reklama
reklama

Nieproszeni goście, których trudno się pozbyć – o myszach i szczurach w domu

Opublikowano:
Autor:

Nieproszeni goście, których trudno się pozbyć – o myszach i szczurach w domu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościSzczury i myszy stanowią problem nie tylko wiejskich gospodarstw, lecz przede wszystkim wielkich miast. Gryzonie bardzo często pojawiają się w miejscach, gdzie mieszkają ludzie – przyciąga je zwłaszcza bliskość zapasów pożywienia oraz wody, które stanowią podstawowe warunki bytowania. Obecność gryzoni w domu jest w stanie spowodować szereg szkód materialnych, a nieproszeni goście mogą okazać się wyjątkowo uciążliwi. Szczury nieustannie poszukują pożywienia, wykorzystując swoje ostre zęby i pazury do torowania sobie trasy. Efekt? Zniszczona izolacja termiczna, poprzegryzane kable oraz naruszone zapasy spożywcze. Niestety, gryzonie nierzadko bywają także nosicielami wielu różnych chorób, a kontakt z nimi może zakończyć się nawet zakażeniem wścieklizną. Chociaż zwierzęta atakują dopiero w momencie, gdy czują się zagrożone, nie powinno się wchodzić z nimi w bezpośredni kontakt.
reklama

Co powoduje, że populacja szczurów i myszy stale rośnie?

Władze wielkich polskich miast coraz częściej mówią o plagach szczurów, które stanowią już nieodłączny element wielu zurbanizowanych terenów. Obecnie gryzonie można spotkać niemal wszędzie, począwszy od centrów miast, aż poprzez ich obrzeża. Trzymają się one blisko ludzi z prostego powodu: to właśnie w takich warunkach mają stały dostęp do jedzenia. Niestety, by można było wyeliminować szczury z otoczenia, należałoby wprowadzić konsekwentną oraz surową gospodarkę odpadami, co na chwilę obecną nie jest do końca możliwe. Wielu mieszkańców dużych miast nie przestrzega zasad dotyczących segregacji oraz zarządzania odpadami, w efekcie czego szczury mają darmową ucztę podsuwaną pod sam nos. Dodatkowo, mieszkania czy piwnice ulokowane w blokach to doskonałe miejsce dla gryzoni, głównie ze względu na ciepło. Takie warunki sprzyjają życiu oraz rozmnażaniu się gryzoni. Szacuje się, że jeden szczur może być nosicielem aż 45 odczynów chorobotwórczych, w tym tych zakaźnych oraz pasożytniczych. Wyjątkowo niebezpieczne są szczurze odchody, a także mocz. Te pierwsze są nośnikiem wielu chorób, takich jak salmonelloza, włośnica, listerioza czy czerwonka. Ze względu na fakt, że gryzonie zanieczyszczają żywność oraz wodę w miejscach swojego bytowania, są w stanie doprowadzić do pojawienia się u człowieka zatruć pokarmowych, a także groźnych chorób jelit. Między innymi z tego powodu tak ważne jest, by po zauważeniu u siebie śladów obecności szkodników, zareagować w porę.

reklama

Samodzielna deratyzacja? Lepiej powierz to ekspertom!

Wiele osób często postanawia poradzić sobie ze szczurami na własną rękę, próbując zwalczyć gryzonie dzięki sklepowym preparatom. Nie zawsze jednak okazuje się to skuteczne. Stężenie środka biobójczego w ogólnodostępnych produktach jest zazwyczaj niewielkie, co oznacza, że gryzoń musi skonsumować naprawdę sporą ilość trutki, aby ta w ogóle zadziałała. Także stosowanie zbyt silnych trucizn nie jest właściwym rozwiązaniem – gryzonie to bardzo inteligentne stworzenia. W momencie gdy na ich terenie pojawia się zupełnie nowe, atrakcyjne źródło pożywienia, decydują się wysłać najsłabszego osobnika na kolację, następnie uważnie go obserwując. Gdy umrze zbyt szybko, osobniki z daleka omijają zatrute pożywienie. Jak więc rozwiązać kłopot ze szczurami? Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest przede wszystkim deratyzacja ze sprawdzoną firmą DDD. Przykładowo, firma DezClean specjalizuje się w usuwaniu gryzoni zarówno z mieszkań, jak i obiektów publicznych, dokładając wszelkich starań ku temu, aby szkodniki nie pojawiały się więcej w obrębie zderatyzowanego budynku. Na stronie internetowej https://dezclean.pl/deraztyzacja-warszawa/ zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat całego procesu pozbywania się szczurów i myszy z mieszkań, a także zyskać informacje dotyczące wyceny oraz usług wchodzących w jej zakres. Pamiętaj: nie należy lekceważyć problemu gryzoni w mieszkaniu. Zbagatelizowanie obecności szkodników może negatywnie odbić się zarówno na stanie budynku, jak i zdrowiu lokatorów. Działaj od razu.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama