Reklama

Jak dobrać firany i zasłony do aranżacji wnętrz?

Opublikowano:
Autor:

Jak dobrać firany i zasłony do aranżacji wnętrz? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Firanki i zasłonki są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrz, który pełni wiele różnych funkcji. O czym powinniśmy pamiętać jeżeli chcemy perfekcyjnie dobrać dekoracje okienne do naszego mieszkania lub domu? Na jakie aspekty tkaniny zwrócić największą uwagę?

1. Dlaczego dekoracje okienne mają znaczenie w aranżacji wnętrz?

2. Krótkie firany i zasłony - kiedy warto się zdecydować?

3. Długie firany i zasłony - do jakiego wnętrza pasują?

4. Jak dobierać kolor i wzory firanek i zasłonek?

 

Dlaczego dekoracje okienne mają znaczenie w aranżacji wnętrz?

Firanki i zasłonki pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale są również istotnym elementem wystroju pokoi w naszym mieszkaniu lub domu. O ile powinniśmy zadbać o to, aby były w stanie powstrzymać słońce przed wdzieraniem się do wewnątrz - i czasem uchronić od ciekawskich sąsiadów - to jednak są to elementy na tyle duże, że zwracają naszą uwagę, gdy wchodzimy do pomieszczenia. Co więcej, dobranie średniej jakości firanek lub zasłon lub nietypowego wzoru do konkretnego pokoju może pogrzebać nasz wcześniejszy wysiłek w zaaranżowaniu przyjemnego w odbiorze wnętrza.

 

Krótkie firany i zasłony - kiedy warto się zdecydować?

Krótkie firanki to dość rzadko spotykany wybór, ponieważ potrzebują odpowiednich warunków, aby wyglądać dobrze. Ten rodzaj dekoracji okiennych znajdziemy głównie w kuchni, jednak świetnie sprawdzą się także w gabinecie lub pokoju dziecięcym, jeżeli nasze biurko stoi bezpośrednio pod oknem. Ważnym jest, aby dopasować długość firan i zasłon względem siebie - jeżeli wybieramy krótkie firanki, zasłonki również powinny takie być i odwrotnie. Aby uniknąć wrażenia skrócenia i zmniejszenia wielkości okna, dekoracje powinny sięgać nieco poniżej linii parapetu. W takim układzie z zewnątrz nie widać, że są krótkie, nadal w pełni zasłaniają okno w razie potrzeby, a w pomieszczeniu nie musimy się martwić o materiał opadający na podłogę.

 

Długie firany i zasłony - do jakiego wnętrza pasują?

Długie firany lub zasłony to zdecydowanie częściej wybierana opcja, szczególnie w przypadku pokoju dziennego i sypialni. Są jedyną słuszną możliwością w sytuacji, gdy w linii okien mamy również wyjście na balkon bądź loggię. Aby dekoracje okienne pasowały i nie wlokły się po ziemi musimy jednak zadbać o ich odpowiednią długość: powinny dotykać podłogi, ale nie kłębić się na niej. Podobnie jak w przypadku poprzedniego rozwiązania, także i tutaj firanka i zasłonka powinny być podobnej długości, szczególnie gdy obejmują także drzwi balkonowe. Wiele gotowych, nowoczesnych i ciekawych wzorów znajdziesz na stronie alena-firany.pl.

 

Jak dobierać kolor i wzory firanek i zasłonek?

Dekoracje okienne mogą być dobrane do aranżacji wnętrza na dwa sposoby: albo jako element dopełniający, albo jako element kontrastujący. W pierwszym przypadku powinniśmy wybrać kolory zbliżone do tych, jakie mają inne elementy wyposażenia, na przykład meble czy dywan. Wzornictwo w takim wypadku również nie może być zbyt krzykliwe, a lepiej jak dopełnia całości wystroju pokoju. Z kolei gdy chcemy uczynić z zasłon i firan element kontrastujący, mamy praktycznie pełną dowolność. Dobrym przykładem może być tutaj sytuacja, gdy do minimalistycznie urządzonego salonu, w którym dominują odcienie szarości i stonowane wzornictwo, dołożymy intensywne w kolorze, bardzo przykuwające uwagę dekoracje na okna. W takiej aranżacji można również zdecydować się na uzupełnienie całości o osłonki na doniczki z kwiatami o zbliżonym kolorze, co dodatkowo podkreśli kontrast.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE