Czym jest uzależnienie od alkoholu?
Alkoholizm nie jest złym nawykiem, brakiem siły woli ani sposobem na relaks. Jest to bardzo poważna choroba, gdy osoba po prostu nie jest w stanie przezwyciężyć swojego uzależnienia. Jedynym sposobem na zaprzestanie picia w tym przypadku jest leczenie, a im wcześniej się rozpocznie, tym lepiej. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia jest wszywka alkoholowa. Psychologiczny strach przed złym samopoczuciem (przepicie wszywki) najczęściej powstrzymuje alkoholika przed spożywaniem napojów alkoholowych, dlatego wszycie ampułki z Esperalem jest uważane za bardzo skuteczny zabieg.
Implant z disulfiramem pomaga wyjść z alkoholizmu
Wszyscy uzależnieni wiedzą, że alkohol to ucieczka i dziecinna próba dobrej zabawy. Co więcej, egocentryczne zachowanie i obojętność na cierpienie bliskich w procesie pijaństwa są po prostu poza skalą. Kiedy człowiek chce być zaszyty, myśli przede wszystkim o sobie i swoim cierpieniu. Potrzeba dużo cierpliwości ze strony rodziny i przyjaciół na nadchodzący czas, kiedy alkoholik w końcu pomyśli, jak bardzo jest niewygodny dla innych, ale jednocześnie jest im drogi i kochany. I dopiero wtedy, gdy nadejdzie objawienie, wszywka alkoholowa staje się nie podstawą leczenia, ale pomocą.
Lekarze naszej kliniki sugerują, aby pacjenci, którzy przeszli detoksykację i przerwali proces wchodzenie w stan upojenia alkoholowego, pomyśleli o kolejnym kroku, jakim są wszywki alkoholowe. Wszycie leku Esperal jest jednym z najbardziej niezawodnych sposobów na wyeliminowanie uzależnienia. Aby zminimalizować możliwość nawrotu choroby, osoba uzależniona powinna postarać się odpowiednio przygotować do zabiegu. Jak to zrobić, specjaliści z naszej kliniki opowiedzą wszystko podczas konsultacji?
Czym jest i jak działa Esperal?
Wszywki alkoholowe wiążą się z niewielkim zabiegiem, podczas którego lekarz wszywa implant w postaci kapsułki z Esperalem głęboko pod skórę i tkankę tłuszczową pacjenta. Będąc w ciele przez określony czas (9 miesięcy) lek powoduje, że osoba uzależniona od alkoholu rezygnuje ze spożywania trunków wysokoprocentowych pamiętając o grożących jej konsekwencjach zdrowotnych. Efekt polega na dezaktywacji głównego składnika aktywnego - disulfiramu - enzymów wątrobowych rozkładających alkohol na proste nieszkodliwe związki - wodę i dwutlenek węgla.
Jeśli dojdzie do przepicia wszywki to we krwi zacznie gromadzić się duża ilość trujących katabolitów etanolu - aldehydów octowych. Powodują one reakcję Esperalu. Następuje: postępujące pogorszenie samopoczucia, ból głowy, osłabienie, naprzemienne dreszcze i uderzenia gorąca, pocenie się. Ból głowy spowodowany nagromadzeniem toksyn i nadciśnieniem. Nudności, zawroty głowy na tle gwałtownego spadku ciśnienia. Zaburzenia: strach przed śmiercią, depresja. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić myśli samobójcze. Reakcja disulfiramu jest dla pacjenta bardzo trudna. Napoje alkoholowe stają się szczególnie niebezpieczną trucizną.
Co jest potrzebne, aby skorzystać z terapii awersyjnej?
Wszywka alkoholowa jest często ostatnim ratunkiem na wyjście z uzależnienia i szansą na rozpoczęcie nowe życia bez alkoholu. Głównym wymaganiem jest podjęcie stanowczej decyzji o prowadzeniu trzeźwego życia. Pełną gotowość osoby może ocenić tylko lekarz z naszej kliniki. Przed decyzją o wszywce pacjent przechodzi specjalistyczną konsultacja diagnostyczną. Następnie odtruwanie alkoholowe, czyli detoksykację. Przygotowanie polega na odpowiednim okres trzeźwości, co najmniej trzy dni. W przeddzień zabiegu lekarz prowadzący i pacjent ponownie omawiają wszystkie niuanse nadchodzącego okresu trzeźwości. Osoba wychodząca z nałogu wypełnia formularz z oficjalnym ostrzeżeniem o rozwoju możliwych negatywnych konsekwencji w przypadku spożycia alkoholu po wszywce.
Procedura podskórnej implantacji dla osób uzależnionych od alkoholu
Alkoholizm jest jednym z największych problemów człowieka, ale można go przezwyciężyć. Istnieje kilka metod walki. Jednymi z najskuteczniejszych są wszywki alkoholowe, a najlepszym lekarstwem jest Esperal. Ta metoda jest dość radykalna, dlatego ważne jest, aby taką procedurę przeprowadzać tylko w klinice odwykowej. Lekarz wprowadza lek, który zapobiega wchłanianiu alkoholu do krwiobiegu. Pacjent przestaje spożywać substancje alkoholowe, ponieważ wszywka jest bardzo skutecznym straszakiem. Cały proces to niewielki zabieg: lekarz robi małe nacięcie w znieczuleniu miejscowym, umieszcza kapsułki z Esperalem pod skórę, a następnie wszystko zszywa. Mała ranka goi się dość szybko. Sama kapsułka jest wszyta w takie miejsca, aby pacjent nie miał z nimi wygodnego kontaktu. Są to trudno dostępne miejsca na pośladkach lub pod łopatką.
Ważne dla osób uzależnionych od alkoholu
Gwarantowana jakość leczenia realizowana jest w warunkach stacjonarnych. Pacjent przechodzi wszystkie niezbędne zabiegi, odtrucie, aby przygotować się do zabiegu wprowadzenia pod skórę wszywki alkoholowej. Personel medyczny dba o swoich pacjentów i wspiera ich moralnie w trakcie leczenia. Silna motywacja powstaje u osoby uzależnionej z powodu bolesnych skutków ubocznych, które pojawiają się po zażyciu nawet minimalnych dawek alkoholu. Poddanie się leczeniu alkoholowemu za pomocą Esperalu oznacza dokonanie wyważonego wyboru na korzyść własnego zdrowia, dobrowolnego wykluczenia spożywanie napojów alkoholowych.