Reklama

Efektywna rekuperacja

Opublikowano:
Autor:

Efektywna rekuperacja - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Twardy orzech do zgryzienia dotyczący tej sprawy nie daje Ci spokoju? Wciąż nie wiesz, czy rekuperacja to będzie sprawdzona inwestycja? Czym w ogóle cechuje się to zagadnienie, które jest coraz popularniejsze wśród Polaków? Jak działa rekuperacja w praktyce? Dlaczego warto zdecydować się na nowoczesne systemy tego typu?

Co to jest rekuperacja?

Popularność takich systemów nie jest przypadkowa. Rekuperacja to opcja pozwalająca żyć lepiej, bardziej komfortowo, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze. Ale po kolei. Warto wiedzieć, że efektywna rekuperacja to nowocześnie działająca wentylacja mechaniczna wraz z odzyskiwaniem ciepła. Oczywiście, na początku wszystko musi być właściwie zaprojektowane. Fachowcy powinni zatem dokładnie sprawdzić najważniejsze parametry budynku i zaproponować stosowne rozwiązania itd. Na tej podstawie odbywa się potem montaż. Jeśli wszystko będzie właściwie przemyślane, to oczywiście można liczyć na sprawne, efektywne i zarazem bezawaryjne działanie. Porządna, efektywna rekuperacja ma za zadanie m.in. wymieniać zużyte powietrze na świeże powietrze zewnętrzne. Ma to zaś naprawdę spore znaczenie. Chociażby, jeśli chodzi o funkcjonowanie naszego organizmu. Warto dodać, że powietrze nawiewane do pomieszczeń jest zaś przy okazji oczyszczane z kurzu, smogu, czy wszelkich alergenów. Nie da się zatem ukryć, że to znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą w przenośni i praktyce „oddychać pełną piersią”. Sporo ludzi zastanawia się, jak działa na co dzień wentylacja... Na szczęście wszystko odbywa się tutaj przy odpowiednim komforcie dla domowników. Dodatkowo nie występują żadne straty energii, co byłoby niekorzystne m.in. pod kątem finansowym. Rekuperacja to zatem energooszczędny rodzaj wentylacji, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W końcu Klienci mogą uzyskać świeże, przefiltrowane powietrze. I to wszystko przy zerowych stratach energii.

Jak działa rekuperacja w praktyce?

Systemy tego typu składają się z rozmaitych sprzętów oraz akcesoriów. Na pewno najważniejszy jest tutaj sam rekuperator. To swego rodzaju centrala wentylacyjna. Odpowiada ona za filtrowanie oraz odzyskiwanie zgromadzonego ciepła. Bardzo ważne jest to, że w obrębie opisywanych dzisiaj systemów mamy np. wentylatory, wymienniki ciepła oraz elementy elektroniczne itd. Każda część ma swoje zadania do wykonania. M.in. wentylatory powinny być tak ustawione, by kierunek przepływu powietrza był właściwy. O co chodzi? Jeden kierunek dotyczy przepływu z pomieszczeń na zewnątrz. Chodzi tutaj o tak zwany wyrzut zużytego powietrza. Jak wygląda zaś drugi kierunek? Z zewnątrz do pomieszczeń. Wtedy mówimy o nawiewie powietrza świeżego.

Gdzie odbywa się natomiast odzyskiwanie energii? Jeśli chodzi o ten aspekt, to tutaj najważniejsze znaczenie ma wymiennik ciepła. To bowiem właśnie przez to urządzenie przechodzą dwa strumienie powietrza (nawiewny i wywiewny). W przypadku okresu letniego strumień jest chłodny. Dużą zaletą takich systemów jest uniwersalność i dopasowanie do danej sytuacji. W czasie chłodniejszych dni mamy zatem do czynienia z działaniem, które pozwala zachować odpowiednie temperatury (komfortowe dla każdego z domowników). Co istotne, strumienie powietrza wywiewanego i nawiewanego w żaden sposób się ze sobą nie mieszają. Następuje zaś „mijanka” w niedaleko położonych od siebie kanalikach. Rekuperator odpowiada za tak zwane wyciąganie z budynków zużytego powietrza. Z kolei w jego miejsce pojawia się powietrze świeże, które jest pozyskiwane z zewnątrz.

Rekuperacja: dlaczego warto się zdecydować?

Wiele osób dostrzega tutaj m.in. spore oszczędności. Zastanawiasz się nad zamontowaniem np. wentylacji grawitacyjnej? Niestety, taki sposób ma sporo mankamentów. M.in. chodzi o tracenie dużej ilości nagromadzonego ciepła, co ma szczególne znaczenie w czasie trwania okresu zimowego. Nie dziwi, że sporo osób decyduje się zatem na rekuperację. Obecnie jest wiele firm wykonujących projekty oraz potem montaże. Finalne koszty wcale nie są zatem takie wysokie, jak niektórzy myśleli o tym samym na początku. Warto wspomnieć o odzyskiwaniu energii. Dobrze, sprawnie działający rekuperator wykorzystuje ponownie energię z wywiewanego powietrza. Na skutek tego konkretny dom ma niższe zapotrzebowanie na ciepło itp. Odpowiednio pracujące systemy dbają także o nasze zdrowie. Usuwane są rozmaite drobinki kurzu, smog, alergeny itp. W ten sposób można natomiast zatroszczyć się o lepsze funkcjonowanie własnego organizmu. Ta opcja powinna być szczególnie wzięta pod uwagę przez osoby, które mają rozmaite kłopoty np. z górnymi drogami oddechowymi. Jeśli zdecydujesz się na systemy rekuperacyjne, to będziesz mógł non stop (24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu) oddychać czystym, świeżym powietrzem. Ma to znaczenie także dla jakości snu. Eksperci zaznaczają, że jest wiele osób, które nocą oddychają przez buzię. Przez to wdychają sporo zanieczyszczeń... Niestety, ma to przełożenie na sen oraz na to, że o poranku nie jesteśmy do końca wypoczęci. Warto to zatem zmienić!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE