Reklama

Reklama

Montaż basenu w ogrodzie- praktyczne porady

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Montaż basenu w ogrodzie- praktyczne porady - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Basen ogrodowy jest akcesorium, które ucieszy całą rodzinę. W gorące dni daje możliwość ochłody i relaksu, a pluskanie w wodzie podoba się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Zakup i montaż basenu ogrodowego, kojarzy się z ogromnym wydatkiem. Okazuje się jednak, że okazały, wysokiej jakości basen wcale nie musi kosztować krocie. Sprawdź, z czego możesz wybudować samodzielnie basen w ogrodzie!

Reklama

Etapy budowy basenu ogrodowego

Budowę basenu w ogrodzie dzieli się na kilka etapów. Po pierwsze należy wybudować nieckę i przygotować miejsce na instalację. Tę część można wykonać samodzielnie, najlepiej według projektu. Następnie trzeba podłączyć zestaw instalacji - podgrzewających, dostarczających i czyszczących wodę. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie basenu, pomalowanie ścian albo położenie płytek ceramicznych oraz zamontowanie nakrycia. Wielkość basenu będzie zależeć przede wszystkim od metrażu działki. Prywatni inwestorzy najczęściej wybierają niecki o wymiarach: 6-10 x 3-5 m. Do zabawy wystarczy basen o głębokości około 1,5-2 m, jeśli jednak planowane są skoki do wody, powinien być on głęboki na minimum 2,5 m.

Z czego można zbudować basen ogrodowy?

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są baseny ogrodowe plastikowe. Producenci proponują gotowe niecki ze spawanych dyfuzyjnie płyt poliproplenowych, PCW albo warstw folii poliestrowych. Można również spotkać modele wykonane z materiałów kompozytowych wzmacnianych włóknem szklanym. Baseny plastikowe mogą mieć różny kształt - owalny, prostokątny, mieć ukształtowane schodki albo opadające dno. Wnętrze basenu jest pokryte powłoką akrylową, ceramiczną lub z żywicy epoksydowej. Baseny plastikowe łatwo się montuje i czyści.

Niecka może być zbudowana z żelbetu albo betonu. Takie modele są bardzo wytrzymałe, formuje się je w tradycyjnym deskowaniu lub formach ze styropianu. Dla otrzymania wodoszczelności warto wykonać hydroizolację niecki np. cementowym szlamem uszczelniającym.     

Niecka basenowa może być również zbudowana z blachy stalowej o różnej grubości. Przykładowo model o głębokości 120 cm może być wykonany z blachy o grubości 0,6 mm. Wnętrze niecki wykłada się folią uszczelniającą. 

Basen może być także zbudowany z drewna. Szkielet niecki tworzą stalowe rozpory i belki. Materiały muszą być zabezpieczone przed wilgocią. Ściany basenu należy obić wodoodporną sklejką, a wnętrze niecki wyłożyć wodoszczelną folią.  

Wykończenie basenu ogrodowego 

Dobrym pomysłem jest wykończenie basenu płytkami ceramicznymi. Są one estetyczne i łatwe w czyszczeniu. Płytki używane przy nieckach betonowych muszą być odporne na działanie mrozów, chloru i wody. Płytki na brzegu basenu powinny być antypoślizgowe. Do wykończenia stosuje się kleje o podwyższonej przyczepności i odpornych na wodę, mróz i chemię basenową.  Do wykończenia niektórych niecek (drewnianych, stalowych) stosuje się folii z PCW

Decydują się na basen ogrodowy, należy wziąć pod uwagę wielkość ogrodu i ukształtowanie terenu. Warto od razu pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu - pokrywie i schodkach. Świetnym pomysłem jest także zadaszenie. Cena zadaszenia basenowego zależy od jego wielkości i materiału wykonania. W upalne dni daszek może tworzyć przyjemny cień, a podczas chłodniejszej pory chronić przed deszczem. Wysokiej jakości wyposażenie basenowe znaleźć można m.in. na stronie https://www.pool-design.pl/.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy