1. Stres i przemęczenie
Napięciowy ból głowy jest najczęściej spotykany. Wyróżnia go uczucie ucisku, które przywodzi na myśl ciasną opaskę. Dolegliwości często są wywołane przez stres, niewyspanie lub nadmierne napięcie mięśni karku. Zazwyczaj ból jest łagodny lub umiarkowany. W zniwelowaniu go może pomóc relaks, sen, delikatny masaż lub ciepły okład. Jeżeli jest taka potrzeba, można zastosować środki bez recepty. Są dostępne m.in. w ofercie Apteki dla Rodziny.
2. Migrena, czyli więcej niż ból
Migrena to choroba neurologiczna. Cechuje ją silny i pulsujący ból, najczęściej jednostronny. Atak migreny może trwać od kilku godzin do kilku dni. Nierzadko towarzyszą mu nudności, nadwrażliwość na bodźce, a nawet zaburzenia widzenia. Przyczyny problemu są złożone – odpowiedzialne mogą być hormony, stres, dieta bądź niedobór snu. Nawracające napady są wskazaniem do konsultacji z neurologiem.
3. Odwodnienie i głód
Organizm bardzo szybko reaguje na brak odpowiedniego nawodnienia. Jednym z pierwszych objawów odwodnienia jest właśnie ból głowy. Najczęściej jest tępy i rozlany, trudny do precyzyjnego zlokalizowania. Bólem mogą skutkować także zbyt długie przerwy między posiłkami, zwłaszcza u osób wrażliwych na spadki cukru we krwi.
4. Choroby zatok
Ból głowy związany z zapaleniem zatok zazwyczaj jest zlokalizowany w okolicy czoła, nosa i policzków. Przeważnie nasila się przy pochylaniu i naciśnięciu któregoś z wymienionych obszarów. Chorobie może towarzyszyć uczucie zatkania nosa bądź gorączka. Nawracające bóle zatok warto skonsultować z laryngologiem.
5. Zmęczenie oczu
Długotrwałe wpatrywanie się w komputer, telefon czy książkę może doprowadzić do bólu głowy. Taki ból najczęściej pojawia się po kilku godzinach pracy i umiejscawia się w okolicy czoła lub oczu. Ryzyko wystąpienia dolegliwości jest większe, jeżeli mamy nieskorygowaną wadę wzroku. Rozwiązaniem jest wykonanie badania okulistycznego, noszenie odpowiednich okularów korekcyjnych i robienie regularnych przerw od ekranu.
6. Zmiany pogody
Niektóre osoby są szczególnie wrażliwe na zmiany ciśnienia atmosferycznego. Mogą reagować bólem głowy na silny wiatr, zbliżającą się burzę czy nagły upał. Dolegliwościom nierzadko towarzyszy rozdrażnienie i wzmożona senność. Nie ma na to lekarstwa, dlatego warto w tym czasie po prostu o siebie zadbać i odpocząć, jeżeli mamy taką możliwość.
7. Nadciśnienie tętnicze
Silny, pulsujący ból głowy, zwłaszcza tuż po wstaniu, może być objawem nieleczonego nadciśnienia. Dodatkowymi symptomami bywają zaburzenia widzenia, zawroty głowy i szumy uszne. Wysokie ciśnienie krwi to poważny problem, który nie powinien być lekceważony. Niezbędna jest konsultacja z lekarzem i regularne pomiary ciśnienia.
8. Nadmiar kawy lub… jej brak
Kofeina może zarówno łagodzić ból głowy, jak i go wywoływać. Jest naturalnym stymulantem i rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu może złagodzić dyskomfort. Jednak spożyta w nadmiarze może mieć odwrotny efekt i doprowadzić do pogorszenia samopoczucia. A co gdy ból pojawia się w dniu, w którym nie mieliśmy czasu na poranną kawę? Wówczas wynika to nadmiernego przyzwyczajenia organizmu do kofeiny i jej nagłego odstawienia.
9. Zatrucie alkoholem
Ból głowy po spożyciu alkoholu, czyli popularny kac, to wynik głównie odwodnienia, ponieważ napoje wyskokowe wzmagają wydalanie wody. Co więcej, alkohol jest metabolizowany do toksycznego aldehydu octowego, który może powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka, nudności i ogólne złe samopoczucie.