Rodzaje wypełnienia
Zastanawiając się nad tym, jaką kołdrę wybrać, warto skupić się przede wszystkim na rodzaju wypełnienia. Może być ono naturalne lub zrobione z syntetycznych włókien. Do pierwszej grupy zalicza się kołdry puchowe, wełniane i z pierza. Puch wykazuje bardzo dobre właściwości izolacyjne. Mimo tego, że jest lekki, zapewnia uczucie ciepła nawet w bardzo chłodne noce. Co istotne, puch dobrze sprawdza się także latem, mając kołdrę zrobioną z takiego materiału, nie trzeba martwić się o przegrzanie. Na jakość kołdry wpływa oczywiście rodzaj zastosowanego puchu. Mając do wyboru produkt z puchem gęsim i kaczym, lepiej wybrać ten pierwszy, bo jest bardziej wytrzymały. W sklepach często dostępne są też produkty z półpuchowym wypełnieniem (puch i pierze), które są nieco tańsze, a również mają bardzo dobre właściwości. Do wyboru są też kołdry wypełnione samym pierzem wyróżniające się elastycznością i miękkością. Dobrze odprowadzają one wilgoć i tym samym gwarantują komfort w trakcie snu. Mają one jednak nieco gorsze właściwości termoizolacyjne. W sklepach można znaleźć kołdry z wełny owczej, które podobnie jak wcześniej wymienione zapewniają dobrą wentylację i sprawdzają się zarówno zimą, jak i latem. Minusem jest jednak to, że produkty z wełny nie są odpowiednie dla alergików.
Inną grupą są kołdry z syntetycznym wypełnieniem, które można podzielić na: Poliestrowe, silikonowe i z granulatem silikonowym. Wypełnienie poliestrowe jest jednym z najczęściej stosowanych w produkcji, a wszystko z uwagi na jego właściwości i przystępną cenę. Tego typu kołdry są polecane dla alergików. Cechuje je sprężystość, zapewniają one też dobrą izolację cieplną. Kołdry z granulatem silikonowym również mogą być używane przez osoby borykające się z alergią. Często ten materiał porównywany jest do naturalnego puchu. Kołdry z wypełnieniem zrobionym z włókien silikonowych są puszyste, a przy tym mają niską wagę. Są one higieniczne i dobrze chronią przed chłodem.
Dobór kołdry w zależności od pory roku
W kontekście wyboru kołdry ważne jest także jej przeznaczenie. Wyróżnia się produkty letnie, o gramaturze od ok. 500 g do 1200 g. Są one lekkie i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Bardzo często kołdry letnie są zrobione ze sztucznych włókien. Modele zimowe muszą oczywiście gwarantować dobrą ochronę przed chłodem, a przy tym nie dopuszczać do nadmiernego pocenia. Gramatura kołder przeznaczonych na tę porę roku wynosi przeciętnie od 1000 g do 1800 g. W okresie zimowym bardzo dobrze sprawdzają się kołdry wełniane, z pierza i puchu. W ofercie sklepów znajdują się też kołdry całoroczne, które, jak nietrudno domyślić się po nazwie, można używać niezależnie od temperatury na zewnątrz. Są też kołdry 4 pory roku, które tak naprawdę składają się z dwóch produktów spiętych ze sobą. W zimie korzysta się z dwóch jednocześnie, a w lecie tylko z jednej.
Rodzaj poszycia
Kołdry można też podzielić w zależności od tego, z czego zrobione jest poszycie. Popularne i polecane są produkty z poszyciem z bawełny, ponieważ jest to naturalny materiał zapewniający dobrą przepuszczalność powietrza. Nieco gorszym wyborem będzie kołdra z poszyciem bawełniano-poliestrowym, która jest nieco tańsza. Popularnością cieszą się kołdry pokryte mikrowłóknem. Ten materiał ma taką zaletę, że szybko schnie i jest miękki w dotyku.
Jak widać, wybór kołder jest bardzo duży. Na rynku dostępne są różne rodzaje produktu, co daje szansę na to, że każdy, niezależnie od potrzeb i możliwości finansowych znajdzie coś, co go zadowoli.