W wielu polskich miastach wzrosła liczba opiekunów zwierząt udających się do gabinetów weterynaryjnych w celu wyrobienia paszportu swojemu czworonogowi. Z czym to jest związane? Możliwe, że w związku z wojną w Ukrainie właściciele zwierząt obawiają się także o bezpieczeństwo Polski i chcą być przygotowani na każdą ewentualność. Czy większe zainteresowanie paszportami wśród opiekunów psów i kotów panuje także wśród płocczan? Zapytaliśmy o to jednego z lokalnych lekarzy weterynarii.
„Zdecydowanie tak. Od około dwóch tygodni zainteresowanie wyrobieniem paszportu dla psów czy kotów wyraźnie wzrosło. Wcześniej paszporty były zazwyczaj wydawane od ręki, dziś trzeba się liczyć z dwutygodniowym okresem oczekiwania. Zaznaczam, że zgodnie z przepisami paszport można wystawić zwierzęciu, które jest oznakowane mikroczipem” – wyjaśnił lek. wet. Mariusz Kaniewski z przychodni Primavet.
W rozmowie z PAP rzecznik Krajowej Izby Lekarsko-Weternaryjnej Witold Katner zaapelował do opiekunów zwierząt, którzy nie potrzebują pilnego wyrobienia paszportu o tymczasowe odłożenie wizyty. Prosił o cierpliwość i wyrozumiałość oraz zapewnił, że paszportów nie zabraknie.
Paszport dla zwierząt. Jak wyrobić dokument?
Jak wygląda procedura wyrobienia paszportu dla zwierząt domowych i co zawiera taki dokument? Wystawia się go w gabinecie weterynaryjnym – lista uprawnionych do tego lekarzy znajduje się na stronie Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej. Znajdują się w nim informacje na temat zwierzęcia (między innymi imię, gatunek, rasa, płeć, maść, znaki szczególne) a także imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela i lekarza weterynarii. Konieczne jest także zamieszczenie informacji na temat szczepienia przeciwko wściekliźnie i badań dotyczących tej choroby oraz danych na temat ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Urzędowy koszt paszportu to 100 zł , jednak jeśli zwierzak nie posiada czipa lub aktualnych szczepień opiekuna czekają związane z nimi dodatkowe opłaty. Warto pamiętać, że na terenie Płocka czipowanie zwierząt jest darmowe. Paszport zostaje wystawiony po szczegółowym sprawdzeniu oznakowania zwierzęcia, uzupełnieniu wszystkich informacji w dokumencie identyfikacyjnym oraz złożeniu podpisu właściciela.Zainteresowani szczegółowe informacje znajdą na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.