Postęp technologiczny miał swój wpływ również na działalność firm zajmujących się branżą metalową, a konkretnie na możliwość unowocześnienia parku maszynowego tak, aby obróbka CNC zastąpiła konwencjonalną obróbkę skrawaniem. Wykorzystując możliwości obrabiarek CNC, firmy z branży metalowej ograniczają koszty produkcji, straty materiału, a nawet te generowane przez pracownika, co w aktualnej sytuacji gospodarczej jest wyjątkowo oczekiwane i ma wpływ na ostateczną cenę usługi. Maszyny CNC umożliwiają przejście z manualnej produkcji na w pełni zautomatyzowaną, dzięki czemu zwiększają szybkość produkcji detali, a przez to wydajność i opłacalność całego procesu. To oczywiście nie jedyne zalety wynikające z przejścia na obrabiarki programowane komputerowo. Należy pamiętać o tym, że jednorazowe napisanie programu zgodnie z wytycznymi danego detalu, umożliwia produkcję seryjną, przy zachowaniu precyzyjnej powtarzalności wymiarów i wymaganych tolerancji, co wcześniej było praktycznie niemożliwe do uzyskania na obrabiarkach konwencjonalnych.
Na czym dokładnie polega obróbka CNC?
Proces technologiczny oparty o obrabiarki CNC składa się z kilku etapów i to niezależnie czy świadczy się usługi frezowania CNC czy usługi tokarskie. Po pierwsze zamówiony detal zostaje przepisany z dokumentacji przygotowanej przez zleceniodawcę w formie cyfrowego modelu w programie CAD. Następnie projekt ten przy pomocy oprogramowania CAM zostaje przetworzony w taki sposób, aby był zrozumiały i widoczny dla maszyny CNC. Program ten planuje drogę narzędzia tnącego aż do uzyskania wymaganej geometrii zamówionego detalu. Po tym następuje konwersja na kod programu, którego zadaniem jest opisanie kolejności i parametrów ruchów osi obrabiarki CNC. Końcowym etapem jest wykonanie detalu zgodnie z założonym projektem i planem pracy maszyny. Oznacza to w praktyce, że maszyna CNC wykonuje skrawanie wybranego materiału wg wczytanego wcześniej programu CAM, zgodnego z projektem zapisanym początkowo w CAD.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.