reklama

Kobieca niepłodność – skąd może wynikać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kobieca niepłodność – skąd może wynikać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościNiepłodność może mieć wiele różnych przyczyn i dotyczyć zarówno kobiety, jak i mężczyzny. W przypadku kobiet, problemy z zajściem w ciążę mogą być skutkiem zaburzeń hormonalnych, wad anatomicznych i chorób narządów płciowych, a nierzadko też być efektem nieprawidłowego stylu życia. Co powoduje kobiecą niepłodność i jak można ją leczyć?

Zaburzenia hormonalne – najczęstsza przyczyna niepłodności

Nieprawidłowości endokrynologiczne mają często duże znaczenie dla płodności. Głównie dlatego, że hormony odpowiadają za regulację całego cyklu menstruacyjnego. Warunkują dojrzewanie i uwalnianie komórek jajowych z jajników (owulację), wzrost i złuszczanie błony śluzowej macicy oraz wiele innych procesów. Powodem zaburzeń hormonalnych mogą być choroby gruczołów wytwarzających hormony, np. przysadki mózgowej, jajników, czy tarczycy.

Istotne dla płodności są na przykład hormony FSH i LH, których odpowiednie stężenie stymuluje wytwarzanie estrogenów, co z kolei pozwala na rozwój komórek jajowych (dojrzewanie pęcherzyków Graafa).

Chorobą endokrynną mogącą powodować niepłodność jest zespół policystycznych jajników (PCOS), która przebiega z wieloma objawami metabolicznymi (m.in. z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej) oraz zaburzeniami owulacji.

Choroby i wady anatomiczne narządów rozrodczych

Problemy z płodnością mogą powodować również wady anatomiczne narządów rozrodczych, w tym szczególnie macicy, np.:

  • występowanie przegrody w macicy (macica przegrodzona) 
  • dwurożność (macica dwurożna).
Z kolei torbiele zlokalizowane na jajnikach mogą powodować obniżenie rezerwy jajnikowej i zaburzać owulację. Mięśniaki macicy (https://gameta.pl/blog/miesniaki-macicy-co-to-jest-przyczyny-objawy-leczenie/ natomiast wiążą się niekiedy z problemami z zagnieżdżeniem się zarodka, a niedrożność jajowodów nie pozwala plemnikom dotrzeć do komórki jajowej.

Niepłodność może powodować także endometrioza, czyli występowanie śluzówki macicy (endometrium) poza jamą macicy, wrogi śluz szyjkowy (neutralizujący plemniki), czy wspomniany PCOS.

Nieprawidłowy styl życia 

To temat niekiedy lekceważony, jednak bardzo ważny w kontekście niepłodności. Szanse na ciążę obniżają takie elementy jak nieprawidłowa dieta, nadmierny i długotrwały stres, brak aktywności fizycznej i nieprawidłowy wskaźnik BMI. Niepłodność mogą powodować również infekcje układu moczowo-płciowego, czy utrzymujące się stany zapalne. 

Metody leczenia niepłodności

Leczenie niepłodności w przypadku każdej pary wygląda inaczej. Infekcje, niektóre choroby i problemy hormonalne można leczyć farmakologicznie, z kolei wady anatomiczne narządów, czy polipy mogą wymagać interwencji chirurgicznej, Współcześnie wiele schorzeń operuje się małoinwazyjnymi metodami endoskopowymi, które nie wymagają przeprowadzania rozległych operacji. Nieprawidłowe parametry nasienia partnera można w wielu przypadkach poprawić laboratoryjnie.

Przygotowane nasienie i pobrane komórki jajowe można połączyć w procedurze in vitro https://gameta.pl/blog/in-vitro-krok-kroku/. To najskuteczniejsza ze znanych metod leczenia niepłodności, która sprawdza się także w leczeniu niepłodności idiopatycznej (o nieznanych przyczynach).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy