Reklama

Reklama

Wynajem czy zakup mieszkania? Co będzie dla nas lepsze?

Opublikowano:
Autor:

Wynajem czy zakup mieszkania? Co będzie dla nas lepsze? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Kiedy wyprowadzamy się z domu rodzinnego wyjeżdżając do innego miasta z powodu studiów, pracy czy po prostu pójścia na swoje musimy pomyśleć co dalej -gdzie będziemy mieszkać. Zazwyczaj na początku pada na wynajem pojedynczego pokoju, mieszkania lub miejsca w akademiku i jest to jak najbardziej słuszna kwestia.

Reklama

Jednak z czasem zaczynamy coraz bardziej przyzwyczajać się do nowego klimatu miasta, znajdujemy dobrze płatną pracę, osiągamy powoli pewną stabilizację, a także myślimy o założeniu rodziny. W tym momencie kluczowa jest zmiana lokalu na większy. Tylko jaki, gdzie i na jakich zasadach? Mieszkanie z rynku pierwotnego warszawa czy wtórne? A co ważniejsze wynajem czy zakup? Odpowiedzi nie są proste, ale spróbujemy nieco zgłębić ten temat.

Wynajem jak i kiedy?

Wynajem jest formą od której zazwyczaj zaczynamy przygodę z nieruchomościami. Jest to oczywisty wybór na start. Wymaga niewielu formalności i przygotowań -podpisanie umowy, niekiedy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, wpłacenie kaucji i można się wprowadzać. Wybieramy mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego, w dowolnej lokalizacji, metrażu i kosztach. Wszystko dostosowane do naszych potrzeb i możliwości. Umowa podpisywana jest na czas określony po czym albo możemy ją przedłużyć, albo poszukać czegoś innego. Nasze życie nieustannie się zmienia, więc jest to bezpieczna opcja, pozwalająca na wybór mieszkania według obecnych uwarunkowań. Jednak, gdy popatrzymy z perspektywy czasu na poniesione koszty dochodzimy do wniosku, że mogliśmy w tym czasie spłacać własne mieszkanie.

Zakup mieszkania na własność

Decyzja o zakupie własnego mieszkania niezależnie czy z rynku pierwotnego czy wtórnego jest jedną z największych i najpoważniejszych w życiu. To nie może być postanowienie, które stworzyliśmy pod wpływem chwili, ponieważ wymaga solidnego przemyślenia, analiz i poszukiwań. Trzeba przeanalizować nasze możliwości, a także zastanowić się nad metrażem, lokalizacją i stanem lokalu. Jest to wybór na lata! Wiele osób rezygnuje z tej opcji ze względu na sposób finansowania. W końcu zazwyczaj wiąże się to ze wzięciem kredytu na następnych 20/30 lat. Jednak kiedy się nad tym zastanowimy, pieniądze te i tak prędzej czy później wydamy, w końcu mieszkać gdzieś musimy. Tylko od nas zależy czy przeznaczymy je na zakup czegoś na własność czy wynajem. 

Co jest lepsze?

Gdyby była to jednoznaczna odpowiedź to prawdopodobnie nie byłoby tego artykułu. Jest to kwestia indywidualna, zależna od naszej sytuacji, potrzeb i planów na przyszłość. Osobom, które dużo podróżują, albo nie mają jeszcze konkretnego zamysłu gdzie chciałyby mieszkać w przyszłości z pewnością polecany jest wynajem. Jest to bezpieczna opcja, ponieważ zawsze można z niej zrezygnować, bez większych konsekwencji. Co innego jeśli chodzi o zakup mieszkania. Tutaj jeśli podejmiemy decyzję, musimy konsekwentnie dążyć do jej realizacji. Jest to długookresowe zobowiązanie, jednak niewątpliwie obarczone ogromną satysfakcją z ‘bycia u siebie’. Możemy wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, bądź wtórnego, jednak bez względu na to zapewnia nam pewnego rodzaju stabilizację i punkt odniesienia w przyszłości. Należy rozważyć obie opcje i wybrać odpowiednią dla siebie.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy