Kuweta dla kota: wszystko, co warto wiedzieć

Opublikowano:
Autor:

Kuweta dla kota: wszystko, co warto wiedzieć - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Jeśli w twoim domu mieszka lub wkrótce zamieszka kot, kuweta jest wyposażeniem, którego nie może u ciebie zabraknąć. Stanowi nie tylko toaletę, ale i miejsce, w którym pupil powinien czuć się bezpiecznie. Nieodpowiedni dobór kuwety może sprawić, że zwierzak będzie się załatwiał obok niej lub w innym, niewłaściwym miejscu. Jak temu zaradzić?

1. Jakie są rodzaje kuwet dla kotów?
2. Kuweta otwarta wady i zalety
3. Kuweta zamknięta wady i zalety
4. Jak dobrać wielkość kuwety?

Z kotem nie musisz wychodzić na codzienne spacery. Nie musisz wstawać wcześnie rano, by mógł załatwić potrzebę na zewnątrz, ani wychodzić z domu w zimowe, mroźne dni. Ale to nie oznacza, że kot nie stwarza żadnych problemów w tej sferze. Warto o tym wiedzieć, by się nie rozczarować, ale też nie męczyć zwierzaka. Kluczem do sukcesu jest po prostu właściwy wybór kuwety i odpowiednie czyszczenie.

1. Jakie są rodzaje kuwet dla kotów?

Kocia toaleta występuje w różnych wariantach. A zatem jak wybrać odpowiedni? Zastanówmy się, który z rodzajów kuwety będzie właściwy dla naszego zwierzaka.

- kuweta otwarta

- kuweta zamknięta/kryta

- kuweta narożna

- kuweta podróżna

- kuweta z podwójnym dnem

- kuweta samoczyszcząca

Oczywiście poszukując odpowiedniej kuwety dla kota, z pewnością natrafisz głównie na kuwety plastikowe. Ale coraz większą popularnością cieszą się także kuwety ceramiczne, które są zdecydowanie bardziej ekologiczne i higieniczne, odporne na zadrapania, a przy tym po prostu ładniejsze. Warto jednak wiedzieć, że są również znacznie droższe od plastikowych.

Aby znaleźć kuwetę dla swojego pupila, zajrzyj tutaj: https://zooart.com.pl/pol_m_Koty_Czystosc_Kuwety-toalety-i-lopatki-1414.html.

2. Kuweta otwarta wady i zalety

Kuweta otwarta to najbardziej podstawowy rodzaj kuwety dla kota. Wyglądają jak "wanienka" w wersji mini i świetnie nadają się jako pierwsza kuweta dla kota. Zwierzak widzi podłoże, które znajduje się w kuwecie. Łatwo mu się do niej dostać i w niej kopać. Ale nie tylko kotu łatwo obsłużyć otwartą kuwetę. To również duże ułatwienie dla właściciela, który bez problemu może wymienić żwirek i usunąć nieczystości.

Jednak kuweta otwarta ma również swoje wady. A jest nią przede wszystkim niski próg. O ile stanowi on ułatwienie dla zwierzaka, o tyle może być nie lada problemem w kwestii utrzymania czystości. Jeżeli kot lubi kopać, po każdej wizycie w toalecie na właściciela będzie czekać sprzątanie okolic kuwety.

3. Kuweta zamknięta wady i zalety

Zdecydowanie bardziej praktyczna z punktu widzenia właściciela jest kuweta zamknięta, czyli kryta. Dzięki niej łatwiej zminimalizować ilość żwirku, który znajduje się obok kuwety, ale i w innych częściach mieszkania. Co więcej, kryta kuweta z pewnością spodoba się również kotom, które lubią odrobinę spokoju i prywatności. W otwartej kuwecie ciężko będzie im to zdobyć, przez co mogą się zniechęcić i załatwiać się w niepożądanych miejscach. Ponadto, do krytej kuwety możemy dopasować filtry, dzięki którym ograniczymy przykry zapach odchodów.

A jakie są wady zamkniętej kuwety? Zacznijmy od tego, że kuweta zajmuje zdecydowanie więcej miejsca i trzeba poświęcić więcej czasu na jej czyszczenie. Dodatkowo zamknięta kuweta może zniechęcić niektóre koty do załatwiania potrzeb.

4. Jak dobrać wielkość kuwety?

Kociak nie potrzebuje dużej kuwety. Ale gdy rośnie, mała kuweta przestanie mu wystarczać. Zadbaj o to, by kot mógł się w kuwecie swobodnie odwracać i zrobić kilka kroczków.

Oczywiście odpowiednia kuweta nie może być krótsza niż sam kot.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE