Umowa ubezpieczeniowa obowiązuje przez okres 12 miesięcy. Oznacza to, że zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego można dokonać mniej więcej w tym czasie – przed automatycznym przedłużeniem polisy. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki.
Kiedy można zmienić ubezpieczyciela?
Zmiana ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej możliwa jest tylko w kilku konkretnych przypadkach.
- Wypowiedzenie umowy OC zawartej na odległość
Aby było to możliwe, należy złożyć wypowiedzenie umowy – w terminie nie późniejszym niż 30 dni od momentu zakupu polisy.
- Zmiana ubezpieczyciela po zakupie auta
W przypadku zakupu auta z polisą, jest to możliwe – wypowiedzenie umowy OC można złożyć w dowolnym momencie.
Zmiana ubezpieczyciela – dlaczego warto?
Chociaż istnieje wiele powodów, dla których warto zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, na pierwszy plan wysuwa się jedna przyczyna. Mowa o kosztach polisy OC.
Warto bowiem pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe proponują bardzo zróżnicowane ceny – w zależności od szacowanego ryzyka. W zależności od wewnętrznej polityki ubezpieczyciela konkretne czynniki mogą wpływać na to ryzyko w różnym stopniu. To główny powód tak ogromnych różnic cenowych. Jeżeli więc zależy ci na opłacaniu najtańszego OC, zmiana ubezpieczyciela może okazać się dobrym pomysłem. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Kolejnym argumentem, który może przekonać do zmiany ubezpieczyciela jest chęć skorzystania z oferty firmy rozliczającej się w ramach systemu BLS (Bezpośredniej Likwidacji Szkód). Dzięki temu, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego spowodowane z winy innego kierowcy, ty – jako poszkodowany – będziesz mógł załatwić wszystkie formalności w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym.
O czym pamiętać przy zmianie ubezpieczyciela?
Pamiętaj, że zmiana ubezpieczyciela nie zwalnia cię z utrzymania ciągłości ubezpieczeniowej. Jeśli więc wypowiadasz umowę z konkretną datą, od tego samego dnia musi zacząć obowiązywać nowa polisa. W przeciwnym razie narażasz się na karę finansową nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Aby mieć pewność, że nowe ubezpieczenie jest faktycznie najkorzystniejsze dla ciebie, warto skorzystać z kalkulatora OC. Jego działanie i przykładowe oferty zostały dokładnie przedstawione w artykule pod adresem https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc. Warto się z nim zapoznać, aby dowiedzieć się, ile można zaoszczędzić przy wyborze najtańszego ubezpieczyciela.