reklama
reklama

Kiedy pracodawca nie zapewnia środków ochrony indywidualnej... sprawdź, co zrobić

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kiedy pracodawca nie zapewnia środków ochrony indywidualnej... sprawdź, co zrobić - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościNa każdym pracodawcy spoczywa ogromna odpowiedzialność za swoich pracowników. Oznacza to, że wszystkie nałożone na niego prawa w kodeksie pracy muszą być bezwzględnie spełniane, w przeciwnym przypadku niesie to za sobą poważne konsekwencje prawne. Niestety jednak nie w każdej firmie pracodawca poczuwa się do obowiązku dbania o swoich podwładnych. Jedną z takich sytuacji, która będzie tematem naszego dzisiejszego wpisu, jest niedostarczanie środków ochrony indywidualnej. Chcesz dowiedzieć się nieco więcej? Czytaj dalej!
reklama

Bez środków ochrony indywidualnej nie pracuje! Zobacz, co na ten temat mówią przepisy

Jak sama nazwa wskazuje, środki ochrony indywidualnej mają za zadanie właściwe zabezpieczyć pracowników przed czynnikami zewnętrznymi. Powszechnie wykorzystywane są np. w zakładach farmaceutycznych, gdzie na produkcji oraz w laboratoriach pracownicy mają kontakt z niebezpiecznymi substancjami. Środki ochrony indywidualnej są także obowiązkowym wyposażeniem pracowników z branży budowlanej. Oczywiście ich wybór pod żadnym pozorem nie może być przypadkowy! Zgodnie z przepisami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy środki ochrony muszą być dobrane adekwatnie do zagrożeń, na jakie narażeni są pracownicy. Tylko i wyłącznie wtedy będą stanowiły wystarczające zabezpieczenie. Warto mieć świadomość, że kiedy stanowisko tego wymaga, a pracodawca nie zapewnia środków ochrony indywidualnej, pracownik ma prawo do odmowy wykonania swoich obowiązków pracowniczych. Niedopatrzenie tego obowiązku w większości przypadków skutkuje wypadkami przy pracy, w wyniku których zatrudnieni narażeni są na poważne obrażenia niekiedy zagrażające ich życiu.

reklama

Pracodawca nie przestrzega przepisów? Nie bagatelizuj tego i zacznij działać

Co zrobić, kiedy w wyniku braku środków ochrony indywidualnej uległeś wypadkowi? W takiej sytuacji warto rozpocząć starania o odszkodowanie. Co prawda, można spróbować rozwiązać sprawę na drodze polubownej, jednak kiedy postawa pracodawcy to uniemożliwia konieczne jet wszczęcie postępowania sądowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kary za nieprzestrzeganie przepisów BHP nie należą do najniższych. Wielu pracowników wychodzi z błędnego przekonania, że rozpoczęcie batalii sądowej jest z góry skazane na porażkę. Nic bardziej mylnego! Cenna w tym temacie okazuje się pomoc, jaką oferuje kancelaria adwokacka specjalizująca się w prawie pracy. Doświadczeni adwokaci na podstawie Twojego opisu sytuacji oraz przygotowanego materiału dowodowego wskażą jakie działania podjąć, aby  uzyskać godną rekompensatę za odniesione krzywdy oraz za brak wypełniania obowiązków przez pracodawcę. Chojka Kancelaria Adwokacka jest dowodem na to, że u boku profesjonalisty wygrana z przełożonym jest możliwa! Pamiętaj jednak, że w tego typu postępowaniach liczy się czas! Dlatego nie zwlekaj, im szybciej rozpoczniesz starania o odszkodowanie, tym większa szansa na uzyskanie satysfakcjonującej kwoty. Sprawdź koniecznie!

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama