Reklama

Wczasy pod gruszą – komu przysługują i na jakich zasadach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wczasy pod gruszą – komu przysługują i na jakich zasadach? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Dodatkowe pieniądze na wakacje to coś, z czego ucieszy się każdy. Jednak nie wszyscy wiedzą, że można je dostać dzięki „wakacjom pod gruszą”. Co to jest i komu przysługują? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Czym są „wczasy pod gruszą”?

„Wczasy pod gruszą” to potocznie nazywana dopłata do urlopu wypoczynkowego, która jest wypłacana przez pracodawcę po analizie sytuacji materialnej pracownika. O wysokości przyznanego świadczenia decydują zarobki, ale także sytuacja życiowa, materialna i rodzinna wnioskodawcy. Wypłacana kwota pochodzi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Według ustawy, do wypłacenia takiego świadczenia mogą być dopuszczone firmy, które zatrudniają co najmniej 50 osób na etat. Firmy, które zatrudniają mniejszą ilość pracowników i nie mają obowiązku zakładania takiego funduszu, mogą do niego przystąpić dobrowolnie na wiosek zakładowej organizacji związkowej. Niestety pracodawca nie ma obowiązku wypłaty świadczenia w ramach dopłaty do urlopu, może je przeznaczyć na inne cele wynikające z regulaminu zakładowego. Pieniądze mogą być przeznaczone na:

  • działalności kulturalno-oświatowej lub sportowo-rekreacyjnej;
  • zapewnienia opieki nad dziećmi;
  • pomoc materialną;
  • cele mieszkaniowe.

Czym różnią się wczasy pod gruszą od świadczenia urlopowego?

Świadczenie urlopowe i wczasy pod gruszą są niejednokrotnie ze sobą mylone z powodu podobnego znaczenia, mimo że oba przysługują pracownikowi w ramach urlopu wypoczynkowego, to zasady korzystania oraz przyznawania poszczególnych dodatków są różne. Świadczenie urlopowe powinno być wykorzystane w danym roku kalendarzowym. Każdy pracownik powinien wykorzystać 14 dni nieprzerwanego urlopu. Pracodawca powinien najpóźniej dzień przed zaplanowanym przez pracownika urlopem wypłacić mu należyte pieniądze. W przypadku tzw. „wczasów pod gruszą”, to sytuacja materialna pracownika i inne czynniki określone w regulaminie, mają wpływ na świadczenie. Co ważne, o wiele bardziej elastyczne są nie tylko kwoty świadczenia, ale także jego terminy i częstotliwość. Kolejną interesującą kwestią jest fakt, że „wczasy pod gruszą” mogą obejmować nie tylko obecnych pracowników, lecz również ich rodziny czy pracowników, którzy np. są już na emeryturze lub rencie (https://aleo.com/pl/blog/komu-i-na-jakich-zasadach-przysluguja-wczasy-pod-grusza/).

Jakie warunki spełnić, by uzyskać świadczenie?

Warunkiem otrzymania wypłaty świadczenia urlopowego jest pobranie ciągłego, 14-dniowego urlopu. Nie ma znaczenia czy uprawniony będzie przebywać w domu czy też wyjedzie za granicę. Wczasy pod gruszą gwarantują wypłatę świadczenia bez względu na obejmowane stanowisko pracy, a także jej staż. To kryterium dochodowe będzie w tym przypadku najważniejsze. By je otrzymać będzie konieczny zarówno wniosek o urlop, jak i o „wczasy pod gruszą”, a także inne dokumenty określone w regulaminie ZFŚS. Bez wątpienia pracownik będzie zobowiązany do przedłożenia dokumentów świadczących o jego sytuacji materialnej  oraz dochodach swojej rodziny. Takie świadczenie zapewniają zazwyczaj większe przedsiębiorstwa, np. https://aleo.com/pl/firma/krajowy-projekt-energetyczny-sp-z-oo-torun.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy