Czym jest kawa alternatywna i jakich akcesoriów potrzebujemy do jej przygotowania?

Opublikowano:
Autor:

Czym jest kawa alternatywna i jakich akcesoriów potrzebujemy do jej przygotowania? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Z kawą alternatywną można spotkać się coraz częściej. Czym jest zatem ten specyfik i jakie akcesoria będą potrzebne do tego, aby prawidłowo przygotować taką kawę? Wbrew pozorom okazuje się, że przygotowanie kawy bez drogiego ekspresu staje się możliwe.

Kawa alternatywna

Kawa alternatywna może dość dziwnie brzmieć. Czym tak naprawdę jest? Otóż jest to tak naprawdę zwykła kawa, którą przygotować można w domu. Jednak do jej sporządzenia nie trzeba posiadać specjalnych ekspresów, które czasami kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Co więcej, kawa tak smakuje tak samo dobrze, jak ta zakupiona w restauracji, a może nawet lepiej. Wydawać by się mogło, że dobry ekspres do kawy powinien znaleźć się w każdym domu. Jednak jest to błędne myślenie. Sprzęt ten jest dość drogi, dlatego też nie każdy może pozwolić sobie na jego zakup. Okazuje się jednak, że dobrą kawę można przyrządzić, nie posiadają ekspresu. Warto tylko znać kilka metod parzenia kawy, które mogą sprawić, że ten przysmak stanie się jeszcze lepszy.

Drip (dripper)

Co można rozumieć przez to określenie? Otóż jest to zwrot z języka angielskiego, który dosłownie oznacza przelewanie. I właśnie na tym polega ta metoda parzenia kawy, a dokładniej mówiąc na jej przelewaniu. Sposób ten sprawia, że kawa ma głęboki smak i zdecydowanie wyrazistszy zapach. Do jej przygotowania konieczny będzie tak zwany dripper. Nie jest to drogie urządzenie. Dodatkowo można go zakupić na wielu stronach internetowych czy w stacjonarnych sklepach z wyposażeniem kuchni. Dripper może być zarówno porcelanowy, jak i plastikowy. Należy włożyć do niego papierowy filtr. Warto go wcześniej przepłukać wodą, aby przygotowana kawa nie zawierała posmaku papieru. Do driperra należy wlać troszkę wrzątku, gdyż pozwoli on na utrzymanie stałej temperatury napoju. Kolejnym krokiem jest przygotowanie kawy. Warto tutaj zaznaczyć, że ziarna kawy powinny być średnio zmielone. Takie można zakupić w większości palarni kawy. Ile kawy należy użyć? Otóż specjaliści radzą, aby na 100 ml wody wykorzystać około 6 gram kawy. Kawę zalewa się najpierw 50 ml wody i czeka około 30 sekund. Po tej chwili, resztę wody wlewa się do do filtra kolistymi ruchami.

Aeropress

Kolejny sposób parzenia kawy wymaga wykorzystania urządzenia o nazwie aeropress. Jest to stosunkowo młoda metoda przygotowywania tego trunku. Urządzenie to tak naprawdę wyglądem przypomina dość popularną kawiarkę, jednak posiada na dnie cylinder, który stawiany jest na kubku. Jest on zakończony sitkiem. Następnie należy wsypać do niego średnio zmieloną kawę i zalać gorącą wodą. Kolejnym krokiem jest dociśnięcie cylindra, który znajduje się na górze urządzenia. To urządzenie jest naprawdę praktyczne, gdyż ma niewielkie rozmiary. Można tym samym zabrać go ze sobą na wyprawę czy do pracy.

Kawa speciality

Czym jest zatem kawa sepciality? Określana jest ona obecnie jako kawa najwyższej jakości. Ten fachowy zwrot został pierwszy raz użyty w 1974 roku przez Ernę Knutsen. Miał on określać specjalne gatunki kaw, które rosną tylko w określonym mikroklimacie i charakteryzują się najwyższą jakością. Oczywiście o tym, czy dana kawa może być nazywana tych określeniem decyduje stowarzyszenie plantatorów i producentów kaw.

Sposób parzenia kawy decyduje o tym, jaki będzie jej końcowy smak. Dla prawdziwych smakoszy tego trunku ważne jest wydobycie z ziaren kawy jej aromatu i głębokiego smaku. Oczywiście oprócz niezbędnych urządzeń do parzenia kawy, warto pamiętać o tym, że ziarna kawy powinny być świeżo palone. Tylko dzięki takim produktom możliwe jest przygotowanie pysznej kawy. Nie trzeba bowiem posiadać drogiego ekspresu, aby cieszyć się jej smakiem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE