Reklama

Jaki sprzęt strażacki przydaje się w akcji?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Jaki sprzęt strażacki przydaje się w akcji? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Zawiadomienie o wypadku, pożarze lub innym zdarzeniu uruchamia syrenę w remizie. Do akcji wkraczają ratownicy, choć nie zawsze dokładnie wiedzą, co zastaną na miejscu.

Zespół otrzymuje szczątkową informację o pojawieniu się ognia. Wóz jest dobrze wyposażony, a ratownicy mają do dyspozycji szeroki ekwipunek. Każdy ma specjalny kombinezon, obuwie, topór i hełm. Każdy element chroni przed niebezpieczeństwem, a narzędzia pomagają w dotarciu do osób, które potrzebują pomocy. Jaki sprzęt strażacki przydaje się w akcji?

 

Rodzaje sprzętu strażackiego

Ratownicy mają bogaty asortyment narzędzi i urządzeń, które przydają się podczas akcji. Wszechstronność wyposażenia sprawia, że strażacy są gotowi na niemal każdą akcję ratunkową. Pomogą na wysokości, pod i na wodze, a także przy wypadkach, pożarach i powodziach.

 

Sprzęt ratowniczy to m.in.:

 • Hydrauliczne narzędzia ratownicze

 • Mechaniczny sprzęt tnący

 • piły tarczowe do stali i betonu,

  piły łańcuchowe do drewna,

  • Sprzęt burzący

  łomy, topory, bosaki, kotwice,

  podnośniki zębatkowe,

  wyciągarki linowe i łańcuchowe.

  Ekwipunek umożliwia działanie w różnych sytuacjach, nawet tych najniebezpieczniejszych. Nie brakuje także bardziej uroczystego umundurowania i wyposażenia. Lśniący i elegancki topór to ozdoba wielu wydarzeń sportowych i kulturalnych. Rogatywka zawsze towarzyszy strażakom przy oficjalnym stroju. Całość prezentuje się elegancko i szykownie. 

   

  Hydrauliczne narzędzia ratownicze

  Sprzęt pozwala dotrzeć do uwięzionych osób, zwierząt lub do wartościowego mienia. Strażacy torują nimi drogę do miejsc, do których dojście zostało utrudnione na skutek np. działania sił natury, katastrof drogowych, budowlanych czy kolejowych.

   

  Hydrauliczne narzędzia ratownicze, rodzaje:

  • rozpieracze,
  • rozpieracze cylindryczne,
  • nożyce,
  • nożyco-rozpieracze, tzw. narzędzia kombi.
  Wyposażenie poradzi sobie z rozparciem metalu, który zakleszczył kierowcę w samochodzie. Z kolei nożyce poradzą sobie z prętami, kratami, słupkami karoserii, a nawet stalowymi profilami budowlanymi. Kiedy chodzi o życie, nie można liczyć na łut szczęścia, a te narzędzia znacząco przyśpieszają pracę.

   

  Mechaniczny sprzęt tnący

  Dźwięk piły motorowej nie zawsze kojarzy się z przygotowaniem opału lub pracami w ogrodzie. Często to podstawowe wyposażenie w walce ze skutkami działania sił natury. Połamane drzewa niszczą samochody, zrywają trakcje elektryczne, a także tarasują przejazdy. W roli drwali pojawiają się strażacy, którzy rozprawią się z problemem.

  Nie brakuje także sprzętu, który normalnie spotkać można na budowach. Piły tarczowe do stali i betonu rozprawią się z wieloma konstrukcjami zbudowanymi z tego rodzaju surowców. Sprzęt ułatwia usuwanie skutków katastrof budowlanych, drogowych i kolejowych.

   

  Sprzęt burzący

  Bosaki, topory, łomy, kotwice, podnośniki i wyciągarki to sprzęty, które mieszczą się w tej kategorii. Część z nich obsługuje jeden strażak, a w przypadku, chociażby wyciągarki, w ułatwieniu zadania pomoże kolega. Ciekawym narzędziem jest „Hooligan”, czyli połączenie łomu i siekiery. Rozprawi się z łańcuchami, kłódkami, a także do wybijania otworów.

  Sprzęt strażacki pomaga ratować życie. Nie dziwi więc fakt, że jest bardzo wszechstronny i różnorodny. Jednak najwięcej korzyści niesie w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem ratowników.

   

  UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE