Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dlaczego dzieci powinny czytać książki? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Pomimo tego, że w przestrzeni społecznej pojawiają się od czasu do czasu zachęty do czytania książek, to wydaje się, że coraz ciężej jest przekonać młodego człowieka do czytania książek.

Technologia w postaci gier, konsol czy nowoczesnych smartfonów wypiera standardowe formy spędzania czasu, jakim kiedyś była literatura. Zmiany nie zmieniają jednak tego, że książki na dzieci mają zbawienny wpływ, ale o tym powiemy sobie więcej w naszym tekście.

Książki rozwijają wyobraźnię u dzieci

Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko było najbystrzejsze, najsprawniejsze i najszybciej się rozwijające z grona rówieśników. Aby tak się stało, trzeba podjąć szereg działań, które do tego doprowadzą. Dlatego też idealnym sposobem do tego jest czytanie książek. Rola rodziców oraz otoczenia jest niemała, ponieważ trzeba zachęcić dziecko do czytania, ale należy zacząć od lekkich książek, które nie będą zbyt trudne w czytaniu, by mogło "złapać bakcyla". Na sam początek mogą być to lekkie bajeczki, a z czasem dziecko samo zacznie poszukiwać ambitniejszej literatury.

Książki mają to do siebie, że uczą kreatywności i sprawiają, że dziecko może uciec od zgiełku panującej technologii. Przez fabułę książki może wejść w inny świat, który być może będzie mu obcy, ale nie dość, że nauczy go skupienia, to w dodatku poprawi kreatywność i wyobraźnię. Dziecko będzie musiało wszystko sobie wyobrazić, żeby móc wejść głębiej w zachowania i sylwetki bohaterów. Właśnie to jest ogromną mocą książek, że dają ogromne pole do wyobraźni, a młody człowiek tego potrzebuje.

Czytające dziecko to recepta na poprawną polszczyznę

Problemy związane z błędami ortograficznymi nie są nowe, jednak nietrudno dostrzec analogii pomiędzy czytaniem a popełnianymi błędami interpunkcyjnymi czy ortograficznymi. Czytanie książek, które niosą za sobą pewne przesłanie jak "Skarb. Rodzina Monet. Tom 1", gdzie fabuła skupia się na więzach rodzinnych, sprawi, że dziecko nie będzie w przyszłości ich tak dużo popełniać, a kto wie, może w przyszłości stanie się mistrzem poprawnej polszczyzny?

Czytanie książek sprawia, że dziecko również poprawia umiejętności czytania, a recytowanie na głos sprawia, że może poprawić swoje umiejętności oratorskie oraz popracować nad dykcją czy artykulacją głosu. Warto więc zaznaczyć, że czytanie książek nie jest czynnością samą w sobie, którą wykonujemy bezrefleksyjnie, tylko jest to szansa na rozwój młodego człowieka. Z pewnością to zaprocentuje w przyszłości, ale bardzo ważna jest systematyczność, aby dziecko chciało i czytało książki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy