reklama
reklama

DIY z drewna: Jakich narzędzi potrzebujesz?

Opublikowano:
Autor:

DIY z drewna: Jakich narzędzi potrzebujesz? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Drewno to jeden z najczęściej wybieranych materiałów do majsterkowania ze względu na łatwość obróbki, odporność na oddziaływanie różnych czynników zewnętrznych i brak problemu z dostępnością. Poza tym surowiec jest ekologiczny i elegancko się prezentuje. Zamierzasz realizować własne projekty z drewna? Sprawdź, jakie narzędzia ułatwią Ci pracę.
reklama

Ręczna piła

Za najważniejszy przyrząd w warsztacie stolarskim uznaje się piłę. W przypadku majsterkowiczów na początek dobrze sprawdzi się model ręczny, do wyboru jest kilka rodzajów:

       Płatnica – często nazywa się ją też wzdłużnicą, wykorzystuje się ją do cięcia drewna wzdłuż włókien.

       Grzbietnica – znajduje zastosowanie przy precyzyjnych cięciach. Jej cechą wyróżniającą jest wzmocnienie brzeszczotu (grzbietu ostrza), nie jest to jednak odpowiednie narzędzie do wykonywania głębokich cięć.

       Poprzecznica – jak sama nazwa wskazuje, służy do cięcia drewna w poprzek włókien.

       Piła japońska – ma cienkie i lekkie ostrze, które jest gładsze w porównaniu do pozostałych narzędzi ręcznych. Tnie ona materiał tylko w momencie, kiedy pociągamy ją do siebie.

Strug

Strug to przyrząd, za pomocą którego możemy bez trudu wygładzić drewno, usunąć zniszczoną warstwę, zaokrąglić krawędzie oraz zrobić wyżłobienia. Dostępne są zarówno modele ręczne, jak i elektryczne. Te należące do drugiej grupy są uznawane za bardziej praktyczne, dlatego chętnie używają ich profesjonaliści. Strug, zwłaszcza elektryczny, pozwala na precyzyjne skrócenie drewnianych elementów, nawet o kilka milimetrów. Jest on bardzo przydatny m.in. podczas budowy mebli.

Dłuto

Jeśli projekty DIY uwzględniają zrobienie w drewnie otworów o nieregularnym kształcie lub rowków, konieczne będzie wykorzystanie do tego dłuta. Znajduje ono zastosowanie także podczas tworzenia złącz ciesielskich. Metalowa, robocza część przyrządu (nazywana brzeszczotem), może mieć prostokątny, trapezowy lub łukowy przekrój, a jego szerokość przeważnie mieści się w zakresie 4 – 40 mm. Do prawidłowego użycia dłuta potrzebujemy dodatkowo młotka, którym będziemy uderzać w jego rękojeść.

Imadło

Żeby podczas obróbki drewna możliwe było zachowanie precyzji, należy unieruchomić je na stanowisku roboczym. Do tego przydadzą się imadła, które stabilizują elementy w czasie cięcia, szlifowania, wiercenia i innych prac. Pozwalają one także na przyciśnięcie do siebie elementów na czas wiązania umieszczonego pomiędzy nimi kleju. Alternatywą dla tego typu przyrządów mogą być ściski i szczypce stolarskie.

 

Frezarka

Frezarka służy do precyzyjnego kształtowania płaskich elementów wykonanych z drewna. Pozwala ona na zrobienie wpustów, rowków, wrębów, a także wycięcie reliefów i zaokrąglenie rantów. Tego typu sprzęt przydaje się zarówno w warsztacie majsterkowicza, jak i zakładzie stolarskim. Szczególnie dużą popularnością cieszą się urządzenia górnowrzecionowe, których wrzeciono jest umieszczone nad blatem. Są one uznawane za łatwe w obsłudze i praktyczne, nadają się nawet dla osób początkujących. Jak znaleźć właściwą frezarkę, która rzeczywiście ułatwi obróbkę drewna? Cenne wskazówki znajdują się na stronie https://kacikmajsterkowicza.com/.

Wiertarko-wkrętarka

W większości projektów 'zrób to sam' niezbędną czynnością jest wywiercenie w drewnie otworów, a później połączenie ze sobą poszczególnych elementów za pomocą śrub. Zrobienie tego stanie się łatwiejsze, jeśli kupimy wiertarko-wkrętarkę. Jak sama nazwa wskazuje, takie urządzenie umożliwia zarówno wykonanie otworów o odpowiedniej średnicy (wystarczy dobrać dobre wiertło), jak i wkręcenie śrub, bez zbędnego wysiłku. Do wyboru mamy sprzęty zasilane sieciowo, a także akumulatorowo, więc możemy wybrać model dobrze dostosowany do indywidualnych potrzeb. Mając wiertarko-wkrętarkę, możemy wykorzystywać ją również do innych prac, przykładowo mocowania mebli na ścianie czy zawieszania obrazów.

Szlifierka

Co prawda małe drewniane elementy możemy wygładzić za pomocą kilku arkuszy papieru ściernego (różniących się gradacją), jednak w przypadku większych mebli może to być czasochłonne. Jeśli chcemy zrealizować bardziej skomplikowany projekt, warto zaopatrzyć się w szlifierkę, która umożliwi szybkie wygładzenie dużej powierzchni. Do obróbki elementów z trudno dostępnymi miejscami polecany jest sprzęt oscylacyjny typu delta, wyposażony w niewielką stopę. Podczas szlifowania wklęsłych i wypukłych powierzchni lepiej sprawdza się urządzenie mimośrodowe, a do wygładzania dużych elementów należy wykorzystywać szlifierkę taśmową.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama