Reklama

Płytki ceramiczne

Opublikowano:
Autor:

Płytki ceramiczne - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Płytki ceramiczne - jakie wybrać do łazienki? W trakcie selekcji płytek ceramicznych Klienci zazwyczaj kierują się kwestiami wizualnymi. Odpowiedni kolor itd. jest oczywiście bardzo ważny. Nie można jednak zapominać o innych istotnych zagadnieniach. Na co zatem zwracać uwagę, by kupić stosowne płytki ceramiczne?

Odpowiednie gabaryty i właściwa ilość: na co tutaj uważać?

W skrócie można napisać, że w zdecydowanej większości przypadków osoby zainteresowane tym asortymentem zwracają uwagę w pierwszej kolejności na wygląd, a potem na rozmiary. Jest to istotne, by praca była szybka i zarazem komfortowa. Dodatkowo chodzi na tej płaszczyźnie o sprawy finansowe. Warto zatem wszystko sobie dokładnie zaplanować. Musisz określić, jak dużo płytek ceramicznych będzie potrzebne na terenie danej łazienki. Jeśli niedokładnie wykonasz to zadanie, to trzeba liczyć się z rozmaitymi konsekwencjami. Zbyt mała liczba płytek ceramicznych sprawi, że ich położenie (na całej powierzchni w tym pomieszczeniu) nie będzie możliwe. Warto mieć na pewno jakiś zapas. Na wypadek, gdyby niektóre płytki ceramiczne uszkodziły się (w czasie transportu lub ich właściwego układania). Nie możesz jednak tutaj zbyt mocno przesadzać. W końcu chodzi o wydawane pieniądze, prawda? Dokładne rachunki w tym temacie są zatem istotne. Eksperci rekomendują, by uważać na jedną rzecz. Chodzi natomiast o kalibrację płytek ceramicznych. Przez to pojęcie rozumiemy dopuszczalne odstępstwa od nominalnych wymiarów konkretnych płytek. Warto zatem na to zwracać uwagę w czasie planowania zakupów oraz ich dokonywania. Te odstępstwa mogą wynosić do 2 mm (na plus albo na minus). Jeśli zatem zobaczysz oznaczenie, że konkretny asortyment jest opisany poprzez +1 mm, to znaczy, iż te płytki ceramiczne są o jeden milimetr większe itd. Zaleca się kupowanie akcesoriów o tych samych odstępstwach od norm. Dzięki temu będzie się z nimi później o wiele prościej pracowało. To zaś przekłada się m.in. na satysfakcjonujące efekty wizualne.

Płytki ceramiczne powinny być odpowiednio antypoślizgowe

Klienci często zapominają o tym zagadnieniu. A to błąd. Szczególnie przy okazji wybierania asortymentu do tego konkretnego pomieszczenia. W łazienkach nie brakuje rozchlapanej wody. Takie są „skutki uboczne” wykonywania przez nas rozmaitych czynności (mycie rąk, zębów, kąpiele w wannach lub kabinach prysznicowych itp.). Woda znajdująca się na płytkach ceramicznych może być dla nas bardzo groźna. Tylko pozornie wydaje się to niekłopotliwe. Wystarczy zaś jeden fałszywy ruch, tylko odrobina nieuwagi, by nabawić się drobnego urazu albo nawet groźnej kontuzji. Dlatego rekomenduje się, by kupować płytki ceramiczne o odpowiedniej antypoślizgowości. Ten parametr jest definiowany przez producenta przy pomocy symbolu „R”. Do dyspozycji Klientów są zaś zazwyczaj płytki od „R9” do „R13”. Na co warto zdecydować się na tej płaszczyźnie? Im wyższa liczba, tym lepiej. Jeśli zatem chcesz zapewnić nie tylko sobie, lecz także pozostałym domownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa, to warto zdecydować się na płytki ceramiczne oznaczone symbolem „R13”. Nie znalazłeś tego symbolu? A może w ogóle liczba jest niższa od „9”? W takim położeniu nie należy kupować tych płytek ceramicznych. W końcu nie są one antypoślizgowe. Innymi słowy, nie nadają się do stosowania w łazienkach, gdzie nie brakuje wilgoci, rozchlapanej wody itp.

Nasiąkliwość wodna: o czym warto pamiętać?

Z powyżej przeanalizowanym tematem jest związany także ten parametr. Czym cechuje się nasiąkliwość wodna w kontekście płytek ceramicznych? To inaczej zdolność do pochłaniania wody przez ten asortyment. Im większa jest porowatość zastosowanego materiału, tym te wskaźniki są finalnie wyższe. Warto to sobie zapamiętać. Co ważne, ta cecha jest określana przez literę „E”. W niektórych przypadkach płytki ceramiczne mają nasiąkliwość wodną na poziomie mniejszym od jednego procenta. Czasami jednak ta wartość jest zdecydowanie wyższa i wynosi nawet kilka procent. Może nie każdy wie, aczkolwiek płytki ceramiczne o najniższej nasiąkliwości wodnej stosuje się nie tylko w prywatnych łazienkach na terenie domów albo mieszkań (szczególnie gdy właściciel ma w planach zainstalowanie kabiny prysznicowej bez zastosowania tradycyjnego brodzika). Są one często wykorzystywane także w basenach oraz łaźniach publicznych.

Odporność na ścieranie oraz plamy

Chcesz, by zakupione płytki ceramiczne długo cieszyły Twoje oko? Nie chodzi Ci jednak tylko o kwestie wizualne, ale także o sprawy finansowe? Każdemu zależy na tym, by kupić coś na lata, a nie wymieniać np. już za kilka miesięcy. Eksperci doradzają zatem płytki ceramiczne od sprawdzonych producentów. Takie produkty są m.in. bardzo odporne na ścieranie. Ten parametr jest zaś określany jako „PEI”. Jak należy go odczytywać? Im wyższa wartość liczbowa, tym płytki są bardziej odporne na ścieranie. Są one zatem odpowiednio solidne. Dobrze byłoby wybrać także akcesoria, które są odporne na powstawanie plam. Tutaj poleca się płytki o klasie pierwszej. Można je bowiem najłatwiej utrzymać w czystości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE