Reklama

Co to jest małe AGD?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co to jest małe AGD? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Każdy z nas przynajmniej kilka razy dziennie korzysta z rozmaitych sprzętów AGD. To właśnie dzięki nim możliwe jest wykonywanie większości obowiązków domowych.

Oprócz dużych urządzeń, które są niezbędne w każdym domu, dostępne są też drobne sprzęty. Sprawdzamy, co to jest małe AGD i do czego można je wykorzystać.

Co to „AGD”?

Najpierw powinniśmy odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest AGD. Otóż skrót AGD oznacza „artykuły gospodarstwa domowego”, a więc urządzenia, które wykorzystywane są w domowych warunkach. Ich zadaniem jest przyspieszenie i ułatwienie codziennych obowiązków domowych, takich jak pranie, zmywanie, gotowanie czy sprzątanie. W każdym domu znajduje się od kilkunastu do kilkudziesięciu sprzętów AGD.

Urządzenia AGD różnią się między sobą pod wieloma względami. Ze względu na rodzaj montażu, możemy wyróżnić:

 • Sprzęty AGD wolnostojące – są wszystkie urządzenia AGD, które ustawia się niezależnie od wyposażenia domowego.
 • Sprzęty AGD do zabudowy – takie urządzenia nie mogą stać samodzielnie, ponieważ wymagają umieszczenia w specjalnej zabudowie meblowej. Tego typu urządzenia AGD cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ pozwalają stworzyć spójny wystrój pomieszczenia.

Na grafice powyżej: Przykładowe kategorie małego AGD dostępne w sklepie maxelektro.pl

Co to jest małe AGD?

Poza podziałem na sprzęty AGD wolnostojące i do zabudowy wyróżnia się również duże i małe sprzęty AGD. Do dużych urządzeń zaliczamy m.in. lodówki, kuchenki wolnostojące, płyty grzewcze, zmywarki, piekarniki, pralki czy suszarki bębnowe do ubrań. Z kolei małe AGD, to wszystkie urządzenia, które cechują się kompaktowymi rozmiarami, dzięki czemu można je schować w szafce kuchennej, szufladzie albo ukryć w szafie. Poza tym małe sprzęty AGD można łatwo przenosić, a korzysta się z nich głównie na stole, blacie lub inne platformie. Jeśli chodzi o zasilanie, to większość drobnych urządzeń zasilanych jest energią elektryczną, ale dostępne są też sprzęty działające na baterie lub akumulatory.

Małe AGD – kategorie

Małe urządzenia AGD są wykorzystywane w różnych sferach życia domowego. Z tego względu można je podzielić na kilka kategorii – drobne AGD do kuchni, drobne AGD do higieny i pielęgnacji, małe AGD do domu, oświetlenie.

Mały sprzęt AGD do kuchni

Jak sama nazwa wskazuje, mały sprzęt AGD do kuchni, to wszystkie kompaktowe urządzenia, które wykorzystujemy w kuchni. Ze względu na zastosowanie, możemy je jeszcze podzielić na:

 • Małe sprzęty AGD do gotowania i przyrządzania posiłków – to m.in. blender, mikser, robot kuchenny, opiekacz, toster, frytkownica, krajalnica, zgrzewarka próżniowa, a nawet waga kuchenna.
 • Małe sprzęty AGD do kawy i napojów – do tej kategorii możemy zaliczyć m.in. ekspres do kawy przelewowy, kolbowy, automatyczny i kapsułkowy, czajnik elektryczny, saturator wody, dzbanek filtrujący, spieniacz do mleka czy też kawiarkę.

Na grafice powyżej: Ekspres ciśnieniowy Siemens TI 924301RW dostępny w sprzedaży online w sklepie maxelektro.pl

Małe AGD od higieny i pielęgnacji

Do małego sprzętu AGD należy też zaliczyć różne akcesoria do łazienki, które pomagają nam w codziennej pielęgnacji i dbaniu o zdrowie. Znajdziemy tu przede wszystkim:

 • Urządzenia do włosów – suszarki, prostownice, lokówki, karbownice, falownice, lokówko-suszarki i inne.
 • Urządzenie do pielęgnacji ciała – depilatory, golarki męskie, golarki do ciała, trymery, maszynki do strzyżenia włosów, myjki soniczne do twarzy czy masażery.
 • Urządzenia do higieny – szczoteczki do zębów, irygatory do zębów.
 • Urządzenia pomagające zadba o zdrowie – termometry, ciśnieniomierze, pulsometry, pulsoksymetry, inhalatory, wagi łazienkowe i inne.

Na grafice powyżej: Depilator IPL Braun PL5115 dostępny w sprzedaży online w sklepie maxelektro.pl

Drobne AGD do domu

Z kolei małe AGD domu to urządzenia, które wykorzystywane są w codziennych pracach domowych, nie tylko w kuchni, lecz także w łazience, salonie czy w przedpokoju. Możemy je podzielić na następujące kategorie:

 • Mały sprzęt AGD do sprzątania – w tej kategorii znajdziemy wszystkie małe urządzenia AGD, które wykorzystywane są do sprzątania, w tym odkurzania, mycia podłóg i innych powierzchni czy mycia okien. Są to m.in. odkurzacze, myjki do okien, mopy, parownice i szczotki do czyszczenia.
 • Urządzenia do suszenia i prasowania – to oczywiście rozkładane suszarki do ubrań, żelazka, generatory pary, stacje prasowania i parownice do ubrań. W tej kategorii często pojawiają się też maszyny do szycia.
 • Uzdatniacze powietrza – to wszystkie urządzenia, które pomogą nam zadbać o jakość powietrza w domu. Zaliczamy do nich m.in.: oczyszczacze, nawilżacze i osuszacze powietrza, a także jonizatory powietrza, wentylatory stojące i biurkowe.
 • Sprzęty zapewniające komfort cieplny – to przede wszystkim grzejniki (ceramiczne, olejowe, konwektorowe, gazowe) i farelki.

Oświetlenie i oprawy oświetleniowe

Do kategorii małego AGD zalicza się również oświetlenie i oprawy oświetleniowe, a więc różnego rodzaju lampy (wiszące, sufitowe, stojące, biurkowe, kinkiety, spoty, plafony), lampy ogrodowe, inteligentne oświetlenie, a także żarówki.

Na grafice powyżej: Lampa sufitowa Zuma Line C0506-06A-B5AC QUASAR dostępna w sprzedaży online w sklepie maxelektro.pl

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł, udzielił wystarczającej odpowiedzi na pytanie „co to jest małe AGD”. Te niezwykle przydatne urządzenia powinny znaleźć się w każdym domu, ponieważ nie tylko ułatwiają i przyspieszają wykonywanie obowiązków, lecz także sprawiają, że prace domowe stają się znacznie przyjemniejsze. Małe urządzenia AGD ze wszystkich kategorii – zarówno do kuchni, do sprzątania, jak i higieny oraz pielęgnacji ciała można kupić w sklepie internetowym MaxElektro.pl.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE