Reklama

Reklama

Co to jest druk cyfrowy?

Opublikowano:
Autor:

Co to jest druk cyfrowy? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Z druku cyfrowego korzysta większość spośród drukarni internetowych i stacjonarnych. Jest to sposób wydruku, którego narzędziami są elektrofotograficzne narzędzia. Do tego typu maszyn, przesyła się pliki za pomocą komputera. Dzięki czemu, klienci wybranej drukarni, mogą je dostarczyć na przykład na płycie CD, pendrive'ach czy też przesłać za pośrednictwem internetu. Po wieloma względami druk cyfrowy, może przypominać druk laserowy, ale powstające za jego sprawą wydruki, mają znacznie lepszą jakość. Podłoże w przypadku druku cyfrowego, nie ma również tylko jednej gramatury.

Reklama

W czasie druku cyfrowego https://webadruk.pl/produkty, dochodzi do naświetlania wałka. Później obraz zostaje przeniesiony z niego na odpowiedni nośnik, którym będzie chociażby papier, tworzywo sztuczne czy folia. Czasami do drukowania, używa się cienkiej warstwy PVC. Jednakże nośnik, na którym powstaje wydruk, musi być zawsze właściwie giętki, ponieważ w przeciwnym razie, mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia wałka. Z technologii tej, korzystają nie tylko prywatne osoby, ale też i pracownicy wielkich korporacji, którzy drukują dzięki niej reklamowe materiały.

Druk cyfrowy - stosowane metody

Druk laserowy (elektrograficzny)

Druk laserowy, jest obecnie jedną spośród najbardziej powszechnych metod cyfrowego druku. Opiera się ona na tym, iż kontroler wydruku przerabia wejściowe dane w rozseparowany zestaw odpowiednich danych na temat drukowanego obrazu - jest to tak zwana ramka.

Tak przygotowane informacje o druku trafiają do maszyny drukarskiej, która moduluje wiązkę laserową naświetlającą kręcący się fotoreceptor (cylinder) pokryty materiałem światłoczułym. Naświetlenie fotoreceptora powoduje powstanie elektrostatycznego utajonego obrazu. Toner pod postacią barwiącego proszku wymieszany z nośnikiem, który jest ferromagnetykiem, zostaje zbliżony do fotoreceptora, a później przyklejany jest do niego w tych obszarach, w których to cylinder był naświetlony laserową wiązką. Później proszek o właściwościach barwiących, jest przenoszony z cylindra na powierzchnię zadrukowaną i zostaje z nią termicznie zespolony.

Druk magnetograficzny

Magnetografia jest techniką wydruku, która opiera się na wytwarzaniu obrazów przy pomocy siatki elektrycznych obwodów umieszczonych na cylindrze, które odpowiadają za generowanie pola magnetycznego. Wyemitowane w ten sposób pole sprawi, iż ferromagnetyczny proszek stworzy obraz na miejscu działania siły pola.

Druk natryskowy

Technologia wydruku natryskowego, jest niezwykle popularną techniką cyfrową, którą stosuje się na wielkoformatowych maszynach. Wśród rodzajów druku natryskowego, wymienić możemy: druk barwnikowy, pigmentowy, ekosolwentowy, solwentowy, czy też lateksowy.

Jakie są zalety druku cyfrowego?

Największą spośród zalet wydruku cyfrowego https://webadruk.pl/, stanowi szybkość. Przedprodukcyjna faza, trwa zwykle wyłącznie chwilkę, jako iż nie wymaga ona bardzo skomplikowanych przygotowań, które są niezbędne w wypadku tradycyjnych drukarskich maszyn, a i sam produkcyjny etap nie zabiera nazbyt wiele czasu, gdyż wybrane drukarki mogą pracować nawet z szybkością 71 stron na minutę. Zamówienia niskonakładowe, można więc zrealizować praktycznie od razu, zaś większe w przeciągu paru godzin. Dzięki czemu, druk cyfrowy generuje raczej niskie koszty, gwarantując nam jednakże najwyższą jakość wydruku, nie tylko czarno-białego, ale również kolorowego. Z uwagi na to, iż wydruki gotowe nie potrzebują czasu dodatkowego na poczet wyschnięcia, mogą być od ręki poddawane introligatorskiej obróbce, przykładowo powlekaniu wybiórczym lakierem czy bigowaniu. Poza tym, wydruki cyfrowe mają także tę zaletę, iż można personalizować pojedyncze egzemplarze, czyli zamieścić na każdym spośród nich indywidualne informacje, co jest bardzo przydatne choćby podczas wydruku etykiet zawierających seryjne numery.

Druk cyfrowy - jakie może być jego zastosowanie?

Wydruki cyfrowe znajdują zastosowanie przede wszystkim podczas produkowania akcydensów, czyli okolicznościowych i użytkowych poligraficznych wyrobów o niskim nakładzie i niewielkim rozmiarze. Zalecane są one między innymi celem przygotowania wydruku na różnego typu konferencje: wizytówki, ulotki, plakaty, katalogi ofertowe czy broszury informacyjne. Druk cyfrowy, bardzo dobrze sprawdzą się również w wypadku obsługiwania różnego typu konferencji, kursów, szkoleń czy też innego typu imprez. Technologia cyfrowa, może być również używana do wydruku czasopism i książek w średnich i małych nakładach.

Kiedy warto wybrać druk cyfrowy?

Druk cyfrowy, będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku pełnokolorowych prac w o niewielkim nakładzie, które wymagają elastyczności i szybkiej produkcji. Stanowi jedyne wyjście, kiedy konieczne jest wydrukowanie niewielkiego nakładu broszur, albumów albo raportów. To także jedyne rozwiązanie dla dopasowanych dokładnie albo wręcz personalizowanych prac (prosty przykład, stanowi tutaj wydruk zaproszeń z imieniem i nazwiskiem i konkretną sentencją na ślub). Druk cyfrowy, pomaga też w przedstawieniu projektów graficznych albo w organizacji badań marketingowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE