Jaka myjka ciśnieniowa do samochodu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jaka myjka ciśnieniowa do samochodu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Samochód można umyć na myjni automatycznej, ręcznej albo bezdotykowej. Jeśli jednak chcemy zyskać nieco oszczędności na myjni i samodzielnie umyć auto, możemy to zrobić w domowych warunkach.

Jednak zamiast wiadra i zwykłej szczotki, lepiej skorzystać z myjki ciśnieniowej. To praktyczne narzędzie zapewni wygodną pracę, a do tego utrzyma karoserię w doskonałym stanie. Sprawdzamy, jaka myjka ciśnieniowa do samochodu będzie najlepsza.

Jak wybrać myjkę ciśnieniową do auta?

Oferta myjek ciśnieniowych jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Dostępne są modele profesjonalne i standardowe myjki, dzięki którym z powodzeniem wyczyścimy samochód na swoim podjeździe. Aby jednak wybrać dobrą myjkę, należy dostosować ją do swoich potrzeb. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Na grafice powyżej: Myjka ciśnieniowa do samochodu Dedra 18V DED7086 dostępna w sklepie online Inlago.pl

  • Moc myjki – przeważnie myjki ciśnieniowe mają moc ok. 1500 W, natomiast profesjonalna myjka może mieć nawet 3000 W mocy. Do mycia samochodu w zupełności wystarczy nam standardowy model.
  • Ciśnienie robocze – jeśli szukamy myjki do mycia samochodu, to powinniśmy wybierać modele o ciśnieniu ok. 100 barów, maksymalnie 130 barów. Większa moc mogłaby bowiem doprowadzić do uszkodzenia karoserii.
  • Maksymalna temperatura dopływu – to temperatura, która wypływa z myjki ciśnieniowej. W urządzeniach z podgrzewaniem wody zazwyczaj wynosi ona 40-60°C. Dzięki gorącej wodzie szybciej usuniemy zaschnięte zabrudzenia z auta.
  • Długość węża – im dłuższy wąż w myjce, tym większa jej mobilność. Dobra myjka powinna mieć węża o długości przynajmniej 8 m. Ważna jest też jakość wykonania węża – dobrze byłoby, gdyby był on dodatkowo zbrojony stalowym oplotem, co zapobiegnie jego zwijaniu i załamywaniu.
  • Zużycie wody – jeśli myjki ciśnieniowe mają taką samą moc, to lepiej wybrać model o większym zużyciu wody, ponieważ znacznie skuteczniej i bezpieczniej umyje on nasze auto. W standardowych modelach wydajność tłoczenia wynosi zazwyczaj ok. 360 l/h, a w wydajniejszych urządzeniach nawet 500 l/h.
  • Waga i wielkość – każda myjka ciśnieniowa wyposażona jest w kółka i uchwyt, które zapewniają łatwe manewrowanie. Mimo tego warto zwrócić uwagę na wielkość i wagę urządzenia – kompaktowa myjka o wadze 6 kg będzie znacznie wygodniejsza w obsłudze niże model ważący 35 kg.
  • Rodzaj dyszy – do mycia karoserii najczęściej wykorzystywana jest dysza, która zapewnia szeroki strumień wody. Szczotka do mycia samochodu zazwyczaj dobrze sprawdza się do opon. W zestawie powinna znaleźć się też wielofunkcyjna lanca pianowa, tzw. pianownica, która wytwarza gęstą, aktywną pianę, idealną do usuwania uporczywych zabrudzeń.
  • Akcesoria w zestawie – zazwyczaj myjka ciśnieniowa do auta ma w zestawie podstawowe akcesoria, które umożliwiają skuteczne mycie. Czasami w zestawie z myjką znajduje się chemia samochodowa, np. płyn do aktywnej piany albo szampon samochodowy.

Jaka myjka ciśnieniowa do auta?

Wybierając myjkę, musimy zastanowić się, czy potrzebujemy tylko urządzenia do mycia samochodu, czy może bardziej wszechstronnego, za pomocą którego wyczyścimy podjazd, taras, ogrodzenie lub elewację budynku. Jednak z myciem samochodu powinna dobrze poradzić sobie każda myjka o średniej mocy.

Na grafice powyżej: Myjka ciśnieniowa do samochodu Ariete 4246 Xvapor Deluxe dostępna w sklepie online Inlago.pl

Jeśli chodzi o markę, to największą popularnością cieszą się myjki ciśnieniowe Karcher – często nawet same urządzenia nazywane są „karcherami”. Na rynku dostępne są również inne firmy, które oferują równie dobre jakościowo myjki, np. Gardena, Dedra, Bosch czy Makita.

Jak myć samochód myjką ciśnieniową?

Mycie samochodu myjką ciśnieniową nie jest trudne, ale podczas pracy powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

  • Przede wszystkim musimy zachować bezpieczną odległość lancy od samochodu, najlepiej ok. 30 cm, aby nie uderzać nią o krawędzie pojazdu.
  • Czego unikać? Przede wszystkim dyszy rotacyjnej, która mogłaby uszkodzić delikatną karoserię. Należy używać tylko dyszy, która zapewnia szeroki strumień wody. Taka dysza nie tylko ułatwia czyszczenie, ale również chroni lakier przed punktowym naciskiem.
  • Nie przesadzajmy z nadmiernym myciem podwozia, a w szczególności piast i łożysk, ponieważ nadmierne czyszczenie skraca uch żywotność.
  • Miejmy na uwadze, że chemia domowa często pozostawia nieestetyczne plamy i zacieki na karoserii. Dlatego najlepiej stosować specjalny płyn do mycia samochodu do myjki – jest on wydajny, nie pozostawia smug i dodatkowo nabłyszcza karoserię.
  • Pamiętajmy również o tym, aby nie myć auta w pełnym słońcu, ponieważ aktywna piana może szybko zaschnąć na karoserii.

Na zdjęciu powyżej: Myjka wysokociśnieniowa do mycia pojazdów Karcher K 7 Premium Smart Control Home 1.317-233.0 dostępna online w sklepie inlago.pl

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE