Reklama

Reklama

Jaką wybrać ochronę dla obrazów i dzieł sztuki?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Jaką wybrać ochronę dla obrazów i dzieł sztuki? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Kolekcjonowanie dzieł sztuki, stanowi jedną spośród ciekawszych alternatyw dla inwestowania. Nie tylko umożliwia czerpanie zysków ze sprzedaży rzeźb czy obrazów, ale również daje nam poczucie posiadania wyjątkowych i pięknych przedmiotów. Już za kwotę kilkuset albo kilku tysięcy złotych możemy dokonać zakupu dzieł obiecujących artystów. Dla powodzenia naszej inwestycji, istotne będzie jednakże nie tylko trafne wybranie właściwych obrazów, ale także wdrożenie odpowiednich metod ochrony posiadanych dzieł sztuki - nie tylko przed ewentualną kradzieżą, ale także przed zniszczeniem, przykładowo w czasie przewożenia owego majątku. Jak zatem możemy się przygotować, aby odpowiednio chronić nasze obrazy? Poniżej prezentujemy kilka możliwych rozwiązań.

Reklama

System kamer

Bardzo dobrym rozwiązaniem w zakresie ochrony dzieł sztuki https://rcse.pl/ochrona-obrazow-i-dziel-sztuki-2/, będzie zamontowanie systemu kamer. Miejmy jednak na uwadze, iż jest to sposób dużo mniej skuteczny. Poza tym, takie rozwiązanie nie będzie dedykowane celem ochrony dzieł sztuki. Nie zmienia to jednakże faktu, iż rzeczywiście system ten może służyć do identyfikacji potencjalnego złodzieja. Ponadto, może być także formą odstraszacza. Wadę tego rozwiązania, stanowić będzie zaś znacznie wolniejszy czas reakcji. Jeżeli złodzieje będą dostatecznie szybcy, system zamontowanych kamer, może nie być wystarczającą formą zabezpieczenia. Umożliwia on także późniejsze próby identyfikacja sprawcy. W praktyce, jednakże będzie to dosyć trudne zadanie, zatem nie jest to zbyt ważny plus. Niewątpliwie, nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby użyć kamer w połączeniu z odpowiednimi detektorami. Dzięki temu uzyskamy pełny system kontroli.

Detektory w roli skutecznej formy ochrony dzieł sztuki

Efektywne rozwiązanie, które pozwala z łatwością na wykrywanie zagrożenia, będą detektory. Umożliwiają one wykrywanie nawet bardzo delikatnych dotknięć. Skutecznie działające systemu, mogą tego dokonać dzięki użyciu trzyosiowego akcelerometru, jak i żyroskopu. Dzięki czemu, choćby niewielka styczność z dziełem sztuki, zakończy się niezwłocznym alarmem. Poza tym, najlepsze rozwiązania korzystają z szyfrowanej komunikacji radiowej. Dzięki temu, możliwe jest zabezpieczenie przed oszustem biegłym w software’owych sprawach. Połączenie ze sobą dwóch wymienionych czynników, da nam gwarancję powodzenia. Warto jest także wspomnieć o reszcie cech tegoż systemu. Przede wszystkim, jest on zupełnie bezinwazyjny dla obrazu czy też innego dzieła sztuki. Takie detektory, nie mają przewodów, a ich montaż przebiega w ramie obrazu, co jest wykonywane zupełnie bezinwazyjnie. Ponadto osoby postronne, nie będą nawet w stanie zauważyć różnic, jeżeli tylko zechcemy, żeby faktycznie tak się stało. Ostatecznie, możemy uzyskać najbardziej efektywny sposób ochrony dzieł sztuki przed ewentualną kradzieżą.

Wynajem firmy ochroniarskiej

Także będzie to jakaś metoda, niemniej jednak na pewno nie jest zaliczana do tej samej kategorii, co wcześniej opisane. Co stanowi największy minus takiego rozwiązania? Niewątpliwie, będą to koszty. Zresztą są one zupełnie niewspółmierne do rezultatów, które dzięki temu otrzymamy. Efektywność nie jest za specjalnie wysoka, a równocześnie koszta są duże. Trudno zatem będzie rozpatrywać taką metodę jako tę, którą faktycznie warto będzie wdrożyć. Poza tym, ludzie dużo częściej popełniają błędy, aniżeli komputery. Jakie mogą być zalety tego typu rozwiązania? Opcja szybkiej reakcji z uwagi na to, iż ochrona znajduje się cały czas na miejscu.

Właściwy sposób przechowywania

W zasadzie, może to zostać potraktowane jako odrębna kategoria i dlatego nie należy zbyt mocno wnikać w tę tematykę. Ochrona przed możliwą kradzieżą nie oznacza wcale, iż dzieło sztuki zostało optymalnie zabezpieczone. Mowa tu chociażby o ograniczeniu eksponowania na oddziaływanie słonecznych promieni czy też unikanie posadowienia na niezbyt równej powierzchni. Zresztą w roku sytuacjach obrazy nabywane z myślą na temat inwestycji, nie są wieszane na ścianach. Dzięki temu, pozostają równocześnie trudniejsze do znalezienia, zatem stanowi to także pewną formę ochrony przed ewentualnymi złodziejami.

Jak chronić dzieła sztuki podczas ich transportu?

Organizacja transportu obrazów, to tak samo istotna kwestia, jak ich wcześniejsze zapakowanie. Na rynku usług bez problemów, znaleźć można dzisiaj przedsiębiorstwa, które podobnych zleceń bardzo chętnie się podejmą. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług, winniśmy być pewni, iż pracownicy wiedzą, jak zabezpieczyć obrazy https://rcse.pl/, czy posiadają właściwe wyposażenie, zaś ich pojazd został dostosowany do przewożenia dzieł sztuki. Ważne mogą być specjalne pasy, taśmy oraz linki, które ochraniają dzieła sztuki przed uderzeniem, przemieszczeniem czy też przesunięciem podczas przewożenia. Niemniej, celem zachowania bezpieczeństwa dzieł sztuki, istotna będzie również właściwa pozycja i temperatura. Jeżeli zamierzamy na własną rękę zorganizować transport dzieł sztuki, także powinniśmy o tym fakcie pamiętać. Obrazy powinny być przewożone w pionowej pozycji, ponieważ jest to najlepsza ochrona dla ramy i płótna przed uszkodzeniami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE