Reklama

Czym właściwie są klapy dymowe i inne systemy przeciwpożarowe

Opublikowano:
Autor:

Czym właściwie są klapy dymowe i inne systemy przeciwpożarowe - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Klapy dymowe służą wypuszczeniu szkodliwego dymu lub też gazów z miejsc objętych pożarem. Odpowiednia wentylacja takich miejsc pozwala na odprowadzenie ogromu ciepła i toksyn. Są podstawą systemów przeciwpożarowych i zawsze należy skrupulatnie podejść do ich wyboru, aby zawsze zapewnić najlepszą ochronę każdego budynku mieszkalnego, magazynu czy hali produkcyjnej. Producenci oferują wiele rodzajów klap o takich funkcjach, przez co wybór jest ogromny. Niemniej jednak zawsze należy czerpać rozwiązania tylko od profesjonalistów. Tylko to może zagwarantować najwyższą jakość i, co za tym idzie, protekcję. Jak wiemy, podczas pożaru gazy unoszą się na samą górę, przez co odprowadzenie ich zapewnia skuteczne obniżenie temperatury.

Jakie można wymienić systemy przeciwpożarowe? Aktywna i pasywna protekcja

Celem systemów przeciwpożarowych jest oczywiście zapobiegnięcie rozprzestrzeniania się pożaru. Podstawowe systemy PPOŻ są wyposażone w tak zwaną centralę sterującą. Podłączone są do niej wszelkie środki alarmujące, czyli detektory pożaru, ale także zbiorniki gaśnicze. W zasadzie wyróżnić można kilka typów systemów. Podzielenie ich na systemy aktywne i bierne wskazuje na to, które z nich wymagają aktywacji przez człowieka, a które włączają się same przez się. Idąc od końca, zabezpieczenia bierne to między innymi wszelkie zabudowy przeciwogniowe, przegrody czy też ściany i drzwi o wysokiej odporności na ogień. Zabezpieczenia aktywne z kolei to na przykład instalacje sygnalizacji pożaru, systemy hydrantowe, czy właśnie klapy dymowe. Automatyczne uruchomienie klap jest niezwykle wygodne i doskonale podnosi bezpieczeństwo wszystkich będących w opresji pożaru. Warto zwrócić uwagę na to, aby klapa dymowa była dobrze skoordynowana z innymi systemami przeciwpożarowymi. Profesjonalny sprzęt zapewni z całą pewnością firma OWD TECH, która znana jest z najwyższej jakości produktów oraz usług.

Inne systemy ochrony i ich zalety. Krótkie vademecum wiedzy

Systemy przeciwpożarowe można mnożyć i mnożyć. Funkcjonalnych rodzajów jest bowiem naprawdę dużo. Systemy gaszenia wodą sprawdzają się we wszystkich obiektach, w których szanse na szybkie rozprzestrzenienie się ognia są wysokie. To popularne rozwiązanie. Aktywują się przez pęknięcie specjalnej ampułki z cieczą, która rozszerza się pod wpływem temperatury. Tym sposobem odblokowuje się dysza. Inny systemem jest gaszenie mgłą wodną. To spora innowacja i w zasadzie wyobrazić możemy sobie chłodzenie nie poprzez strugi deszczu, ale właśnie drobne cząsteczki wody. To całkiem nowy, lecz skuteczny sposób. Niewątpliwy plus stanowi brak możliwości zalania pomieszczenia. Kolejnym systemem jest gaszenie pianą, którego cel to odcięcie źródła pożaru od dopływu tlenu. Bardzo przypominają one systemy wodne, ponieważ sposób działania jest podobny, jednakże zaimplementowany koncentrat pianotwórczy wprowadza istotną różnicę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE