reklama
reklama

Heparyna – właściwości, zastosowanie, skutki uboczne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Heparyna – właściwości, zastosowanie, skutki uboczne - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości W przypadku choroby zakrzepowej żył lekarze zazwyczaj przepisują pacjentom heparynę. Jakie właściwości ma ten lek? Kiedy można go stosować? Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne tego medykamentu? Na te i podobne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
reklama

Heparyna jest lekiem o działaniu zakrzepowym, którego dawkowanie zależy od postaci leku. W aptekach dostępne są zarówno leki wydawane jedynie z przepisu lekarza, jak i leki bez recepty.

Zastosowanie heparyny

Heparyna jest wykorzystywana w medycynie od 1938 roku. To jeden z najlepszych środków przeciwzakrzepowych. Występuje zazwyczaj pod postacią maści, zastrzyków podskórnych i w brzuch, a także wlewów dożylnych. Preparat w mniejszych dawkach jest dostępny bez recepty, pod postacią aerozolu, żelu albo maści. Tabletki z heparyną są stosowane rzadko, głównie ze względu na niską wchłanialność substancji z przewodu pokarmowego. Zastrzyki z heparyną cechują się znacznie wyższą dawką tej substancji. Są dostępne jedynie na receptę. Dożylne wlewy są podawane tylko w warunkach szpitalnych.

Heparyna wykazuje głównie działanie przeciwzakrzepowe, jednakże posiada również inne cenne właściwości. Ma zatem właściwości immunosupresyjne, przeciwwirusowe i obniżające stężenie cholesterolu. Heparyna hamuje krzepnięcie krwi, a także obniża poziom cholesterolu we krwi.

Właściwości heparyny

To lek powszechnie stosowany w leczeniu zakrzepicy sercowej, tętniczej i żylnej ze względu na to, że rozpuszcza skrzepy. Ponadto specyfik ten bywa wykorzystywany w leczeniu łuszczycy, u osób po przeszczepach narządów, przy przetaczaniu krwi i chirurgii sercowo-naczyniowej. Heparynę stosuje się również w leczeniu zawału mięśnia sercowego, u chorych po operacjach ortopedycznych i złamaniach, a także osób, u których niezbędne jest krążenie pozaustrojowe. Heparyna jest też używana przy zabiegach i operacjach u pacjentów z trombofilią, ze względu na duże ryzyko i skłonność do tworzenia się w naczyniach skrzepów.

Skutki uboczne podawania heparyny

Jak w przypadku każdego medykamentu, również po heparynie mogą występować skutki uboczne. Należą do nich m.in.: reakcje alergiczne, wypadanie włosów, martwica skóry. Ponadto u niektórych pacjentów mogą wystąpić np.: krótkotrwały zwiększony poziom enzymów wątrobowych, wylewy podskórne i świąd w miejscu wkłucia oraz nasilona skłonność do krwawień. Podanie heparyny może też skutkować osteoporozą (przy długotrwałej terapii) i małopłytkowością zauważalną w morfologii.

Heparyna – przeciwwskazania

Heparyna to lek, którego nie powinno się podawać u wszystkich pacjentów. Nie należy tego robić zwłaszcza u osób ze skłonnością do krwawień oraz skazą krwotoczną. Ostrożność powinni zachować pacjenci z niewydolnością wątroby, chorobą wrzodową żołądka i jelit oraz cukrzycą. Heparynę mogą stosować kobiety w ciąży, jeśli jest to konieczne a lekarz wyda stosowną zgodę. Co ciekawe, lek ten poprawia ukrwienie macicy, więc może być pomocny u kobiet, u których dochodziło do poronień.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama