Reklama

Reklama

Typy kołder i ich zalety

Opublikowano:
Autor:

Typy kołder i ich zalety - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Dla jednych wybór kołdry wydaje się prosty, innym sprawia problemy. Na pewno warto dokładnie przemyśleć zakup takiego produktu, bo w założeniu ma on nam służyć przez wiele sezonów. Nie można zapominać, że jakość kołdry wpływa w dużym stopniu na komfort snu. Jeśli chcesz dowiedzieć się wielu cennych informacji na temat dostępnych w sklepach rodzajów produktu i ich cech charakterystycznych, ten artykuł jest dla Ciebie.

Reklama

 

Rodzaje wypełnienia

Zastanawiając się nad tym, jaką kołdrę wybrać, warto skupić się przede wszystkim na rodzaju wypełnienia. Może być ono naturalne lub zrobione z syntetycznych włókien. Do pierwszej grupy zalicza się kołdry puchowe, wełniane i z pierza. Puch wykazuje bardzo dobre właściwości izolacyjne. Mimo tego, że jest lekki, zapewnia uczucie ciepła nawet w bardzo chłodne noce. Co istotne, puch dobrze sprawdza się także latem, mając kołdrę zrobioną z takiego materiału, nie trzeba martwić się o przegrzanie. Na jakość kołdry wpływa oczywiście rodzaj zastosowanego puchu. Mając do wyboru produkt z puchem gęsim i kaczym, lepiej wybrać ten pierwszy, bo jest bardziej wytrzymały. W sklepach często dostępne są też produkty z półpuchowym wypełnieniem (puch i pierze), które są nieco tańsze, a również mają bardzo dobre właściwości. Do wyboru są też kołdry wypełnione samym pierzem wyróżniające się elastycznością i miękkością. Dobrze odprowadzają one wilgoć i tym samym gwarantują komfort w trakcie snu. Mają one jednak nieco gorsze właściwości termoizolacyjne. W sklepach można znaleźć kołdry z wełny owczej, które podobnie jak wcześniej wymienione zapewniają dobrą wentylację i sprawdzają się zarówno zimą, jak i latem. Minusem jest jednak to, że produkty z wełny nie są odpowiednie dla alergików.

Inną grupą są kołdry z syntetycznym wypełnieniem, które można podzielić na: Poliestrowe, silikonowe i z granulatem silikonowym. Wypełnienie poliestrowe jest jednym z najczęściej stosowanych w produkcji, a wszystko z uwagi na jego właściwości i przystępną cenę. Tego typu kołdry są polecane dla alergików. Cechuje je sprężystość, zapewniają one też dobrą izolację cieplną. Kołdry z granulatem silikonowym również mogą być używane przez osoby borykające się z alergią. Często ten materiał porównywany jest do naturalnego puchu. Kołdry z wypełnieniem zrobionym z włókien silikonowych są puszyste, a przy tym mają niską wagę. Są one higieniczne i dobrze chronią przed chłodem.

Dobór kołdry w zależności od pory roku

W kontekście wyboru kołdry ważne jest także jej przeznaczenie. Wyróżnia się produkty letnie, o gramaturze od ok. 500 g do 1200 g. Są one lekkie i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Bardzo często kołdry letnie są zrobione ze sztucznych włókien. Modele zimowe muszą oczywiście gwarantować dobrą ochronę przed chłodem, a przy tym nie dopuszczać do nadmiernego pocenia. Gramatura kołder przeznaczonych na tę porę roku wynosi przeciętnie od 1000 g do 1800 g. W okresie zimowym bardzo dobrze sprawdzają się kołdry wełniane, z pierza i puchu. W ofercie sklepów znajdują się też kołdry całoroczne, które, jak nietrudno domyślić się po nazwie, można używać niezależnie od temperatury na zewnątrz. Są też kołdry 4 pory roku, które tak naprawdę składają się z dwóch produktów spiętych ze sobą. W zimie korzysta się z dwóch jednocześnie, a w lecie tylko z jednej.

Rodzaj poszycia

Kołdry można też podzielić w zależności od tego, z czego zrobione jest poszycie. Popularne i polecane są produkty z poszyciem z bawełny, ponieważ jest to naturalny materiał zapewniający dobrą przepuszczalność powietrza. Nieco gorszym wyborem będzie kołdra z poszyciem bawełniano-poliestrowym, która jest nieco tańsza. Popularnością cieszą się kołdry pokryte mikrowłóknem. Ten materiał ma taką zaletę, że szybko schnie i jest miękki w dotyku.

Jak widać, wybór kołder jest bardzo duży. Na rynku dostępne są różne rodzaje produktu, co daje szansę na to, że każdy, niezależnie od potrzeb i możliwości finansowych znajdzie coś, co go zadowoli.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE