Pożyczka gotówkowa
Awaria samochodu, remont mieszkania, choroba czy atrakcyjna oferta wakacyjnego wyjazdu… Sytuacja, w której pilnie potrzebna jest większa gotówka może się zdarzyć każdemu. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą kwotą umożliwiającą sfinansowanie naszych potrzeb, możemy zdecydować się na zaciągnięcie pożyczki gotówkowej. Oferta banków i instytucji pozabankowych jest szeroka i zróżnicowana, skorzystanie z jednej z nich, warto zatem poprzedzić gruntownym researchem.
Pożyczkę gotówkową możemy przeznaczyć na dowolny cel. Jej uzyskanie nie jest skomplikowane i wiąże się z koniecznością dopełnienia niewielu formalności (inaczej niż w przypadku kredytu hipotecznego). Zazwyczaj pożyczkobiorca musi przedstawić jedynie dokument potwierdzający jego tożsamość oraz okazać zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy. Jeśli zdecydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania w banku, którego jesteśmy klientem cały proces może być jeszcze prostszy. Wówczas wystarczy zalogować się na swoje konto (przy pomocy aplikacji mobilnej lub strony internetowej) i złożyć wniosek online, tak jak w przypadku pożyczki gotówkowej w PKO Banku Polskim.
Pożyczka gotówkowa a oprocentowanie
Całkowity koszt pożyczki to pełna kwota, jaką musimy spłacić, składa się na niego kilka elementów: kapitał, odsetki oraz dodatkowe opłaty. Odsetki są najważniejszym czynnikiem decydującym o wysokości kosztów zobowiązania, są one naliczane według ustalonej stopy procentowej. Oprocentowanie pożyczki gotówkowej reguluje Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, według jej zapisów maksymalne oprocentowanie pożyczki w skali roku nie może wynieść więcej niż dwukrotność odsetek ustawowych, które są równe sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5%. Składają się na nie stawka referencyjna zależna od stopy referencyjnej (WIBOR) oraz marża banku.
Oprocentowanie często bywa mylone z RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania, nie są to jednak pojęcia tożsame. RRSO uwzględnia łączny koszt kredytu, wraz z wysokością oprocentowania w skali roku. Pożyczkobiorca musi być poinformowany przez bank lub inny podmiot udzielający wsparcia finansowego o wysokości oprocentowania z wyodrębnieniem wszystkich opłat.
Rodzaje oprocentowania
Wyróżnia się dwa rodzaje oprocentowania pożyczki w banku:
- Oprocentowanie stałe – wysokość raty w tym przypadku nie zmienia się przez określony czas. Pozostaje ono niezmienne nawet w sytuacji podwyżki stóp procentowych, o których decyduje Rada Polityki Pieniężnej. Nie wszystkie banki decydują się jednak na udzielanie pożyczek czy kredytów ze stałym oprocentowaniem, wiele instytucji oferuje jedynie oprocentowanie zmienne.
- Oprocentowanie zmienne – jest ono najczęściej stosowanym przez polskie banki rodzajem oprocentowania. Opiera się o aktualnie obowiązujące stopy procentowe, może więc diametralnie się zwiększyć w ciągu zaledwie kilku miesięcy (może oczywiście jednak ulec także zmniejszeniu, wszystko zależy od aktualnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej w kraju).
Pożyczki są zazwyczaj wyżej procentowane niż kredyty hipoteczne. Aby znaleźć pożyczkę z najniższymi odsetkami, warto skorzystać z kalkulatorów oraz rankingów pożyczek online. Można wówczas nie tylko sprawdzić wysokość oprocentowania w przypadku pożyczenia konkretnej sumy na określony czas, ale także RRSO czy wysokość miesięcznej raty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.