Reklama

Zalety korzystania z przydomowych oczyszczalni ścieków

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Zakup działki na terenach nieskanalizowanych to spory problem dla ich właścicieli. Do niedawna jedyną możliwością odprowadzania nieczystości na takich obszarach było korzystanie z szamba. Niestety rozwiązanie to jest kłopotliwe w eksploatacji, ponieważ wiąże się z okresowym wywozem nieczystości, za który trzeba słono zapłacić. Odkąd na rynku pojawiły się przydomowe oczyszczalnie ścieków, problem ten w zasadzie przestaje być problemem. Dlaczego warto korzystać z takich rozwiązań? Ile kosztują i czy nie powodują nieprzyjemnego zapachu, który wiązał się z posiadaniem na swojej posesji szamba betonowego?

W jaki sposób działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków najczęściej wykorzystują dwuetapowy model oczyszczania. W pierwszym kroku ścieki oczyszczane są w sposób mechaniczno-biologoczny. Proces ten zachodzić może np. w osadniku gnilnym z wykorzystaniem bakterii beztlenowych. Grawitacja powoduje, że cięższe cząstki o dużej wielkości osiadają w postaci osadu. Następnie następuje fermentacja i to właśnie na tym etapie zanieczyszczenia są rozkładane na substancje rozpuszczalne, mineralne i nierozpuszczalne.

Kolejnym etapem jest oczyszczanie biologiczne, które polega na rozkładzie i mineralizacji nieczystości organicznych. Na tym etapie pomocne są różnego rodzaju mikroorganizmy, które dostarczamy do oczyszczalni w postaci kapsułek.

Tak oczyszczone ścieki mogą być odprowadzone do studni chłonnych lub wykorzystane do podlewania ogrodu. Jest to ekologiczna, w pełni bezpieczna metoda, która cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które nie mają połączenia z miejską siecią kanalizacyjną.

Jakie są największe zalety przydomowych oczyszczalni ścieków?

Dobra przydomowa oczyszczalnia ścieków jest tania w eksploatacji i bardziej przyjazna dla środowiska niż szambo. Co ważne, jej działanie jest całkowicie bezzapachowe. Instalacja takiego urządzenia nie wymaga dużej ilości miejsca. Niezwykle popularne na naszym rynku oczyszczalnie ATC-P 10, które można kupić w firmie Ekodren mają średnicę około 150 cm, co umożliwia ich montaż nawet na niewielkich działkach.

Po zainstalowaniu nie wymagają trudnych zabiegów konserwacyjnych. Jedyną rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, jest okresowe dosypywanie specjalnych bakterii do oczyszczalni, które umożliwiają jej prawidłowe działanie przez cały rok. Osady wytrącające się podczas filtrowania zanieczyszczeń, są gromadzone, ale nie wymagają częstej wywózki. Taki zabieg przeprowadza się średnio raz do roku, nie jest więc specjalnie uciążliwy ani kosztowny.

Wiele osób zastanawia się, czy na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków ma wpływ poziom wód gruntowych panujący w danej okolicy. Wbrew pozorom i powszechnej opinii fakt wysokich wód gruntowych nie ma żadnego znaczenia dla odpowiedniego działania takich urządzeń. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają długi czas gwarancji. Jeden z potentatów na rynku-firma Ekodren na swoje rozwiązania udziela nawet 10-letniej gwarancji.

Odpowiednio dobrana oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie ekologiczne i w pełni efektywne. Jego montaż jest prosty i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Dzięki nim jesteśmy w stanie skutecznie filtrować nieczystości i zrezygnować z mało efektywnych i brzydko pachnących szamb.

 UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE