Czy warto zmienić ubezpieczyciela samochodu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy warto zmienić ubezpieczyciela samochodu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Do tej pory korzystałeś z oferty tylko jednego towarzystwa ubezpieczeniowego i chcesz dokonać zmiany? Masz taką możliwość, ale wyłącznie w konkretnych przypadkach. Dowiedz się, kiedy możesz zmienić ubezpieczyciela i sprawdź, dlaczego warto się na to zdecydować.

Umowa ubezpieczeniowa obowiązuje przez okres 12 miesięcy. Oznacza to, że zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego można dokonać mniej więcej w tym czasie – przed automatycznym przedłużeniem polisy. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki.

Kiedy można zmienić ubezpieczyciela?

Zmiana ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej możliwa jest tylko w kilku konkretnych przypadkach.

  • Wypowiedzenie umowy OC zawartej na odległość
Coraz więcej osób decyduje się na zawarcie umowy z ubezpieczycielem przez internet lub telefonicznie. Jeśli po pewnym czasie okaże się, że warunki nie do końca ci odpowiadają, możesz dokonać zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego.

Aby było to możliwe, należy złożyć wypowiedzenie umowy – w terminie nie późniejszym niż 30 dni od momentu zakupu polisy.

  • Zmiana ubezpieczyciela po zakupie auta
Osoby decydujące się na zakup auta używanego często otrzymują jeszcze polisę OC. Wielu kupujących decyduje się z niej skorzystać, ale niektórzy wolą zmienić ubezpieczyciela.

W przypadku zakupu auta z polisą, jest to możliwe – wypowiedzenie umowy OC można złożyć w dowolnym momencie.

Zmiana ubezpieczyciela – dlaczego warto?

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których warto zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, na pierwszy plan wysuwa się jedna przyczyna. Mowa o kosztach polisy OC.

Warto bowiem pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe proponują bardzo zróżnicowane ceny – w zależności od szacowanego ryzyka. W zależności od wewnętrznej polityki ubezpieczyciela konkretne czynniki mogą wpływać na to ryzyko w różnym stopniu. To główny powód tak ogromnych różnic cenowych. Jeżeli więc zależy ci na opłacaniu najtańszego OC, zmiana ubezpieczyciela może okazać się dobrym pomysłem. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Kolejnym argumentem, który może przekonać do zmiany ubezpieczyciela jest chęć skorzystania z oferty firmy rozliczającej się w ramach systemu BLS (Bezpośredniej Likwidacji Szkód). Dzięki temu, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego spowodowane z winy innego kierowcy, ty – jako poszkodowany – będziesz mógł załatwić wszystkie formalności w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym.

O czym pamiętać przy zmianie ubezpieczyciela?

Pamiętaj, że zmiana ubezpieczyciela nie zwalnia cię z utrzymania ciągłości ubezpieczeniowej. Jeśli więc wypowiadasz umowę z konkretną datą, od tego samego dnia musi zacząć obowiązywać nowa polisa. W przeciwnym razie narażasz się na karę finansową nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Aby mieć pewność, że nowe ubezpieczenie jest faktycznie najkorzystniejsze dla ciebie, warto skorzystać z kalkulatora OC. Jego działanie i przykładowe oferty zostały dokładnie przedstawione w artykule pod adresem https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc. Warto się z nim zapoznać, aby dowiedzieć się, ile można zaoszczędzić przy wyborze najtańszego ubezpieczyciela.



 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE