Reklama

Reklama

Dlaczego posiadanie roweru elektrycznego stało się tak popularne

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego posiadanie roweru elektrycznego stało się tak popularne - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport W całej Europie furorę robią rowery elektryczne. Stanowią one już ok 30 % kupowanych jednośladów, a ich polarność wciąż rośnie.

Reklama

 

 

Użytkownicy bicykli wystawiają tym elektrycznym coraz lepsze opinie. Aby pojazd elektryczny zaliczyć do pojazdu jakim jest rower musi on jednak spełniać pewne warunki określone w prawie o ruchu drogowym. Przede wszystkim szerokość pojazdu nie może przekroczyć 0,9 m i musi być on poruszany siłą mięśni. Pomocniczy napęd elektryczny ma być uruchamiany naciskiem na pedały, a prąd zasilający nie może przekraczać 48V i mocy 250W, a maksymalna prędkość rozwijana tym pojazdem nie może być większa niż 25 km/h.

Wygląd

Niewprawne oko nie wykryje różnicy pomiędzy rowerem tradycyjnym i elektrycznym. Rower elektryczny, podobnie jak jego tradycyjny poprzednik, jest zbudowany z ramy i pedałów, które służą do jego napędzania siłą mięśni. Jednak rower elektryczny jest wyposażony w szereg  sensorów. Chodzi tu o takie urządzenia jak czujnik momentu obrotowego, a także pedałów jak i prędkości. Czujniki te umożliwiają włączenie się napędu elektrycznego, przy z góry określonych warunkach.

Dla kogo rower elektryczny

Przede wszystkim należy podkreślić, że wszyscy, którzy dotychczas korzystali z tradycyjnego jednośladu bez problemu mogą się przesiąść na jednoślad elektryczny. Bowiem użytkowanie takiego pojazdu, pod warunkiem, że spełnia wymogi prawa drogowego, nie wymaga innych uprawnień. Osoby, które dotychczas jeździły na zwykłym rowerze, po próbie jazdy na rowerze elektrycznym, zauważają, że jazda sprawia tyle samo przyjemności, ale najtrudniejsze odcinki trasy, przez wspomaganie elektryczne, są znacznie mniej męczące. Rower taki polecany jest również osobom, które szybko się męczą na tradycyjnym jednośladzie. Pojazd taki jest też chętnie wykorzystywany przez osoby starsze, które chcą uprawiać aktywność, ale ich organizm jest za mało wytrzymały, aby jeździć tradycyjnym rowerem.  Ponadto używanie takiego pojazdu jest bardzo dobrym sposobem dojazdu do pracy. Z jednej strony jest to aktywność fizyczna, a z drugiej wspomaganie elektryczne zapobiega zmęczeniu, tym samym osoba jadąca do pracy na miejsce dojeżdża bez zmęczenia i nie wymaga doprowadzania się do porządku po wysiłku.

Inne zalety

Rower elektryczny, jako pojazd, który nie przysparza zmęczenia swemu właścicielowi jest doskonałym pojazdem do poruszania się w zatłoczonym i zakorkowanym mieście. Niejednokrotnie pojazd ten szybciej pokona trasę do pracy niż zrobi to autobus czy tramwaj. E-rower, jak został nazwany rower elektryczny, spełnia wymagania poruszania się po ścieżkach rowerowych. Jego silnik pracuje cicho, nie wzbudzając zainteresowania innych uczestników ruchu, a wspomaganie włącza się w sposób automatyczny. Jadącej osobie na takim jednośladzie nie sprawia dużej różnicy, czy jest on obciążony dodatkowym bagażem, czy też droga prowadzi pod górkę, a nawierzchnia, po której porusza się rowerzysta jest trudna w poruszaniu się po niej. Takie obciążenia są automatycznie przejmowane przez silnik elektryczny, a rowerzysta ma do wykonania tę samą pracę niezależnie od narastających trudności trasy i okoliczności. Tym co się podoba użytkownikom to również fakt, że koszt przejechania 1 kilometra jest znikomy, a ładowanie baterii łatwe i szybkie. Również atrakcyjnym się stało, że na jednym ładowaniu rower może przejechać długą trasę. A podczas jej pokonywania pojazd nie wydziela żadnych szkodliwych substancji emitowanych do środowiska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE