Jak zostać podologiem?
Wpisanie podologa w ramy klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego ma naprawdę spore znaczenie. Należy zaznaczyć, że numer tego zawodu to 323014. Wiele osób błędnie zakłada, że aby być podologiem należy koniecznie udać się na studia medyczne. Nie ma jednak takiego obowiązku. Można np. zdecydować się na rozmaite kursy, które pozwolą Ci dobrze przygotować się do wykonywania tego coraz popularniejszego zawodu. Warto zaznaczyć, że początkujący podolog musi oczywiście zdobyć najpierw wiedzę teoretyczną, a potem praktyczną. Tylko wtedy będzie optymalnie przygotowany do podjęcia pracy. Jakie zagadnienia są zaś poruszane na szkoleniach? To m.in. anatomia i biomechanika kończyny dolnej. W końcu profesjonalny podolog pracuje przede wszystkim właśnie ze stopami Pacjentów. Dodatkowo istotne znaczenie ma szeroko rozumiana ortopedia. Fachowy polecany podolog powinien profesjonalnie ocenić stan zdrowia danej osoby. Czasami będzie mu mógł pomóc, korzystając ze swojej wiedzy i dostępnych możliwości. Niekiedy jednak nie ma takiej możliwości. Dobry podolog powinien szybko ocenić aktualną sytuację i w razie czego skierować Pacjenta np. do innego lekarza. Jakie jeszcze tematy są poruszane na szkoleniach? Dotyczą one takich działów, jak dermatologia, diabetologia, czy taping.
Jakie są zaś podstawowe kryteria przyjęcia na kursy? Oczywiście, podmioty edukacyjne mają swoje oddzielne regulaminy na tej płaszczyźnie. Zazwyczaj jednak kursanci muszą interesować się daną dziedziną i mieć minimum 18 lat. Czasami wymagane jest także wykształcenie średnie. Profesjonalne szkolenia kończą się zawodowym egzaminem państwowym. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Obie z nich muszą być zaliczone, by uzyskać stosowne dokumenty.
Czym zajmuje się podolog?
Coraz częściej ludzie zgłaszają się z rozmaitymi problemami właśnie do fachowca od tego działu. Profesjonalny podolog m.in. realizuje rozmaite zadania pielęgnacyjne w obrębie kończyn dolnych. Na początku sytuacja danego Pacjenta jest pieczołowicie analizowana. Potem podolog proponuje odpowiednie metody leczenia (jeśli jest to konieczne) albo odsyła do innego doktora. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Dobry podolog podchodzi zaś do każdego Pacjenta w sposób indywidualny. Fachowiec jest w stanie szybko rozpoznawać zmiany patologiczne. W zakresie jego obowiązków jest pielęgnowanie stóp osób w różnym wieku. Wspominaliśmy o tym, że na kursach jest poruszana tematyka dotycząca diabetologii. Nie dzieje się to natomiast przypadkowo. W końcu do podologa często zgłaszają się osoby mające cukrzycę. A ta choroba niestety generuje rozmaite skutki uboczne… Fachowiec nie tylko diagnozuje rozmaite choroby stóp, czy zajmuje się ich pielęgnowaniem. Do profesjonalisty zgłaszają się osoby, które borykają się na co dzień z takimi kontuzjami, jak wrastające paznokcie, haluksy, odciski, pękające pięty itd. Dobry ekspert ma odpowiednie zdolności manualne. Poza tym wie, jak korzystać z nowoczesnego sprzętu oraz akcesoriów. Na pewno w tej dziedzinie trzeba się regularnie rozwijać. Profesjonalny, polecany podolog musi mieć zatem chęci i odpowiednie pokłady motywacji do systematycznego zdobywania nowych kwalifikacji. Aby pracować nie tylko fachowo, ale także szybko, dokładnie i przede wszystkim bezpiecznie.
Jak wygląda pierwsza wizyta u podologa?
Masz w tym momencie pewne kłopoty ze swoimi stopami? Przez to nie możesz do końca normalnie funkcjonować, ponieważ zasadniczo każdy krok to dla Ciebie spory ból i dyskomfort? Czas zatem na wizytę u podologa. Jak to wygląda w praktyce? Na samym początku fachowiec od tej dziedziny zbiera wywiad medyczny. Należy dokładnie i zgodnie z prawdą odpowiadać na zadane pytania… Każda informacja może być bowiem bardzo cenna w kontekście postawienia właściwej diagnozy oraz zaproponowania stosownego modelu leczenia. Należy zatem opowiedzieć m.in. o swoich chorobach, przyjmowanych lekach (na stałe lub tylko od czasu do czasu), a także o aktualnych i przebytych wcześniej kontuzjach. W niektórych przypadkach już po zebranym wywiadzie medycznym fachowiec jest w stanie postawić diagnozę i wdrożyć stosowne leczenie. Eksperci często posiłkują się także specjalistycznymi badaniami wykonywanymi przy użyciu nowoczesnych sprzętów oraz akcesoriów. Stosowany jest zaś m.in. podobaroskop. Na czym polega samobadanie? Na samym początku Pacjent musi zdjąć buty, a potem stanąć na specjalnej macie. Warto dodać, że obraz stóp jest z niej wysyłany bezpośrednio do komputera podologa. Badanie dzieli się na dwie części (statyczną oraz dynamiczną). Na podstawie takich testów fachowcowi od stóp jest zaś o wiele łatwiej postawić finalną diagnozę.