidarity payment. W tym sezonie to 286 tys. złotych. Płocki klub oczywiście ominęły premie za uzyskanie miejsca w czołowej czwórce sezonu (czwarte miejsce to 1,3 mln złotych, pierwsze 5,2 mln złotych), a także Pro Junior System. 

Sezon 2018/19 był ostatnim, w którym obowiązuje taki procentowy podział pieniędzy. Po równo rozdzielone zostanie tylko 44% z ogółu kwoty (teraz to 55%), solidarnościowa opłata zmniejszy się z 1,5% do 0,5%. 18% kwoty będzie stanowił ranking historyczny (teraz 17,5%), 14% trafi do klubów grających w eliminacjach europejskich pucharów (teraz top 4 dostało 8,5%). Spadkowicze dostaną 1%. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE